Šta su nam Nemci rekli: Evropski put Srbije validan, manevarski prostor u vezi sankcija Rusiji nije veliki
Deo agende ostao je nedostupan javnosti - smatra dr Neven Cvetićanin
U prethodna dva dana Srbija i Nemačka su pojačale komunikaciju na visokom nivou, a analitičari dan posle posete nemačke ministarke odbrane Kristin Lambreht Beogradu i dva dana posle susreta predsednika Srbije Aleksandara Vučića i nemačkog kancelara Olafa Šolca u Berlinu, ocenjuju da je Nemačka zaintresovana za nastavak evropskog puta Srbije i svih zemalja regiona.
- Metaforično je rečeno da članstvo nije "fatamorgana". Ono što smo mogli da čujemo jeste to da je put ka Evropskoj uniji još uvek validan i da, s druge strane, treba pokrenuti neke procese kako bi se sama Srbija dovela u poziciju da bude kredibilna na tom putu - ocenio je za Telegraf.rs dr Neven Cvetićanin predsednik Foruma za strateške studije (FORST).
Navodeći da je susret predsednika Vučića i Olafa Šolca prvi zvaničan susret, Cvetićanin je objasnio da se tokom tih prvih susreta obično procenjuje "šta može druga strana da ponudi" i kakav je sagovornik.
- Verujem da je jedan deo agende ostao i nedostupan javnosti, kao što se inače čini u diplomatiji, da se ne uzbunjuje javnost dok nema nešto konkretno, tako da možemo samo da nagađamo o jednom delu razgovora koji je vođen - rekao je on.
Pored nastavka evropskih integracija koje podrazumevaju i unutrašnje reforme u Srbiji, tu su još i procesi koji se odnose na dijalog između Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa, kao i upravljanje procesima u Bosni i Hercegovini.
- Gotovo sam siguran kada je predsednik Srbije rekao da ćemo držati reč i čuvati stabilnost da se to odnosilo na BiH. Srbija aposlutno nije bila bilo kakav uzročnik nestabilnosti, niti u BiH, niti na Kosovu. Bili smo trpeljivi i tolerantni i sada je samo pitanje šta možemo za to da dobijemo - rekao je Cvetićanin.
Upitan koliki je manevarski prostor Srbije kada je reč o sankcijama Rusiji, Cvetićanin smatra da taj prostor nije veliki, ali ono što taj manevraski prosto čuva, i to je, kaže, svima jasno i u EU, Parizu, Berlinu, da bi bilo kakav preterani pritisak na Srbiju bio kontraproduktivan.
- To ne znači da Srbija treba da se ponaša nonšalantno i da odlaže profilisanje svoje spoljne politike, odnosno to znači da Srbija treba da isporuči ono što se od nje očekuje, u prvoj liniji mir i stabilnost - rekao je Cvetićanin.
Profesor Fakulteta političkih nauka Stefan Surlić osvrnuo se na dijalog Beograda i Prištine, ocenjujući da Nemačka intenzivira dijalog kako bi, kaže, umanjila uticaj Rusije u Srbiji i na Zapadnom Balkanu.
- Očekujem da će se Nemačka intenzivirati po pitanju dijaloga Beograda i Prištine jer smatra da je Kosovo suštinska tema koja opterećuju odnose i u celom regionu. Smatraju da je rešavanje statusa Kosova u finalnom sporazumu, nešto što će umanjiti uticaje pre svega Rusije na Zapadni Balkan - rekao je on.
Surlić je ocenio da premijer privremenih prištinskih vlasti Aljbin Kurti svojim neizmenjenim stavovima posle razgovora u Berlinu samo šalje poruke domaćoj javnosti koja je nepripremljena za bilo kakav kompromis sa Beogradom.
- Ono što će se pokušati da se Kosovu ponudi jeste neka vrsta satisfakcije kroz viznu liberalizaciju, ili možda članstvo u Savetu Evrope. To je već nagovestila Nemačka. A da za uzvrat, Priština primeni ranije dogovoreno, uključujući i Zajednicu srpskih opština. I tek onda da se govori i o nekom finalnom kompromisu između Beograda i Prištine - ocenio je za Tanjug Surlić.
Surlić poziciju Srbije oko eventualnog uvođenja sankcija Rusiji vidi kao jako tešku, i navodi da EU očekuje da se pridružimo bar nekom paketu sankcija.
- Susret sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom je dao dodatni manevarski prostor Srbiji, ali verujem da će, ukoliko se rat nastavi, ti zahtevi, pa čak i ultimatumi, biti pojačani. Pre svega od EU. Oni će zahtevati neku vrstu lojalnosti po pitanju odnosa prema Rusiju - rekao je on.
Video: Vučić se sastao sa ministarkom odbrane Nemačke
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
…
Necemo u evropu daj bre vise ukapirajte to…. Koji nam vrag oni trebaju da nam stave ogrlicu i brnjicu pa da igramo kako oni sviraju.
Podelite komentar
mir bozji
Crna Srbijo ,pa zar opet da se pitaju Nemci, da ste opet pod njihovom ''uticaju ''
Podelite komentar
Boban
Obecanje ludom radovanje.... Srbija nikada nece uci u tu vasu eu jer glavni uslov za ulazak je priznanje Kosova kao siptarkse drzave a ne postoji u Srbiji covek koji bi se usudio tako nesto napraviti jer se zna kako ce taj proci posle toga...
Podelite komentar