Vučić na granici sa Mađarskom: Srbija je preduzela 3 mere u borbi protiv ilegalnih migranata

 ≫ 
  • 4

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić započeo je danas radnu posetu Mađarskoj susretom sa predsednicom te zemlje Katalin Novak na prelazu Kelebija - Tompa, gde obilaze privremene granične barijere.

- Migranti su sve agresivniji, sve je više krijumčara ljudi i svakodnevni su napadi na pripadnike graničara. Oni koji ilegalno prelaze su dodatno agresivni prema onima koji brane granicu Evrope. Ovih 270000 ilegalnih migranata stižu 90 posto iz pravca Srbije, zato sa prijateljima iz Srbije pokušavamo da stanemo na put prilivu ilegalnih migranata. Tako je i na južnoj granici prema Severnoj Makedoniji. Zahvalni smo svakoj zemlji koja se priključuje saradnji. Hvala prijateljima što su i danas ovde sa nama - rekla je predsednica Mađarske.

Češki ministar Andrej Babiš, a nekadašnji premijer te zemlje, zahvalio je na pomoći tokom kovid perioda.

- Mi imamo potrebu za celim Balkanom, nebitno da li su članice EU ili ne, potrebne su nam te zemlje. Time se Evropski savet mnogo ne bavi. Makron je spominjao da moramo rešiti Šengensko pitanje. Naši policajci koji su ovde su uhvatili 6000 krijumčara i ne mogu da shvatim zbog čega je sve na nivou Evropskog saveta, sprečavaju rešenja koja bi bila jednostavna. Ne razumem stav Austrije što neke zemlje nisu u okviru Šengena, jer bismo tad mogli da rešimo pitanja kojim se danas bavimo - dodao je Babiš.

On je kazao kako iz Turske dolaze milioni izbeglica, te da smatra da je potrebno prihvatiti što više zemalja u Šengen, ne treba izostaviti ni Siriju, ni Tursku, jer su jadni migranti iskorišćeni. Kad bi Evropa mogla pomoći u izgradnji njihovih država i kad bi ih vratila kući, to bi bilo rešenje.

Srbija treba da bude deo Šengena iako nije član EU, rekao je Babiš, i dodao da je EU dala južnim zemljama milione, a Mađarska nije dobila tolike iznose, a vrlo rado su prihvatili izbeglice iz Ukrajine, dobili su nula novca kao podršku, objasnio je on.

- Zahvalan sam što smo počeli na nedeljnom nivou da rešavamo probleme, dve vrste mera preduizmamo - krenuli smo u prihvatanje ili ukidanje slobodnih viza za pojedine zemlje odakle je odlazio značajan broj migranata - Tunis, Burundi Gvineja Bisao, Indija. U skladu je sa onim što od nas zahteva EU. Drugo što smo preduzeli i zajedno, uz pomoć Mađarske i Austrije ćemo da ojačavamo naše granice prema Severnoj Makedoniji i ka Bugarskoj, jer ove godine imamo 4 puta uvećan broj imigranata s teritorije Severne Makedonije, a 3,6 sa teritorije Bugarske. Preduzeli smo i oštriji pristup prema onim koji imaju naoružanje. Na više mesta su naše snage bezbednosti uspešno uhapsile preko 600 onih koji su mislili da pomoću otužja mogu preduzeti sve vrste nedozvoljenih radnji - istakao je Vučić.

Na pitanje zašto je predsednički kandidat, Babiš, tu kada nije u prilici da pomogne na granici.

- Pošto sam ja pozvala goste, nas troje smo prijatelji, godinama se poznajemo, ovde smo se sreli kao prijatelji, sa premijer Babiš je doneo i pozdrav češkog predsednika, a on je tu simbolićčno s nama, ovo je sadržajni dan. Obavezali smo se da odbranimo granice Evrope u bilo kojim uslovima i u budućnosti - rekla je predsednica Mađarske novinarima.

Ovu granicu odavno čuvaju evropski milicajci, a nema opadanja broja migranata - treba li povećati br policajaca na srpsko-mađarskoj granici?

-Da, treba nam više policajaca - kratko je poručila predsednica Mađarske.

Vučić o situaciji na Kosovu:

- Juče sam imao razgovore sa evropskim sa američkim i evropskim predstavnicima, daćemo sve od sebe da sačuvamo mir i stabilnost. Danas oni i zvanično krše i Vašingtonski sporazum, a dobićete večeras posle sednice Vlade odgovore i oko zahteva za rezoluciju 12/44 i oko povlačenja priznanja. I ovo što rade pojedine zemlje u EU jeste kršenje ugovora o EU i člana 49. Uslov da tražite članstvo u EU je da budete evropska država, ne znam po kom kriterijumu se gleda je li neko država ili ne i da li to misli jedna zemlja ili to misle sve ili se gleda po članstvu u Ujedinjenim nacijama. Ali dobro, sve smo to naučili i trudićemo se da čuvamo naše državne i nacionalne interese - istakao je predsednik Srbije.

Mađarska je još 2015. godine postavila barijere duž granice sa Srbijom, u dužini od 175 kilometara, koje su u međuvremenu dodatno ojačane.

Predstavnici Srbije, Mađarske i Austrije su u novembru, tokom susreta u Beogradu, potpisali Memorandum o saradnji tri zemlje kako bi se što efikasnije borile protiv ilegalnih migracija.

Tada je dogovoreno i tri zemlje zajednički angažuju veći broj policajaca na granici prema Severnoj Makedoniji, kao i da uključe i značajnu opremu, automobile sa termovizijskim kamerama, kako bi se odbrana od ilegalnih migracija prebacila na južne granice.

"Srbija ne želi da bude parking za ilegalne migrante", poručio je tada predsednik Vučić i poručio da je Srbija prema izbeglicama i prema onima kojima je teško uvek imala razumevanja i pokazivala solidarnost i to će raditi i dalje.

Istakao je da je broj ileganih migranata u Srbiji gotovo udvostručen u odnosu na prošlu godinu, kao i da najčesće stižu iz pravca Severne Makedonije i Bugarske.

Najveći broj migranata u Srbiju stiže iz Avganistana (40 odsto) i Sirije (30 odsto), kao i iz Pakistana, Burundija i Maroka, naveo je Vučić.

(Telegraf.rs)

Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Filip

    15. decembar 2022 | 12:49

    To nisu migranti nego teroridti i tako ih treba tretirati!

  • Sveto

    15. decembar 2022 | 13:03

    Ovih 200.000 imigranata ne stižu iz Srbijeveć iz EU /Grčke i Bugarske/.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA