Zorana Mihajlović teško podnela smenu, najteže joj palo što je menja Dubravka Đedović Negre
Nova Vlada Srbije kao glavnu karakteristiku ima mnogo novih lica, od kojih su neka ocenjena kao visoko stručna u svojim oblastima, ali karakteristično je i da prvi put posle mnogo godina u Nemanjinoj nećemo gledati dosadašnju ministarku energetike Zoranu Mihajlović.
Ona je jutros održala konferenciju za novinare, na kojoj se videlo da je prilično emotivno doživela što je ostala bez funkcije, a opšti utisak je bio i da je bila iznenađena razvojem situacije, a pogotovo time što je na njeno mesto postavljena Dubravka Đedović Negre, osoba koja je uspela dosad nezamislivo - da svi mediji, i oni koji su uz vlast, i oni koji su protiv vlasti, i oni zaista nezavisni, ne nađu ni jednu jedinu ružnu reč protiv nje.
Ne samo to, na račun nove ministarke stizale su samo pohvale, a upravo je ona, čini se, i bila jedan od glavnih uzrok što je nova vlada već dobila titulu vlade u kojoj preovladava struka nad politikom.
Zorana Mihajlović je i ovo, čini se, prilično teško podnela, a ima i onih koji su komentarisali da je njenom emotivnom i prilično neočekivanom nastupu na konferenciji za novinare, na kojem nije štedela svoje dojučerašnje saradnike, kumovala i činjenica da je za njenu naslednicu izabrana baš žena poput Dubravke Đedović Negre.
Prema saznanjima izvora bliskog okruženju bivše ministarke, ona je bila lično pogođena i veoma isfrustrirana saznanjem da je na njemu poziciju imenovana baš Dubravka Đedović Negre, iako je bilo sličnih najava u medijima prethodnih dana, i jednostavno nije mogla da sakrije ono što neki nazivaju i posledicom doze ženske sujete. Zoranu su posebno pogodila poređenja nje i nove ministarke u nekim medijima, ali i na društvenim mrežama, pogotovo ona koja idu na njenu štetu.
Zorana Mihajlović postala je ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine 2012. godine, posle pobede SNS na izborima, a od 2014. do 2020. bila je potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. U još uvek aktuelnoj vladi, od oktobra 2020. godine obavljala je funkciju potpredsednice kabineta Ane Brnabić i ministarke rudarstva i energetike.
Dubravka Đedović Negre je rođena 1978. godine u Beogradu, govori četiri strana jezika - engleski, italijanski, francuski i ruski. Diplomirala je bankarstvo i finansije na Ekonomskom Fakultetu u Beogradu, a magistrirala finansije i menadžment na SDA Bocconi Univerzitetu u Milanu i Anderson školi mandžmenta u Los Anđelesu.
Pre karijere u Evropskoj investicionoj banci (EIB), radila je kao TV producent za svetsku televizijsku kuću CNN International, pokrivajući konflikte, uključujući i rat u Avganistanu. Dobila je nagradu Nacionalne Akademije za televiziju, umetnost i nauku SAD. U periodu od 2004. do 2012. godine vodila operacije Evropske investicione banke u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Sloveniji i Srbiji. Pokrenula je i ugovorila brojne projekte u oblasti obrazovanja, energetike, zdravstva, istraživanja i razvoja, telekomunikacija i saobraćaja.
Objavila je nekoliko naučnih radova na temu javno-privatnih partnerstava u saradnji sa Beogradskim univerzitetom, i gost je predavač na University College London. Od avgusta 2016. do decembra 2021. bila je direktorka Regionalnog predstavništva Evropske investicione banke (EIB) za Zapadni Balkan, sa sedištem u Beogradu. Pre dolaska u Beograd, Dubravka je bila zadužena za projekte Evropske investicione banke u oblasti javno privatnog partnerstva, kao i projektno finansiranje u Irskoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji i zemljama Beneluksa.
Uspešno je finansirala projekte iz oblasti obnovljivih izvora energije, transporta, kao i zdravstva u Holandiji, Velikoj Britaniji i Irskoj, između ostalih. Ugovorila je prvi projekat javno-privatnog partnerstva u Hrvatskoj, za koji je dobila nagrade Project Finance Deal za 2013. godinu i EMEA Finance Magazine European Deal 2013 u Londonu.
(Telegraf)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lord
Ni jedna od njih nema blage veze sa energetikom,ova prosla je zrela za dugogodisnju robiju,ali Srbija je ovo..
Podelite komentar
DD
Pa znaci nista novoOva prosla je stalno trckala u americku ambasadu. A kako se cini i ova buduca nece biti bolja
Podelite komentar
?????
Zoko nisi ti dobila zamenicu već naslednicu .Obe niste proruski orijentisane
Podelite komentar