Može li Lavrov u Srbiju preko Evrope, radi li Zaharova pi-ar, i kako sve to utiče na dolazak Olafa Šolca?

   ≫ 
  • 46

U Beograd bi uskoro trebalo da dođu ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov, a potom i nemački kancelar Olaf Šolc 10. juna, a analitičari koristeći frazu iz pandemije korona virusa kažu da su sledeće dve nedelje (u spoljno-političkom smislu) ključne i da jedna poseta može da utiče na drugu.

Dok se situacija oko dolaska Lavrova komplikuje, što za sagovornike Telegrafa.rs nije iznenađenje, imajući u vidu sankcije prema Rusiji, portparolka ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova tvrdi da Lavrov sigurno dolazi 6. i 7. juna.

S druge strane, ukoliko do posete Lavrova dođe, postavlja se pitanje hoće li ona uticati na dolazak nemačkog kancelara 10. juna.

Može li Lavrov preletiti evropske zemlje i doći u Beograd?

Neven Cvetičanin Foto: Privatna arhiva

Predsednik Foruma za strateške studije (FORST) i viši naučni saradnik Instituta društvenih nauka dr Neven Cvetićanin ocenjuje da su te posete "lakmus papir", odnosno smatra da će se pokazati, ukoliko do obe posete dođe, da manevarskog prostora za Srbiju ima, a ukoliko do neke izostane, da je taj prostor sužen i da li uopšte postoji.

- Obe posete imaju, ne samo simboličku važnost, već i suštinsku. S jedne strane imate uz (Emanuela) Makrona najznačajnijeg predstavnika Evrope (Šolca), a s druge strane Rusiju kao silu koja je u ovom momentu u specifičnom položaju nakon akcija u Ukrajini - kaže dr Cvetićanin i ocenjuje da će najavljene posete pokazati i odnos Rusije i EU.

On podseća da Lavrov nakon akcija u Ukrajini nije posetio nijednu evropsku zemlju, navodeći da je bio samo u Kini, Indiji i zemljama Bliskog istoka, i to ovoj poseti, kako kaže, daje specifičan značaj.

- Verujem da sada, iza kulisa, imamo procene da li se ta poseta može desiti. Sergej Lavrov do Srbije mora da dođe preletom preko teritorije Evropske unije tako da je to, ne samo stvar Srbije, već i Rusije i EU. To se prelama preko Srbije. Verujem da ćemo do 7. juna imati čitav niz procena i akcija različitih strana - procenjuje dr Cvetićanin.

Komentarišući današnju potvrdu Zaharove da Lavrov dolazi u Beograd, Cvetićanin kaže da nije pristalica reakcija na prvu loptu, dodajući da njena izjava pokazuje da Rusija svakako pokazuje interes da se ta poseta desi.

- Imamo jedno klupko interesa za koje ćemo videti kako će se rasplesti jer će upravo poseta Lavrova pokazati da li i EU treba neki kanal komunikacije sa Rusijom? - kaže dr Cvetićanin i dodaje da ne veruje da je razmak od nekoliko dana između eventualnih poseta Lavrova i Šolca slučajan.

Ocenjuje da je reč o "vrućem diplomatskom krompiru", ali veruje i da Srbija od njega može da napravi jednu "hladnu letnju salatu".

Srećko Đukic, analitičar i diplomata Foto: Tanjug/Milica Nikolić

Zaharova radi pi-ar, a Rusija nas gura da ustanemo protiv EU

Bivšeg diplomatu Srećka Đukića ne iznenađuje informacija da se situacija oko dolaska Lavrova komplikuje podsetivši na sankcije koje postoje i prema Lavrovu i prema ruskim vazduhopolovima koji ne mogu leteti van ruske teritorije, odnosno preko EU.

