"Kada kažem 'Soko', mislim brzi voz": Vesić o daljoj izgradnji pruge, Srbi do Mađarske za manje 3 sata u 2025.

  • 0

Od 20. marta prošle godine, kada je puštena u saobraćaj brza pruga Beograd – Novi Sad, do 3. januara 2023, ukupno je čak 2.305.175 putnika izabralo voz za putovanje između ova dva grada, izjavio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.

Od tog broja, vozovima "Soko" prevezena su 1.318.174 putnika.

Upravo zbog izgradnje brze pruge, 2022. godina predstavlja istorijsku prekretnicu u razvoju srpskih železnica i poslovanju "Srbija voza", naveo je ministar Vesić.

Otvaranje brze pruge Beograd - Novi Sad izmenilo je imidž kompanije "Srbija voz", kao i železnice uopšte, u zemlji i regionu.

"Zanimljivo, podaci istraživanja pokazuju da na pomen reči 'Soko' - čak dve trećine građana Srbije, kao prvu asocijaciju ima - brzi voz", istakao je Vesić.

Ministar je napomenuo da svi, od kada znamo za sebe, slušamo priče o brzim vozovima, ali je predsednik Aleksandar Vučić prvi srpski lider koji ostvario srpski decenijski san da zemlja bude povezana brzim prugama.

"Preko 1,2 miliona građanki i građana Srbije koji su koristili brzi voz između Beograda i Novog Sada za samo devet meseci, na najbolji način govore koliko će ove brzi vozovi biti popularni kada njima bude moglo da se ide do Subotice, Niša i Budimpešte", istakao je Vesić.

Goran Vesić sastanak delegacija Novog Pazara Foto: Tanjug/MGSI/Predrag Mitić

On je rekao da se punom parom radi na izgradnji deonice brze pruge od Novog Sada do Subotice, kako bismo već 2025. godine od Beograda do Budimpešte, brzim vozom putovali samo dva sata i 45 minuta.

"Naredne godine biće godine velikih ulaganja u železnice, u obnovu i izgradnju novih pruga. Železnica će biti sve konkurentija, sve više roba i ljudi prevoziće se vozovima, i železnice će dobiti svoje mesto u transportu koje zaslužuju", poručio je ministar Vesić.

Video: Vesić u Pirotu: Amonijak i dalje curi, u gradu na 5 lokacija nije bilo koncentracije amonijaka

(Telegraf.rs)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA