Šta je izgovorio Emanuel Makron i kako to da tumačimo? Evropska politička zajednica može biti i opomena
Predsednik Francuske Emanuel Makron rekao je u svom govoru pre dva dana da proces pristupanja zemalja Zapadnog Balkana EU treba nastaviti i da je u tom kontekstu usmerenje ovih država prema EU jasno.
On je takođe u kontekstu kandidature Ukrajine za članstvo u EU predložio i ideju o stvaranju Evropske političke zajednice.
Njegova izjava se i posle dva dana različito tumači u javnosti, da li se inicijativa o stvaranju Evropske političke zajednice odnosi samo na Ukrajinu ili i na zemlje Zapadnog Balkana.
- Pažljivo sam čitao vesti koje su stizale iz Evrope i sveta. Sa Emanuelom Makronom nisam dugo razgovarao, više od mesec dana, nadam se da će to biti uskoro. To je važno posle izbora u Francuskoj i susreta sa Šolcom. Oko nekih ideja smo ranije razgovarali, ali voleo bih da i od njega čujem šta je tačan predlog, šta je plan, da bih mogao da se izjašnjavam - rekao je predsednik Aleksandar Vučić povodom ideje o formiranju Evropske političke zajednice.
Viši istraživač i programski manadžer Centra za evropske politike Strahinja Subotić ocenjuje da je Makron to razvijao u kontekstu Ukrajine, navodeći da nije iznenađujuće što je francuski predsednik upravo sa Volodimirom Zelenskim poslednji put pričao pre nego što je objavio tu ideju.
- Mislim da je targetirao Ukrajinu i druge demokratske države u procesu konsolidacije, a to su Moldavija i Gruzija - rekao je Subotić za Telegraf.rs.
Prema njegovoj oceni, to je način da se pokaže da je Evropa tu za njih, a istovremeno da se kaže da EU nije spremna da zaobilazi svoja formalna pravila i procedure, te da je nužno usaglašavanje sa svim pravnim tekovinama.
- Drugim rečima Makron šalje poruku: "da" politička integracija, "ne" brze trake, odnosno zaobilaženje usaglašavanja sa svim pravilima EU. To za Ukrajinu može zvučati kao nešto što je razočaravajuće, imajući u vidu da su oni očekivali da će preko noći bukvalno postati članica imajući u vidu kontekst - naveo je Subotić.
Makron, kaže, jeste u pravu da bi Ukrajini trebalo, ne samo godine, već i decenije da bi ostvarila formalno članstvo tako da bi ovo mogla biti neka "šargarepa" da se pokaže da je Evropa spremna da se politički i bezbednosno zauzme za Ukrajinu.
- Kijev ne mora nužno sa oduševljenjem da prihvati tu ideju, ali ne bi trebalo ni da je u startu napadne imajući u vidu da ona tek treba dodatno da se razvije i da dobija ključne elemente i svoje detalje, pogotovo imajući u vidu da je naglašeno da inicijativa ne znači da je nemoguće jednog dana da te države postanu članice i same EU - rekao je Subotić.
Što se tiče Balkana, već se, kaže, pojavljuju glasovi da li se to odnosi i na zapadnobalkansku šestorku, ali "mislim da je Makron bio veoma eksplicitan kad je istakao da je Zapadni balkan već u jednom svom procesu koji traje duži niz godina i da će se taj proces nastaviti".
- Nijednom rečenicom nije doveo u pitanje Zapadni Balkan i njegovu perspektivu članstva u EU. On je pre nekoliko meseci kad je Francuska preuzela predsedavanje govorio da zapravo treba da budemo kreativni kako bismo osnažili politiku proširenja. U tom smislu ne brinem sa stanovišta Zapadnog Balkana, mada opet, ukoliko se pokaže da naše države u regionu nisu spremne nikakve reforme da sprovode, da stagniraju, i da vidimo čak razvoj elemenata "zarobljene države" onda će možda neka druga država da kaže: Pa, vidite, hajde onda i vi da uđete u ovaj klub - upozorava Subotić.
Kako kaže, Evropska politička zajednica treba da služi i kao opomena da se stagnacija možda neće tolerisati.
Generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH Haris Plakalo smatra da je Makronov predlog samo potvrdio njegovo stanovište sa EU Samita za Zapadni Balkan u Sofiji 2019. godine kada su se, kaže, sve zemlje Zapadong Balkana nadale bržim integracijama, a da je zatim usledio ne tako optimističan stav predsednika Francuske po pitanju proširenja.
- Imali smo zatim promenu metodologije pristupanja unutar EU, koja je ponovo bila zasnovana na insistiranje Francuske. Očigledno da je zadnji predlog predsednika Francuske samo nastavak onih stavova i ideja koje o proširenju ima, a formiranje Evropske političke zajednice obeshrabrilo bi sve zemlje Zapadnog Balkana na putu ka punopravnom članstvu u EU i stvorilo prostor za jačanje uticaja i prisustva drugih zemalja, pre svega, Rusije i Kine, ali i Turske - rekao je Plakalo za Telegraf.rs
U tom smislu, kaže, ne očekuje ubrzano kretanje ka Evropskoj uniji, "jer kako voleti i želeti nekoga ako vas taj isti ne želi, a diskutabilno je i da li sve zemlje EU vole prostor Zapadnog Balkana".
On je napomenuo i da BiH od svih ostalih zemalja regiona na njenom putu ka EU izdvaja nepostojanje konsenzusa, dijaloga, blokada državnih institucija, ali i teško ostvarivih 14. prioriteta iz mišljenja EK za članstvo BiH u EU, koji su, kaže, u celini vrlo kompleksni za ispuniti, i koji nema nikakve šanse da budu implementirani u trenutnim političkim odnosima.
Igor Novaković iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove rekao je gostujuću u Dnevniku RTS-a da u Makronovom konceptu ima i dobrih i loših vesti – pozitivno je što to omogućava dijalog o novim modalitetima saradnje sa državama koje do sada nisu imale jasnu evropsku perspektivu, a to su države članice istočnog evropskog partnerstva – Gruzija, Moldavija i Ukrajina, a što se tiče Zapadnog Balkana, stvari ostaju nedefinisane.
Na pitanje da li ovo znači "ne" za određeni rok Zapadnom Balkanu da se učlani u EU, Novaković kaže da mu se čini da je ovo probni balon koji lansira predsednik Makron, što je on radio i prilikom prvog mandata, kada je predlagao Evropu u dve brzine, da se nekim novim konceptima zadovolji, pre svega, francusko biračko telo, koje je prilično protiv proširenja EU, ali i da liderstvo Francuske stavi u prvi plan.
Šta je Makron rekao na konferenciji o budućnosti Evrope?
Ovde možete videti šta je rekao Makron:
https://europeanwesternbalkans.rs/makron-pristupanje-zapadnog-balkana-eu-da-se-nastavi/
Video: Makron se zahvalio glasačima ispred Ajfelove kule
(Telegraf.rs)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
dara
Majko mila, kakav konfuzan članak iz kojeg je vidljivo da ni autor članka , a ni sugovornici uopće ne razumiju ništa. Izmjena Ugovora EU, kojeg zagovara Macron, apsolutno nema nikakve veze sa novim idejom Europske političke zajednice. To su dva odvojena procesa. U francuskom društvu ogromna većina građana ne podržava proširenje, idu izbori u Francuskoj, desnica i Le Pen pušu za vrat Macronu, i ova njegova ideja je pokušaj da uvjeri svoje građane da neće biti daljnjeg proširenja, a s druge strane, da Zap. Balkan, Moldaviji, Gruziju i Ukrajinu drži u političko-sigurnosnoj orbiti EU. Dakle, Srbija će u Europskoj političkoj zajednici dobiti nešto više financijskih sredstava, ali i dalje puno manje nego punopravne članice EU-a.
Podelite komentar
Gradjanin
Zasto niko ne pita gradjane Srbije zelimo li u EU ako treba i referendum pa ako je vecina za to ok ako nije onda da ne gubimo vreme. Ja nisam
Podelite komentar
Vučko
Doći će vreme kada će nas moliti da udjemo u istu..nema potrebe za žurbom..😉
Podelite komentar