Kako je sprečen Spasovdan u crkvi Hrista spasa u Prištini

  • 5

Za sveštenike SPC, koje je rano jutroš prištinska policija sprečila da održe liturgiju i režu slavski kolač u Crkvi Hrista spasa, čitav događaj je pritisak na crkvu.

Prištinski paroh Staniša Arsić ocenio je događaj kao vid pritiska na SPC jer je svima poznato da je Hram Hrista spasa "trn u oku celoj Prištini".

- Ali nadamo se da će uz Božju pomoć da dođe sve na svoje mesto, i da odluka suda zaživi kako treba. Mi imamo odluku suda da je to crkveno zemljište, da je hram u vlasništvu SPC i Eparhije Raško-Prizrenske, ali se i dalje vode sporovi između opštine i fakulteta, koji insistira da je to njihovo zemljište. Zaboravljajući na to da je to isto zemljište nekada oduzeto crvki, a sada je vraćeno i u vlasništvu je crkve - objasnio je on.

Naveo je i drugačija iskustva Manastira Dečani gde se i pored odluke suda manastirska imovina godinama ne vraća.

- Ovo je samo jedan vid pritiska. U Prištini imamo desetak Srba koji žive, ali imamo crkvu koja deluje i radi, služi se sveta liturgija svakog praznika i nedelje. Ovo je pritisak na SPC - rekao je on.

Opisujući događaj Arsić je rekao da je sa ocem Gođevcem, sa blagoslovom oko 4.30 došao do Hrama Hrista spasa ali da ih je tu zaustavio i legitimisao policajac

- Uzeo nam je dokumenta i pozvao pojačanje, pa je došla policija u pancirima sa ličnim naoružanjem. Na moje pitanje u čemu je problem, nikakav odgovor nisam dobio od njih. Iako sam bio obavešten da dolazi poručnik koji zna srpski - rekao je on.

Arsić kaže da delimično razume albanski pa je shvatio da razgovaraju o tome da crkva nije u funkciji, da je pod sudskim sporom , načuo je da pominju sud.

- Nakon mog daljeg insistiranja nisu želeli da pričaju na srpskom, a dokumente su im držali. Pozvao je policajca iz policijske stanice centar, koji se ranije raspitivao kada će da se služe u tom hramu, da prevede - rekao je on.

Dodao je da je taj policijac otprilike znao kada će biti liturgija, ali i da tačno vreme niko nije znao.

- Nismo obavestili ni vernike, samo isključivo one koji su morali i trebali da budu tu. Kao domaćini, ja i Saša, sekretar eparhije, imali smo i kolač - objasnio je on.

Dodao je da ni sa "prevodiocem" nisu dobili nikakav odgovor od policije zašto su sprečeni da otključaju crkvu.

- Jednostavno držali su nas jedno vreme. Na kraju me pozvao policajac koji govori srpski, rekao da će dokumenta biti vraćena, a da se pokupimo i vratimo odakle smo došli. Tako smo i uradili, mahnuo sam vernicima da ne prilaze, da ih ne bi legitimisali i imali neprijatnosti - rekao je on.

Dodao je da su otišli u hram Svetog Nikole, održali liturgiju i prerezali slavski kolač.

- Bio je prisutan i Novak Živić iz privremenog organa opštine Priština koji se i prijavio da sledeće godine bude domaćin slave. Pa da tamo gde je i mesto prerežemo slavski kolač, u hramu Hista spasa u Prištini - rekao je Arsić.

(Telegraf.rs)

Video: Jaka snežna mećaca na Zlatiboru: Kolaps na ulasku u sam centar na kružnom toku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Pa i nije

    2. jun 2022 | 17:44

    Setite se Siptara koji je skidao krst sa crkve!

  • Lola

    2. jun 2022 | 17:31

    Eto jasnog primera tzv. slobode i demokratije na Kosovu i Metohiji: ni verska sloboda nije dozvoljena.

  • Nenad

    2. jun 2022 | 19:17

    Sramota šta rade šiptari a još veća sramota da posle više od 20 godina nije dovršena Crkva, nego još uvek stoji tako.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA