Košar: Srbija će iskrenim pristupom prema Evropskoj uniji imati Francusku uz sebe
Ambasador Francuske Pjer Košar rekao je sinoć na prijemu povodom nacionalnog praznika 14. jula da francusko-srpsko prijateljstvo nije sazdano samo od sećanja već je zasnovano i na projektu zajedničke budućnosti.
- To je projekat zajedničke budućnosti u Evropskoj uniji - kazao je ambasador i dodao da su ga razgovori koje je imao tokom šestomesečnog francuskog predsedavanja Savetom Evropske unije sa srpskim intelektualcima, novinarima, preduzetnicima, predstavnicima lokalnih vlasti, mladima, uverili da njihove duboke težnje idu u tom pravcu uprkos ponekad nestrpljenju i frustracijama.
Kako je naveo, za Srbiju kao i za Francusku i druge članice EU odabir EU ni po čemu ne znači odricanje od sopstvenog identiteta.
- Naprotiv, u trenutku kada su gruba sila i državni cinizam ponovo prisutni na kontinentu, sa destruktivnim ratom koji ruski režim vodi protiv ukrajinskog naroda, taj izbor je za Srbiju i za Francusku sredstvo da se očuvaju nezavisnost, slobode, da se odupru demonima nacionalizma - naveo je ambasador na prijemu kojem su psisustvovali predsednica Vlade Ana Brnabić, ministri Siniša Mali, Jadranka Joksimović, Anđelka Atanasković, predstavnici diplomatskog kora, verskih zajednica, kulturtnog i političkog života...
Ocenio je da je to zahtevan izbor, po pitanju reformi i vladavine prava, ali i po pitanju lucidnog osvrta na poslednje tri decenije, a koji je nužan i bez koga neće biti ni pomirenja ni moguae buduanosti.
- Taj projekat nas i jedne i druge obavezuje, Srbija može biti sigurna da ae iskrenim pristupom EU kroz hrabar pristup pomirenju i dijalogu sa svim državama regiona imati Francusku odlučno uz sebe - poručio je amabsador.
Dodao je da je od dolaska u Beograd imao priliku da se uveri u posvećenost i privrženost Francuza i Srba jačanju zajedničkih odnosa.
Podsetio je na značaj 14. jula za sve Francuze i naglasio da se taj datum vezuje za stvaranje francuske nacije i nosi poruku koja je od poeetka imala ambiciju da bude poruka svim ljudima i koja i danas važi.
- Ta poruka da je osloboditi se samovolje moguće vezuje se za 14. juli 1789. i za pad Bastilje, omraženi simbol te samovolje, Ali, to je i poruka, koja važi i danas, da jedan narod može bez obzira na poreklo, rasu, pa čak i bez zajednieke istorije da uspostavi jedinstvo i svoj nacionalni identitet vezivanjem za univerzalne ideje što se vezuje za 14. juli 1790. praznik Federacije kada se francuski narod ujedinio oko vrednosti Slobode, Jednakosti i Bratstva - rekao je Košar.
To je, kako je dodao, ambiciozan program i za Francusku, koja sama nije izbegla greške u svojoj prošlost.
Podsetio je da za dva dana obeležavaju 80. godišnjicu strašne racije u Vel d"ivu kada su hiljade Jevreja uhapsene i deportovane.
- Upravo na tim univerzalnim idejama je izgra?eno snažno, staro prijateljstvo između Francuske i Srbije, na volji za nacionalnom afirmacijom spram carevina, na kulturnoj i intelektualnoj bliskosti koja seže do vremena neposredno posle Francuske revolucije, prijateljstvo osnaženo kroz zajednieke borbe u Prvom svetskom ratu - naglasio je ambasador.
Dodao je da je od dolaska u Srbiju zadivljen snagom tog seaanja na zajednieku prošlost koje nadahnjuje i voljom za ponovno angažovanje na Zapadnom Balkanu i u Srbiji koje je iskazao predsednik Emanuel Makron, a koje je pretočeno u dela, kako kroz politički dijalog tako u kroz saradnju u oblasti ekonomije, kulture, inovacija i istraživanja, u oblasti zelene agende i životne sredine.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.