Krstić: Poenta susreta u Berlinu je da Nemačka preuzme kormilo u dijalogu Beograda i Prištine

   ≫ 
  • 1

Docent Fakulteta političkih nauka u Beogradu Milan Krstić kaže za da će u Berlinu fokus razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i nemačkog kancelara Olafa Šolca biti na dijalogu Beograda i Prištine i odnosu Srbije prema ratu u Ukrajini.

Krstić smatra da je prvobitna poenta ovog susreta da Nemačka i nemački kancelar time pokušavaju da preuzmu kormilo u dijalogu.

Milan Krstić je izjavio da su za nas dve najteže teme u ovom trenutku: prva je dijalog Beograda i Prištine, koji je u zastoju od 2017. godine, a druga naš odnos prema ratu u Ukrajini i da li ćemo uvesti sankcije Rusiji i na koji način bi to moglo da ima reperkusije na naš evropski put.

- To su dve ključne, ne samo spoljnopolitičke već i političke teme. O tome će se prevashodno razgovarati, uz dodatak svih onih tema koje su na stolu, poput drugih regionalnih pitanja poput BiH i bilateralnih i političkih odnosa Srbije i Nemačke - rekao je Krstić.

Prema njegovim rečima, prvobitna poenta ovog susreta je da Nemačka i nemački kancelar ovim pokušavaju da preuzmu kormilo u dijalogu Beograda i Prištine.

- Ako pogledamo istoriju dijaloga Beograda i Prištine, on je od 2011. do 2016, kada su postizani dogovori, uglavnom bio navođen iz Berlina. Tada je Angela Merkel bila osoba koja je po potrebi vršila pritisak, posredovala, sećamo se onog pritiska 2011. u vezi sa povlačenjem onoga što su Nemci zvali paralelne institucije na severu, koji je kasnije doveo i do Briselskog sporazuma 2013. godine, zatim pritisaka i na Prištinu u vezi sa ZSO 2015, kada je postignut sporazum koji je precizirao principe kako će SZO biti osnovana. Od 2011. do 2016. Nemačka je bila glavni akter - kaže Krstić za RTS.

Šolc će imati više razumevanja nego drugi lideri EU

Smatra da u ovom trenutku može da bude ponuđena neka baš konkretna šansa, ali može perspektiva bržeg pristupanja.

- Šolc će imati više razumevanja nego neki drugi evropski lideri. Šolc je čovek koji razume jezik toga koliko je gas bitan, koliko to utiče na radna mesta i privredu. Da je samo do Šolca, verujem da bi lako moglo da mu se objasni zbog čega sve Srbija bi imala probleme ukoliko uvede sankcije Rusiji - ukazuje Krstić.

Navodi da Šolc kao kancelar ima najveći autoritet u Nemačkoj, ali je činjenica da je ograničen delovanjem koalicionih partnera, koji su dosta radikalniji u ovom aspektu.

- Zeleni su od starta u agendi imali emancipaciju od ruskog gasa, liberali su zahtevali prestanak gradnje Severnog toka 2, a Šolc je, kao i njegove socijaldemokrate, podržavao taj projekat tradicionalno i u vladi Angele Merkel predano je radio na realizaciji tog projekta. Imali su mnogo pragmatičniji odnos saradnje sa Rusijom nego Zeleni i liberali - naveo je Krstić.

Smatra da su u Berlinu svesni da je u Srbiji tehnička vlada, neće biti konkretnih ucena i pretnji, ali da bi Srbija trebalo da se svrsta uz EU i da nastavi put ka EU.

- A fokus u saopštenjima će biti na dijalogu Beograda i Prištine i eventualno da li će uskoro biti novih sastanaka, da li će se večeras makar neformalno sresti Vučić i Kurti, to su stvari koje će biti u fokusu - zaključio je Krstić.

Video: Vučić i Lajčak o nastavku dijaloga Beograda i Prištine

(Telegraf.rs)

Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boban

    4. maj 2022 | 11:10

    Pokazale su nam svabe 1999 koliko razumevanja i ljudskosti imaju tako da ne moraju po drugi put da nam to pokazuju.....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA