Krstić: Poenta susreta u Berlinu je da Nemačka preuzme kormilo u dijalogu Beograda i Prištine
Docent Fakulteta političkih nauka u Beogradu Milan Krstić kaže za da će u Berlinu fokus razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i nemačkog kancelara Olafa Šolca biti na dijalogu Beograda i Prištine i odnosu Srbije prema ratu u Ukrajini.
Krstić smatra da je prvobitna poenta ovog susreta da Nemačka i nemački kancelar time pokušavaju da preuzmu kormilo u dijalogu.
Milan Krstić je izjavio da su za nas dve najteže teme u ovom trenutku: prva je dijalog Beograda i Prištine, koji je u zastoju od 2017. godine, a druga naš odnos prema ratu u Ukrajini i da li ćemo uvesti sankcije Rusiji i na koji način bi to moglo da ima reperkusije na naš evropski put.
- To su dve ključne, ne samo spoljnopolitičke već i političke teme. O tome će se prevashodno razgovarati, uz dodatak svih onih tema koje su na stolu, poput drugih regionalnih pitanja poput BiH i bilateralnih i političkih odnosa Srbije i Nemačke - rekao je Krstić.
Prema njegovim rečima, prvobitna poenta ovog susreta je da Nemačka i nemački kancelar ovim pokušavaju da preuzmu kormilo u dijalogu Beograda i Prištine.
- Ako pogledamo istoriju dijaloga Beograda i Prištine, on je od 2011. do 2016, kada su postizani dogovori, uglavnom bio navođen iz Berlina. Tada je Angela Merkel bila osoba koja je po potrebi vršila pritisak, posredovala, sećamo se onog pritiska 2011. u vezi sa povlačenjem onoga što su Nemci zvali paralelne institucije na severu, koji je kasnije doveo i do Briselskog sporazuma 2013. godine, zatim pritisaka i na Prištinu u vezi sa ZSO 2015, kada je postignut sporazum koji je precizirao principe kako će SZO biti osnovana. Od 2011. do 2016. Nemačka je bila glavni akter - kaže Krstić za RTS.
Šolc će imati više razumevanja nego drugi lideri EU
Smatra da u ovom trenutku može da bude ponuđena neka baš konkretna šansa, ali može perspektiva bržeg pristupanja.
- Šolc će imati više razumevanja nego neki drugi evropski lideri. Šolc je čovek koji razume jezik toga koliko je gas bitan, koliko to utiče na radna mesta i privredu. Da je samo do Šolca, verujem da bi lako moglo da mu se objasni zbog čega sve Srbija bi imala probleme ukoliko uvede sankcije Rusiji - ukazuje Krstić.
Navodi da Šolc kao kancelar ima najveći autoritet u Nemačkoj, ali je činjenica da je ograničen delovanjem koalicionih partnera, koji su dosta radikalniji u ovom aspektu.
- Zeleni su od starta u agendi imali emancipaciju od ruskog gasa, liberali su zahtevali prestanak gradnje Severnog toka 2, a Šolc je, kao i njegove socijaldemokrate, podržavao taj projekat tradicionalno i u vladi Angele Merkel predano je radio na realizaciji tog projekta. Imali su mnogo pragmatičniji odnos saradnje sa Rusijom nego Zeleni i liberali - naveo je Krstić.
Smatra da su u Berlinu svesni da je u Srbiji tehnička vlada, neće biti konkretnih ucena i pretnji, ali da bi Srbija trebalo da se svrsta uz EU i da nastavi put ka EU.
- A fokus u saopštenjima će biti na dijalogu Beograda i Prištine i eventualno da li će uskoro biti novih sastanaka, da li će se večeras makar neformalno sresti Vučić i Kurti, to su stvari koje će biti u fokusu - zaključio je Krstić.
Video: Vučić i Lajčak o nastavku dijaloga Beograda i Prištine
(Telegraf.rs)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boban
Pokazale su nam svabe 1999 koliko razumevanja i ljudskosti imaju tako da ne moraju po drugi put da nam to pokazuju.....
Podelite komentar