Ambasadorka Kipra: Ne priznajemo Kosovo, želimo Srbiju u EU

  • 0

Za napredak Srbije na putu ka EU važno je da se postignuti sporazumi između Beograda i Prištine primene, kao i da Srbija ispuni uslove koje je Evropski savet postavio u decembru prošle godine, smatra ambasadorka Kipra u Srbiji Nasfika Krusti.

Ona je izrazila zadovoljstvo zbog predanosti kojom Srbija ide na putu evropskih integracija, dodajući da je proces proširenja EU jedan od prioriteta predsedavanja Kipra.

Krusti je navela da kiparske vlasti smatraju da dijalog s Prištinom treba da se nastavi, ali i da Vlada Srbije u potpunosti shvati značaj tog procesa. "Ukoliko Srbija ispuni sve zahteve, Kipar će, kao predsedavajući EU, nastaviti da daje maksimum kako bi Beograd dobio datum za početak pregovora o članstvu sa Unijom u decembru“, navela je ona.

Na komentare zvaničnika EU da Srbija sigurno neće dobiti datum pregovora bar do leta 2013. godine, ona je rekla da "ako Srbija ispuni uslove iz decembra prošle i marta ove godine, zaslužuje da dobije datum pregovora što pre".

Govoreći o Kosmetu, kiparska ambasadorka je ponovila principijelni stav Kipra da ne priznaje nezavisnost Kosova. "Suštinski razlozi ove pozicije su da teritorijalni integritet i suverenost Srbije treba da budu poštovani i zaštićeni, a Kosovo je njen sastavni deo. Smatramo da se obostrano prihvatljivo rešenje za problem Kosova mora da traži kroz dijalog Beograda i Prištine i Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN", navela je ona.

Krusti je dodala da pet članica EU ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova pa "dakle, ne postoji zajednički stav Unije o Kosovu".

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Zlatibor: Sneg pada od podneva, napadalo novih 15 centimetara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA