Mnogo argumenata da Priština ne postane članica SE. Procedura može da traje i do godinu dana

   ≫ 
  • 5

Priština je danas podnela zahtev za članstvo u Savetu Evrope, a prethodno je tamošnja vlada na elektronskoj sednici načelno odobrila inicijativu za podnošenje prijave u toj međunarodnoj organizaciji.

Priština tvrdi da je obezbedila dvotrećinsku većinu za prijem u Savet Evrope, a diplomatska procedura, kako ukazuju analitičari, može da traje do godinu dana.

Predsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić kaže da će, ako Priština bude primljena u Savet Evrope, to biti jedna vrsta presedana jer su u Savetu Evrope međunarodno priznate države, članice Ujedinjenih nacija.

- Kosovski presedan bi mnogo više govorio o političkoj odluci, nego o proceduralnoj i pravno-tehničkoj", podvukla je Grubješić.

Rekla je i da nema potvrdu informacije da će Beogradu biti zabranjeno prisustvo svim skupovima u evropskim institucijama ako ne uvede sankcije Rusiji.

Suzana Grubješić, Centar za spoljnu politiku Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

- Ako je tako, to govori o tome da će neke odluke u budućnosti morati da se donose. Isključivanje Srbije iz bilo kakvih razgovora i sastanaka koji se tiču i zajedničke spoljne i bezbednosne politike apsolutno nije dobro - ocenila je Grubješić za RTS.

Nekadašnji predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Čović ocenjuje da to što je danas Priština aplicirala za članstvo u Savetu Evrope nije slučajno već je urađeno planski i tu Srbija nema veliki manevarski prostor za delovanje.

- Ne mislim da oni bilo šta rade slučajno. To je sve napravljeno planski, to je strategija koju bi trebalo posmatrati u širem kontekstu sa svim sadašnjim događajima u svetu", rekao je Ćović.

Istakao je da naša zemlja mora da se bori, iako joj je manevarski prostor za to veoma mali.

- Videćemo kako će se o tome glasati, ako ovo pitanje uopšte dođe na dnevni red Saveta Evrope. Ja unazad više od godinu dana govorim o tome, a sada postaje sasvim jasno, da je Briselski sporazum pao i da su Vašingtonska pisma o namerama, radno nazvana Vašingtonski sporazum, pali po ko zna koji put - rekao je Čović za Tanjug.

Dodao je da su garanti za ove sporazume međunarodni faktori i ocenio da njima sporazumi služe da kupe vreme.

Slobodan Zečević naučni savetnik u Institutu za evropske studije rekao je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da Priština smatra da oni kao nezavisna država imaju pravo da uđu u Savet Evrope, kao predvorje za ulazak EU.

Slobodan Zečević, Institut za evropske studije Foto: Tanjug/Rade Prelić

Ono što je problem sa Prištinom je, kako kaže Zečević, da ona nije priznata od UN, od SB i kao takva nije država.

Drugi problem koji Priština ima je što se Savet Evrope zalaže za poštovanje ljudskih i manjinskih prava, a srpski naorod na KiM je u teškom položaju i trpi stalne provokacije, napomenuo je Zečević.

- Ako govorimo da se Savet Evrope bavi kulturnom saradnjom, Priština je rušila kulturno- istorijske spomenike srpskog naroda. Mnogo je argumenata da ne može da bude kandidat u Savetu Evrope - rekao je Zečević.

- Iz geostrateških razloga neko im je dao mig, SAD i iz EU da mogu da se kandiduju uz činjenicu da Rusija nije više deo te organizacije, a ona je često u tim međunarodnom organizacijama štitila srpske nacionalne interese - dodao je Zečević.

- Kažu da imaju dvotrećinsku većinu glasova potrebnu da uđu u Savet Evrope - podvlači Zečević.

Predrag Rajić iz Centra za društvenu stabilnost smatra da je Priština verovatno blizu tome da dobije dve trećine glasova koliko je potrebno kako bi postala član Saveta Evrope, ali ukazuje na to da je pitanje kako će čak i zemlje koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova glasati.

Predrag Rajić Printskrin: TV Happy

Rajić navodi da je potrebno da Srbija diplomatskim putem postigne dogovor sa onim zemljama koje se kolebaju da makar budu uzdržane, jer Prištini sve sem glasa "za", kako kaže, kvari matematiku.

- Priština je verovatno blizu tog broja ako računamo da sve države koje su priznale Kosovo budu glasale da ona postanu član SE, ali pitanje je da li će se to baš tako desiti i da li će svaka država koja je priznala Kosovo da glasa za njihov prijem u SE - kaže Rajić.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • M.K.

    12. maj 2022 | 13:40

    REZOLUCIJA SB UN 1244 JE PRIZNALA DA JE KOSMET DEO SRBIJE! 🇷🇸✨✨✨💫☀️☀️☀️ Mogu šipci da podnesu šta hocu ne vredi im ništa.

  • Gradjanin

    12. maj 2022 | 14:18

    Zvali mi to ili ne presedanom, da oni i dalje krse ljudska i medjunarodna prava i svaki nas drugi argument zalosna je istina da je ovo vec doneta odluka mocnih i malo sta moze tu da se promeni s nase strane sem da svi znamo da je istina drugacija ali sta vredi. Odavno u svetu potpisani sporazumi, pravo i Zakon ne vaze, samo zakon jaceg i trenutni politicki interes. Nase je da se borimo do kraja i istrajemo u tome. Zalisno je sve to ali je tako. Srbina u srcu

  • Relahs

    12. maj 2022 | 14:49

    Svece amerika i englezi da urade ako je u ineresu njima i sto bi bio udarac za Rusiji i Srbiji na zalost tako je to, to je ta evropska demokratija,samo nece moci tako dugo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA