Milivojević: Rezultati izbora ne ukazuju na skretanje u desno, već na potvrdu nacionalne politike
Dan posle izbora analitičar Zoran Milivojević ocenjuje da rezultati izbora ne ukazuju na skretanje u desno, već na potvrdu nacionalne politike koja je bila dominantna pre ovih izbora, dok je Stefana Surlića iznenadila velika izlaznost.
Milivojević je Tanjugu rekao da su i turbulentna vremena u kojima su se izbori odvijali, kao što su rusko-ukrajinski sukob i pritisci na Srbiju u vezi sa Kosovom i Metohijom, dala prednost nacionalnoj politici.
- To se odrazilo na izborima. Sada u parlamentu imamo tri nove stranke sa nacionalnim predznakom, koje se mogu svrstati u desnicu. Ipak, pre bih rekao da se radi o verifikaciji nacionalne politike koja je prirodna stvar kada je reč o Srbiji - rekao je on.
Podsetio da je da je Srbija permanentno pod pritiscima i da ima otvoreno najvažnije nacionalno pitanje - Kosovo i Metohiji oko koga su, kako ocenjuje, pritisci nezabeleženi u istoriji.
- Mi ćemo na osnovu ovih rezultata imati kontinuitet dosadašnje politike, ali sa predznakom na vrednostima vojne neutralnosti, političke nezavisnosti, ne odricanje od prijatelja i u prvom redom odbrana nacionalnih interesa odnosno Kosova i Metohije - rekao je on.
Milivojević procenjuje da se u novoj situaciji odnos zapadnih zemalja neće menjati, ali da Srbija "dobija na kvalitetu za budući otpor".
Istakao je da je važno da je srpska politika preko izbora dobila pun legitimitet i legalitet koji niko ne može da ospori.
Dodao je da je unutrašnjopolitička stabilnost ključni argument u narednom periodu, kao i prva prepostavka za odbranu državnih i nacionalnih interesa i suprotstavljenje pritiscima.
Milivojević je ocenio da je glasanja Srba u regionu i njihova podrška Aleksandru Vučiću i srpskoj politici dodatni podstrek za srpsku politiku.
- To je i obaveza za susede, Zagreb, Sarajevo i Podgoricu, da o tome vode računa, jer su glasali i njihovi državljani - rekao je on.
Zaključio je da ko hoće mir, stabilnost, razvoj odnosa, i prosperitet, ima Srbiju za partnera jer su izbori potvrdili podršku takvoj politici koju je rukovodstvo vodilo.
Surlić kaže da su iznenađenja na izborima velika izlaznost, veliki broj partija koje su prošle cenzus i to što SNS nije osvojila apsolutnu većinu, a oko Beograda je velika neizvesnost u kojoj su "veto igrači" SPS i koalicija NADA.
Surlić je za Tanjug rekao da je izlaznost bila realno veća od 70 posto, budući da u biračkom spisku ima 6,5 miliona birača, ali realan je broj oko 5,2 miliona birača.
- Zaista svi građani koji su iole politički upućeni i imali su želju, izašli su na izbore. Mi smo čak i iznad evropskog proseka u smislu izlaznosti - rekao je on.
Dodao je da je iznenađenje što je veliki broj partija prošao cenzus, pa će parlament biti raznovrstan, sa partijama ideološki različitog spektra.
- Iznenađenje je da SNS nije osvojila apsolutnu većinu u parlamentu. Ona mora da ima partnera i suštinski mi ćemo imati obaveznu koalicionu vladu - rekao je Surlić dodajući da je, kad je reč o partnerima SNS, postavlja pitanje da li će to biti Savez vojvođanski Mađara i da li će i dalje biti u koaliciji sa SPS.
Surlić je ocenio da su tri političke opcije koje su jasno profilisane kao desne ušle u parlament, od kojih je jedna formalno socijalistička, ali "poruke koje su slali jesu više desno".
- Ne bih rekao da je to apsolutno neko skretanje u desno, ili da će parlament u budućnosti biti izrazito desno. Reč je o 15 posto koje obuhvataju stranke desnice, što je u evropskom proseku. Svakako da će njihov glas biti veći,kao i mogućnost da u parlamentu prezentuju svoje političke ideje i stavove, i da će oni trasirati dalju debatu po pitanju EU, odnosa sa Rusijom, Kinom, i naravno po pitanju unutrašnje politike - smatra Surlić.
Video: Poslednja sednica RIK: Zbog gužvi omogućeno glasanje i posle 20h zatečenim biračima
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.