Birač može da traži poništavanje glasanja na biračkom odboru, ali mora da podnese i dokaze

 
 
  • 0

Poništavanje rezultata glasanja se može tražiti ako je birača neko sprečio da glasa ili ako mu je povređeno pravo na tajno glasanje

U Srbiji se 3. aprila održavaju predsednički, parlamentarni i lokalni izbori. Set izbornih zakona je promenjen početkom godine u cilju poboljšanja izbornih uslova, a jedan od njih je i Zakon o izboru narodnih poslanika. U tom zakonu je, između ostalog, promenjeno da građani više ne traže poništavanje rezultata izbora na biračkom mestu kod Republičke izborne komisije već prvo kod lokalnih izbornih komisija.

Kad birač može da podnese zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu?

U Zakonu o izboru narodnih poslanika piše da birač može podneti zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu na kojem glasa ako ga je birački odbor neosnovano sprečio da glasa ili ako mu je na biračkom mestu povređeno pravo na slobodno i tajno glasanje.

Situacije u kojima, na primer, može doći do toga da birački odbor spreči birača da glasa su, ako je upisano da je birač već glasao, a birač ima biračko pravo na tom biračkom mestu ili ako mu birački odbor ne dozvoljava da glasa jer biraču u ličnoj ispravi razlikuje prezime, a ostali podaci su isti, kao i u slučaju ako biraču nije omogućeno da glasa tajno.

Sada o zahtevu za poništavanje glasanja na biračkom mestu odlučuje lokalna izborna komisija, a o zahtevu za poništavanje glasanja na biračkom mestu u inostranstvu odlučuje Republička izborna komisija. Na to je nedavno podsetio i Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost.

Organ nadležan za odlučivanje o zahtevu za poništavanje glasanja na biračkom mestu dužan je da u roku od 72 časa od prijema tog zahteva donese rešenje po tom zahtevu i objavi ga na veb-prezentaciji.

Biračka mesta se zatvaraju u 20 sati, tako da u slučaju izbora koji se održavaju 3. aprila rok za podnošenje zahteva za poništavanje glasanja je 6. april do 20 sati. Naravno, neophodno je da birač podnese i dokaze za svoje tvrdnje.

U slučaju da lokalna izborna komisija odbaci ili odbije zahtev za poništavanje glasanja na biračkom mestu, birač ima pravo da podnese prigovor na odluku o zahtevu Republičkoj izbornoj komisiji. Rok za podnošenje ovog zahteva je 72 sata od trenutka kad lokalna izborna komisija svoju odluku objavi na sajtu Republičke izborne komisije.

RIK o prigovoru birača takođe ima 72 sata da donese odluku i objavi je na svom sajtu u odeljku prigovori.

Ukoliko i RIK odbije ili odbaci prigovor, birač ima još jednu mogućnost, a to je da žalbu na rešenje RIK-a podnese Upravnom sudu. Da podnese žalbu Upravnom sudu, birač ima rok od 72 sata od momenta kad je RIK na svom sajtu objavio rešenje o žalbi birača. Odluka Upravnog suda je pravnosnažna i protiv nje se ne može pokrenuti vanredni pravni lek, odnosno birač više nema mogućnost žalbe.

(Telegraf.rs)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA