Tri puta više glasača u inostranstvu nego 2020. godine: Čak 40.000 glasača iz dijaspore imaju pravo glasa
Na izborima 3. aprila svoje biračko pravo ove godine moći će da iskoristi oko 40.000 državljana Srbije koji žive u inostranstvu, a koji su se prijavili za glasanje, što je gotovo tri puta više nego na izborima 2020. godine.
Ove godine, za glasanje na predsedničkim, vanrednim parlamentarnih i lokalnim izborima u 13 samouprava, diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP) Srbije u inostranstvu prijavilo se 39.777 naših državljana, dok je pre dve godine bilo njih 13.000. Oni će u nedelju moći da glasaju na 77 biračkih mesta, što je skoro dvostruko veći broj birališta u dijaspori u odnosu na parlamentarne izbore pre dve godine.
Procedura za prijavljivanje podrazumevala je da su svi koji žele da glasaju u inostranstvu, morali da se registruju u nadležnom DKP-u, a biračko mesto otvara se ukoliko se prijavi najmanje 100 glasača. Primera radi, Austrija je više nego udvostručila broj prijavljenih glasača, koji će moći da glasaju na čak pet otvorenih biračkih mesta, dok je 2020. godine u toj zemlji bilo otvoreno samo jedno biralište. Veće je interesovanje za glasanje i u Nemačkoj, kao i u Švajcarskoj, gde je, na primer, u Cirihu, tri puta povećan broj prijavljenih glasača.
Najveći broj naših ljudi, očekivano, glasaće u Bosni i Hercegovini, gde se prijavilo njih 11. 435, koji će na raspolaganju imati 15 biračkim mesta u federaciji i Republici Srpskoj. Na drugom mestu je Nemačka sa 7.947 birača, koji će svoje biračko pravo moći da ostvare na sedam birališta, a zatim sledi Austrija sa 3.977 prijavljenih glasača, gde će biti otvoreno pet biračkih mesta. Najmanje državljana Srbije za glasanje se prijavilo u Finskoj - 115, a zatim u Španiji - 118, Bugarskoj - 125 i Rumuniji - 127, tek toliko da biračko mesto može da bude otvoreno.
Zanimljivo je da će i "plavi šlemovi" iz Srbije imati priliku da glasaju u Libanu, gde će u bazi Ujedinjenih nacija biti otvoreno jedno biračko mesto za 136 glasača.
Kada je reč o bivšim jugoslovenskim republikama, u Crnoj Gori glasaće 1.165 ljudi, na pet izbornih mesta, od kojih za tri, Podgorica najpre nije dala odobrenje za glasanje, da bi, ipak, odobrila glasanje i van diplomatsko-konuzlarnih predstavništava, kao što su to učinile i neke zapadne zemlje. Tako će državljani Srbije u Crnoj Gori moći da glasaju u Ambasadi u Podgorici, Konzulatu u Herceg Novom, kao i u dva udruženja Srba, u Sutomoru i Beranama, te u Opštini u Budvi.
Takođe, 981 državljanin Srbije moći će da glasa na dva biračka mesta u Severnoj Makedoniji, u Sloveniji će 713 građana svoje pravo moći da iskoriti na jednom biralištu u Ljubljani, a u Hrvatskoj će na tri mesta svoj glas iskoristiti 629 birača.
Na ovim izborima, za razliku od ranijih, glasanje u inostranstvu neće biti održano samo u diplomatskim predstavništvima, već i u iznajmljenim dvoranama, udruženjima Srba, ali i u pojedinim firmama, što je slučaj na Malti.
Za praćenje izbora u dijaspori prijavljen je veliki broj posmatrača.
Video: Utvrđen broj članova birackih odbora za glasanje sa KiM
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zasto?
Zasto oni glasaju kad ne zive u Srb? Ne razumem? Da im je dobro ovde, bili bi ovde, a ne u dijaspori. Neka zadrze glas za sebe.
Podelite komentar
Patriota
39777 glasova za malverzacije
Podelite komentar
Dušan
Smem da se kladim u glavu da 99% tih koji glasaju iz dijaspore boli stojko ko će da vlada u Srbiji. Oni su otišli zbog većih para a bilo ko da pobedi u Srbiji tih većih para ovde neće biti jer ih nikad nije ni bilo.
Podelite komentar