Prosečna starost potencijalnog birača u Srbiji je 50 godina
Prosečna starost punoletnog stanovništa 1991. godine je bila 46,6 godina
Demografi već godinama upozoravaju da se slika savremene Srbije može oceniti kao nepovoljna, a to se ogleda kroz smanjenje stanovništva, kroz negativni prirodni priraštaj, negativni migracioni saldo i intenzivno starenje stanovništva.
Problem je još veći ako se zna da su to sve dugoročni procesi i da se stanovništvo Srbije smanjuje od početka 21. veka. Negativan prirodni priraštaj je u našoj zemlji prisutan već tri decenije u kontinuitetu i vake godine je veći broj umrlih nego živorodjenih.
To se može ilustrovati i kroz primer prosečne starosti potencijalnog birača.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je 1991. godine živelo 5. 859. 302 punoletnih građana, dok je 2021. godine taj broj iznosio 5. 677. 935 (stanje 1.1. 2021.godine), rečeno je za Telegraf.rs u Republičkom zavodu za statistiku.
Podaci ne uključuju teritoriju Kosova i Metohije.
- Prosečna starost punoletnog stanovništva 1991. godine bila je 46.6 godina, a 2021. je 50.7 godina, odnosno može se reći da je prosečna starost potencijalnog birača oko 50 godina.
Svakako od programa političkih stranaka i njihove veštine u komunikaciji sa drugim kategorijama stanovništva zavisi da li će na birališta 3. aprila u Srbiji izaći uglavnom mladi ili starija populacija.
U Srbiji se 3. aprila održavaju predsednički, parlamentarni i lokalni izbori, a glasaće se ukupno na 8. 255 biračkih mesta.
Video: Mirom protiv Kurtijevog nasilja: Srbi protestovali u severnoj Kosovskoj Mitrovici i Gračanici
(Telegraf.rs)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nadprosečna
Ja sam nadprosečna!
Podelite komentar