Usvojena Rezolucija o primeni zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU, pohvale Srbiji u više oblasti
Evropski parlament usvojio je danas Rezoluciju o primeni zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU (ZSBP), u kojoj se, u delu koji se odnosi na Srbiju, navodi da Beograd mora da se uskladi sa spoljnom politikom Unije. Rezolucija je usvojena sa 407 glasova "za", 92 glasova "protiv" i 142 uzdržanih, a u toku glasanja veliki broj amandmana bio je odbijen.
U rezoluciji, kada je reč o Srbiji, navodi se da Evropski parlament "žali zbog kontinuirano niskog stepena usklađenosti Srbije" sa ZSBP i ponavlja da bi "nova pregovaračka poglavlja trebalo da budu otvorena tek kada Srbija ojača svoju predanost reformama u područjima demokratije i vladavine prava i pokaže da je u potpunosti usklađena sa spoljnom politikom EU".
U rezoluciji EP, čiji je autor predsednik komiteta za spoljne poslove EP, Nemac David Mekalister, navodi se da Srbija, kao zemlja koja teži evropskoj integraciji, ''mora da se pridržava zajedničkih vrednosti i prava EU". Osnov rezolucije su, kako se navodi, tektonske promene koje su nastale u geopolitičkom okruženju i rezultat su ruske vojne agresije na Ukrajinu i drugih međunarodnih izazova.
Kada je reč o politici EU prema Zapadnom Balkanu, naglašava se da je na ZB potrebno da zemlje kandidati i potencijalne zemlje kandidati u potpunosti usklade svoje politike sa ZSBP, posebno s politikom sankcija protiv trećih zemalja. U rezoluciji se, kako se moglo čuti tokom debate u EP, pozivaju Evropska komisija i države članice da se koriste ovom politikom kao alatom za poboljšanje saradnje sa zemljama Zapadnog Balkana. Ističe se i snažna podrška EP evropskoj budućnosti zemalja Zapadnog Balkana i njihovom dovođenju do statusa punopravnih članica Unije.
U vezi sa BiH poziva se da se donesu "ciljane sankcije protiv destabilizirajućih aktera u Bosni i Hercegovini, uključujući onih koji ugrožavaju njenu suverenost i teritorijalnu celovitost, posebno Milorada Dodika", i pozivaju sve države članice da daju svoj glas za ovaj korak. Rezolucija izražava zabrinutost u vezi sa sadržajem i "načinom na koji su izmenjeni izborni zakon Bosne i Hercegovine i Ustav Federacije Bosne i Hercegovine, s obzirom na to da je visoki predstavnik za BiH izmene predložio na dan izbora, što bi moglo ugroziti demokratski legitimitet i učvrstiti etno-nacionalizam".
Osim toga, rezolucijom se poziva visoki predstavnik i države članice da produže mandat operacije EUFOR ''Altea'', ali i da se "na odgovarajući način pripreme za alternativne scenarije''. U tekstu se izražava zabrinutost zbog rada komesara za proširenje Olivera Varheljija i ''navoda da komesar za susedstvo i proširenje namerno nastoji da zaobiđe i potkopa ulogu demokratskih reformi i reformi vladavine prava u zemljama koje hoće da se pridruže Uniji''.
U tekstu se s tim u vezi apeluje na EK ''da pokrene nezavisnu i nepristrasnu istragu o tome da li postupanje i politika koju zagovara komesar za susedstvo i proširenje predstavlja kršenje Kodeksa ponašanja članova Evropske komisije i njegovih obveza".
Tokom rasprave o rezoluciji rečeno je da je potrebno istaći da EU mora da pojača "verodostojnost procesa proširenja na način da se očuva njegova utemeljenost na zaslugama, između ostalog u pogledu demokratije, osnovnih prava i vladavine prava u okviru poglavlja 23 i 24 u revidiranoj metodologiji proširenja, izbegavajući pritom politizaciju procesa proširenja zbog bilateralnih sporova''.
EP poziva države članice da određene odluke u pitanjima ZSBP, bez vojnih implikacija, donose kvalifikovanom većinom, ''posebno ako se one odnose na sankcije i ljudska prava". Rezolucije Evropskog parlamenta nisu pravno ni politički obavezujuće za države članice EU, niti ostale evropske institucije.
Pohvale PSSE Srbiji u više oblasti, poziv da se reši problem pritiska na medije
Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PSSE) pozdravila je usvajanje ustavnih amandmana na referendumu 2022. godine u Nacrtu rezolucije za Srbiju, kao i pripremu drugih podzakonskih akata, u saradnji sa Venecijanskom komisijom i njihovu implementaciju.
PSSE je takođe pozdravila usvajanje izmena i dopuna izbornog zakonodavstva, kao i izbor novog saziva Narodne skupštine u aprilu 2022. godine, za koji je istaknuto da predstavlja saziv većeg političkog pluralizma.
U vezi sa borbom protiv korupcije, PSSE pozdravlja napredak o kojem je GRECO izvestio, posebno navodeći usvajanje Kodeksa ponašanja koji se odnosi na poslanike. PSSE takodje ohrabruje srpske vlasti da usvoje Strategiju za borbu protiv korupcije, navodi se na sajtu Saveta Evrope.
Sa druge strane, PSSE je pozvao vlasti u Srbiji da reše, kako se navodi, dugotrajne probleme sa pritiskom na novinare, medije, glasače i da usvoje mere koje će omogućiti javni uvid i reviziju biračkog spiska. Skupština podseća na poteškoće sa kojima su se susreli organizatori Evroprajda u septembru prošle godine, zbog čega, takođe, apeluju na vlasti da osiguraju slobodu skupova. PSSE u nacrtu rezolucije navodi i da se od srpskih vlasti očekuje da nastave dijalog s Prištinom kako bi se rešila aktuelna pitanja.
(Telegraf.rs)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihailović
Hoće da Srbiju uvuku u svoje ratove,sankcije, da Srbija praktično nema gas i skupo ga plaća, da uradi ono šta im ta EU uradila devedesetih godina... A, u EU kad priznamo deo svog teritorija Kosovo državu...i sigurno tu nije kraj. Tako je bilo kad je DS ispunjavao zahteve i uvek stizali novi...
Podelite komentar
ANTE BAN
Uz ostalo, Srbiji su izgovorene brojne pohvale i u spolnoj politici!
Podelite komentar
Beograd
Neka vode politku koja je pravedna, pa ćemo se uskladiti sa njihovom! A ne da podržavaju Siptarske teroriste da parcaju delove Srbije i maltretiraju nas narod!
Podelite komentar