Večeras ističe rok za podnošenje zahteva za poništavanje glasanja na biračkim mestima

 
  • 0

Još uvek traje prebrojavanje glasova u RIK-u, mada se taj posao, sudeći prema sajtu komisije na kojem se "pune rezultati", privodi kraju, a večeras ističe rok od 72 sata za podnošenje zahteva za poništavanje glasanja na biračkim mestima, ukoliko neko smatra da je bilo određenih nepravilnosti.

Lokalne komisije imaju takođe rok od 72 sata da odluče po tome, a posle toga građani imaju pravo da ulože prigovor Republičkoj izbornoj komisiji koja ima isto toliko vremena da odluči o prigovoru.

Treći korak za zaštitu izbornog prava je Upravni sud. Sve to, naravno, može uticati na datum objavljivanja konačnih rezultata.

U kojim slučajevima birač može podneti zahtev?

Birač može podneti zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu na kojem glasa ako ga je birački odbor neosnovano sprečio da glasa ili ako mu je na biračkom mestu povređeno pravo na slobodno i tajno glasanje. 

To su, primera radi, situacije kada je već neko glasao umesto birača ili ako mu se ne dozvoljava da glasa jer se razlikuje prezime birača, dok su ostali podaci isti.

Za raziku od prethodnih izbora kada su birači prigovore podnosili Republičkoj izbornoj komisiji, sada se zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu podnosi prvo loklanim izbornim komisijama.

U slučaju da lokalna izborna komisija odbaci ili odbije zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu, birač ima pravo da podnese prigovor na odluku o zahtevu Republičkoj izbornoj komisiji preko opštinske ili gradske izborne komisije.

Rok za podnošenje ovog zahteva je 72 sata od trenutka kad lokalna izborna komisija svoju odluku objavi na sajtu Republičke izborne komisije.

RIK o prigovoru birača takođe ima 72 sata da donese odluku i objavi je na svom sajtu u odeljku prigovori.

Ukoliko RIK odbije prigovor, birač može da podnese žalbu Upravnom sudu

Ukoliko i RIK odbije ili odbaci prigovor, birač ima još jednu mogućnost, a to je da žalbu na rešenje RIK-a podnese Upravnom sudu. Da podnese žalbu Upravnom sudu, birač ima rok od 72 sata od momenta kad je RIK na svom sajtu objavio rešenje o žalbi birača. Odluka Upravnog suda je pravnosnažna i protiv nje se ne može pokrenuti vanredni pravni lek, odnosno birač više nema mogućnost žalbe.

Zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu mora da bude razumljiv i da sadrži sve ono što je potrebno da bi po njemu moglo da se postupi. U suprotnom, ako je zahtev za poništavanje glasanja nerazumljiv ili nepotpun, organ nadležan da o tom zahtevu odluči donosi rešenje kojim ga odbacuje, podsetio je Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost.

Zahtev, između ostalog, mora da sadrži i činjenice, odnosno dokaze na kojima se zasniva zahtev.

Obrazac ZP-4 na kojem se popunjava zahtev za poništavanje glasanja na biračkom spisku možete preuzeti na sajtu RIK-a.

(Telegraf.rs)

Video: Oskrnjavljen mural herojima s Košara u Kosovskoj Mitrovici, zločin iz mržnje prema Srbima

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA