![Ana Brnabić, Miloš Vučević, Vlada Srbije Ana Brnabić, Miloš Vučević, Vlada Srbije](https://xdn.tf.rs/2022/08/15/ana-brnabic-milos-vucevic-670x447.jpg)
Šta će presuditi ko će biti mandatar? "Otvoren konkurs za drugog lidera, ali se ne pojavljuje"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je nedavno da su tri moguće opcije za mandatara, a to su aktuelna premijerka Ana Brnabić, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i jedan iz redova koalicionih partnera.
O tome, kako je rekao, još razmišlja.
On je ocenio i da je Ana Brnabić izvanredno obavljala svoj posao i da će, ako ne bude mandatar, sigurno dobiti neku odgovornu funkciju.
![Bojan Klacar Bojan Klacar](https://xdn.tf.rs/2020/05/04/tan2020-5-417506971-460x0.jpg)
Izvršni direktor CeSID-a Bojan Klačar kaže za Telegraf.rs da je izbor, ako se tumači poslednji Vučićev intervju između Ane Brnabić i Miloša Vučevića, ocenjujući da to nije neočekivano jer se, kaže, radi o imenima koji su poslednjih godina bili po pravilu kandidati za tu poziciju.
- Vučić je ostavio mogućnost da i partneri predlože mandatara, ali se taj scenario čini manje izvesnim. SPS nema toliko važan koalicioni potencijal u ovom momentu, a manjine sigurno nisu zainteresovane da imaju to mesto - prokomentarisao je Klačar.
Prema njegovim rečima, Brnabić i Vučević imaju prednost jer se radi o ljudima koji imaju Vučićevo poverenje i nisu osobe koje izazivaju podele u stranci.
- Odluka ko će da bude zavisi od toga šta će SNS staviti kao cilj. Ako bi želeli da idu u pravcu iskustva i kontinuiteta, izbor je Ana Brnabić. Ako je cilj da se "promešaju karte", onda tu poziciju može dobiti i Vučević - rekao je Klačar.
![Dejan Vuk Stanković Dejan Vuk Stanković](https://xdn.tf.rs/2022/04/19/dejan-vuk-stankovic-foto-nikola-tomic-39-460x0.jpg)
Analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da je na strani Ane Brnabić iskustvo, podrška predsednika Vučića i "neki vidljivi i proverljivi rezultati Vlade", kao i solidna podrška stranke.
Kako dodaje, na strani Vučevića je okolnost da bi bio nov na mestu premijera, lojalan je saradnik Vučića kao Ana Brnabić, snažno je nacionalno opredeljen i strogo gledano, stranački čovek jer ima kontinuitet političkog angažmana u stranci od osnivanja do danas.
- Presudiće detalji. Srbija ima jednog jakog lidera Vučića i otvoren je konkurs za drugog koji nikako da se pojavi - rekao je Stanković.
U međuvremenu se oglasila i članica Predsedništva SNS Zorana Mihajlović koja je rekla da je Srbiji potrebna jaka Vlada sa autoritetom imajući u vidu pristiske koji se očekuju.
Stanković kaže da je jaka Vlada sa autoritetom sintagma koja, kako kaže, podrazumeva spoj političkog liderstva premijera, stabilnu i delotvornu većinu u Skupštini i podršku javnog mnjenja.
![Zgrada Vlada Srbije Nemanjina Zgrada Vlada Srbije Nemanjina](https://xdn.tf.rs/2020/10/20/shutterstock1816605557-460x0.jpg?ver=214113)
Klačar ocenjuje da to generalno znači da članovi vlade treba da budu jake političke ličnosti, sa autonomijom i jasnim stavom.
- U politici je važno i da se radi o ljudima s dobrom percepcijom u javnosti ili među svojim glasačima. U sadašnjem momentu, birači integritet vide dominantno u Vučiću i zato je važno za SNS da premijer i ministri budu ljudi iza kojih stoji Vučić. Da se poverenje u njega prelije i na poverenje u njegove kadrovske izbore - zaključio je Klačar.
![Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević Ljubljana samit Velo-city 2022 Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević Ljubljana samit Velo-city 2022](https://xdn.tf.rs/2022/06/15/tan2022-6-151233425003-460x0.jpg?ver=228379)
Jedan od kandidata za mandatara Miloš Vučević rekao je danas da ne može da prejudicira kakvu će odluku doneti stranački organi, ističući da unutar stranke ne postoji nikakva kampanja oko kandidata za premijera.
Kakvo god personalno rešenje bude doneto, za njega je, kaže, najvažnije da se nastavi zajednički rad, dodajući da je imao odličnu saradnju sa premijerkom i sa ministrom finansija.
(Telegraf.rs)
Video: Beogradska filharmonija izvela muzičku dramu "Tristan i Izolda" Riharda Vagnera u Kolarcu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Coas
Bice onaj ko je veci gej. To je izgleda glavni kriterijum. Tako se doslo i do gradonacelnika.
Podelite komentar
DDF
Brnabicka,Mihajlovicka i Stefanovic sigurni u vladi Srbije..🇷🇸&🇺🇲
Podelite komentar
Mima
Neka se promesaju karte!
Podelite komentar