- Nameće se logično pitanje kako Sergej Lavrov misli da dođe u Srbiju? Meni se od prvog momenta to pitanje nametalo zato što sam imao prilike da u uslovima sankcija organizujem ili da ne uspem da organizujem posete zato što su postojale sankcije u odnosu na SR Jugoslaviju 90-ih godina. Prema tome, to se sad od jedne rutinske posete pretvorilo u krucijalno pitanje, ne samo srpsko-ruskih odnosa već i srpsko-evropskih odnosa - ocenjuje Đukić za Telegraf.rs i dodaje da je očito da negativne reakcije na tu posetu postoje.

Na pitanje kome Zaharova danas šalje poruku da Lavrov dolazi, Đukić komentariše da se Zaharova bavi jednim jako velikim pi-arom, a ne realnom spoljnom politikom koja se može ostvariti u datim uslovima.

- Ja bih mogao sad da okrenem to što Rusi obično kažu, pošto su oni ušli u Ukrajinu i vode rat,  da se zapad bori u Ukrajini do poslednjeg Ukrajinca. Meni ovo izgleda kao da se Rusija bori do poslednjeg Srbina. Zaista nas guraju da ustanemo protiv EU, da ustanemo protiv svih odnosa koje imamo sa Briselom i sa zapadom, zašto? Zato što neko treba da veruje u neku mitsku Rusiju i neku mitsku moć Rusije, da nas ona može spasti iz ne znam čega - rekao je on.

Komunikacija koju imamo sa Rusijom dobra je i za Evropu

Dejan Miletić, analitičar Foto: Telegraf.rs

Dejan Miletić iz Centra za proučavanje globalizacije, s druge strane, ocenjuje da očigledno da postoje tendencije da se, kako kaže, onemogući dolazak Lavrova budući da je Srbija u okruženju EU i NATO-a, navodeći da sistem sankcija može da onemogući njegov dolazak.

- Međutim, mislim da je komunikacija koju mi imamo sa Rusijom dobra i za Evropu i za svet i ne vidim zašto bi to bio problem? Mislim da je to loša poruka ako Lavrov bude sprečen da dođe u Beograd. Mi bismo ga sa zadovoljstvom ugostili budući da imamo razvijene odnose sa Rusijom u energetskom sektoru i u mnogim drugim oblastima u kojima Srbija ima jasne interese - rekao je Miletić.

Prema njegovoj oceni, Srbija nema problem sa tim da svoje interese štiti i budući da, kako kaže, nije u obavezi da se usaglašava sa sistemom sankcija, nema razloga da kvari te odnose.

- Videćemo da li će uspeti da ga spreče, ja se iskreno nadam da neće - rekao je Miletić, a na pitanje da li misli da će Olaf Šolc odustati od dolaska ako pre toga Beograd poseti Lavrov, kaže da bi to bilo kontraproduktivno po nemačko-srpske odnose.

Nikola Burazer Foto: Medija centar Beograd

Situacija se zakomplikovala još 24. februara

Izvršni urednik portala European Western Balkans Nikola Burazer kaže za Telegraf.rs da se situacija  "zakomplikovala" još 24. februara, kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu i ujedinila države članice EU u oštrom stavu prema Rusiji i da je sve teže održati poziciju balansiranja.

- Sve što se nakon toga dogodilo u vezi sa pritiscima na Srbiju jesu očekivane posledice tektonskih promena u globalnoj politici i nemogućnosti Srbije da u ovim okolnostima nastavlja da balansira između Rusije i EU na način na koji je to činila ranije, odnosno da održi i evropsku perspektivu i dobre odnose sa Rusijom. Nemogućnost održavanja takve pozicije će biti sve očiglednija kako vreme odmiče - zaključio je Burazer.

(Telegraf.rs)

Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Prosto

    3. jun 2022 | 15:14

    Redovnim letom Air Srbija.

  • miki

    3. jun 2022 | 15:47

    svaba i ne mora dolaziti oni su nam vjecni neprijatelji to svako normalan zna traziti od rusa 50 bar nuklearnih pa nek se puse

  • Goran

    3. jun 2022 | 15:54

    Pa Srećko, nesrećo jadna, EU nas je bombardovala a ne Rusija.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA