Vučković: Zapadnom Balkanu je potreban jasan signal da je članstvo u EU dostižna perspektiva

 
  • 2

Izvršna direktorka Fondacije Centar za demokratiju Nataša Vučković ocenila je danas da je dobro što se održava samit Evropske unije i Zapadnog Balkana, pre svega zbog potrebe da se analizira stanje integracija i da se reše prepreke za nastavak tog procesa.

- Imamo slučaj Severne Makedonije čije je otvaranje pristupnih pregovora zbog problema sa Bugarskom izgleda i dalje otvoreno. Da li će se taj problem rešiti i da li će doći do otvaranja pregovora sa Severnom Makedonijom, to je jedno vrlo važno pitanje za sve nas - rekla je Vučković za Telegraf.rs, dva dana uoči samita u Briselu.

Ona je navela da bi otvaranje pregovora sa Severnom Makedonijom bio pozitivan signal za ceo Zapadni Balkan.

Vučković očekuje da će se na samitu razgovarati o daljem sprovođenju ekonomskog invesiticionog plana za Zapadni Balkan i kako da se revitalizuje čitav proces pristupanja i integracija.

- Jedno od važnih pitanja koje se očekuje da bude sastavni deo razgovora je plan EU kako pomoći Zapadnom Balkanu da se zaštiti od potresa na tržištu energetike i tržitu hrane koje je očigledno posledica rata u Ukrajini - rekla je Vučković i dodala da će u kontekstu rata u Ukrajini biti i poziva Srbiji da uvede sankcije Ruskoj federaciji.

Očekuje i da će predsednik Francuske Emanuel Makron obrazložiti predlog o formiranju političke zajednice, kao i da će predstavnici drugih država članica govoriti o svojim inicijativama, ukazujući da postoji jedna iz Slovenije koja je odgovor na odluku o kandidaturi Ukrajine, Moldavije i Gruzije, a to je da se tu nađe i Bosna i Hercegovina.

- U svakom slučaju ono što je za nas važno je da se ubrza proces pristupanja. Zapadnom Balkanu je potreban jedan signal da je članstvo jedna dostižna perspektiva i budućnost. Da se promeni narativ. Nije više dovoljno reći - Zapadni Balkan ima evropsku integraciju kao perpsektivu nego ima članstvo kao perspektivu i to kao dostižnu perspektivu - rekla je Vučković.

Odgovor na to je, kaže, u priličnoj meri zavistan od situacije u zemljama čanicama EU, a u ovom trenutku deluje da niko od njih, a naročito u ovoj krizi nije raspoložen da o nekom proširenju EU realistično razgovara.

Pred liderima EU i Zapadnog Balkana 23. juna u Briselu na stolu se očekuje i predlog o postepenom faznom pristupanju.

Suština ideje je da se ponude socijalne i ekonomske prednosti već tokom pregovora o članstvu, umesto čekanja na njihov kraj.

Vučković ocenjuje da je fazno proširenje složeno pitanje koje, pre svega, sa pravne tačke gledišta vrlo verovatno zahteva izmenu osnivačkih ugovora što je dosta komplikovan proces, a zatim i saglasnost svih onih koji su najveći korisnici fondova, članica EU, zbog toga što samim tim to znači da će se sredstva deliti i na članove kandidate.

Vučković poručuje da Srbija, ali i ceo zapadni Balkan treba da razume, kada je reč o Makronovoj ideji o formiranju političke zajednice, da je to zajednica vrednosti, navodeći da se to olako shvata jer se evropske integracije olako stavljaju samo na ekonomsku ravan.

- Ono što rat u Ukrajini sigurno unosi to je ponovno stavljanje u prvi plan vrednosni nivo, a to su demokratija, ljudska prava, vladavina prava, tako da se može očekivati da će se na tome mnogo više insistirati. Mislim da kroz reforme koje ovde sprovodimo moramo da pokažemo između ostalog da posvećujemo pažnju, da ukorenjujemo te vrednsoti i da u skladu sa njima delujemo, a to znači takođe i usklađivanje sa spoljnom politikom EU - istakla je Vučković.

Na pitanje da li očekuje reformu procesa pristupanja, Vučković podseća da smo je već imali kroz uvođenje nove metodologije koja je, kako kaže, usporila proces.

- Ali ono što je za nas važno jeste da li će biti pozitivnih koraka ukoliko ne dođe do usklađivanja sa spoljnom politikom EU ili će se ići unazad. Moramo ozbiljno da razmotrimo sve moguće posledice - poručila je Vučković.

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sale71🐎

    21. jun 2022 | 19:43

    Necemo da budemo podguzne evropske muve kao sto su hrvatska, Litvanija estonija bugarska rumunija I svi ostali sem nemacke u francuska oni pljackaju ostale

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA