Značaj Otvorenog Balkana u teškim trenucima još veći
Zemlje Inicijative Otvoreni Balkan, kao i druge susedne zemlje, mogu računati na Srbiju kao pouzdanog partnera
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nedavno da smatra da je zbog mira i stabilnosti "Otvoreni Balkan" jedna od najboljih ideja, gde će svi ljudi moći slobodno da se kreću, gde ćemo na kraju moći da formiramo i jedinstveno tržište.
Analitičari su ukazivali da "Otvoreni Balkan" predstavlja primenu evropskih vrednosti, a to je sloboda kretanja ljudi, radne snage, robe i kapitala, te da nije zamena za EU. Bilo je i onih koji su inicijativu kritikovali. Danas, kada je glavna tema u regionu snabdevanje hranom, tačnije, žitaricama, čini se, da je korist "Otvorenog Balkana" u teškim trenucima još veća.
Poslednja vest u vezi sa izvozom pšenice u Albaniju glasi: Na osnovu dogovora predsednika Srbije i premijera Albanije Aleksandra Vučića i Edija Rame, u Beogradu je jutros održan sastanak ministara poljoprivreda dve zemlje Branislava Nedimovića i Fride Krifce, na kome je rečeno da će ugovorene količine pšenice i kukuruza, pre zabrane izvoza, biti realizovane u najkraćem roku.
Zemlje Inicijative Otvoreni Balkan, kao i druge susedne zemlje, mogu računati na Srbiju kao pouzdanog partnera u vreme velikih izazova u sektoru hrane, rečeno je u Ministarstvu poljoprivrede, a savetnik ministra poljoprivrede Goran Đaković rekao je za Telegraf.rs da "Otvoreni Balkan" doprinosi saradnji u regionu.
- Nama je upravo došla u posetu ministarka poljoprivrede Albanije. Dakle, Otvoreni Balkan je nešto što smo mi zamislili da bude, ne samo za uslove kada je sve u redu na tržištu, nego i onda kada su teškoće na tržištu - da možemo da računamo jedni na druge u svakom momentu. Tako i u ovoj situaciji kada se dešava poremećaj na tržištu osnovnih životnih namirnica, odnosno žitarica pre svega - rekao je Đaković.
On je naveo i da nema razloga da građani Srbije budu zabinuti, jer smo mi izvoznici hrane i svega imamo dovoljno, konkretno, Srbija je, kaže, u 2021. godini izvezla poljoprivredne proizvode u vrednosti od pet milijardi dolara. Kada je reč o pšenici, zasejana je, kaže Đaković, površina od 630.000 hektara.
Albanski novinar Idro Seferi kaže za Telegraf.rs da bi u ovom trenutku pomoglo projektu "Otvoreni Balkan" ukoliko bi, kako kaže, predsednik Vučić pravio izuzetke kada je reć o izvozu, ne samo za Albaniju, nego i za zemlje regiona.
Na pitanje koliko pomoć u ovoj situaciji može da poboljša odnose dve zemlje, Seferi ukazuje da se najčešće u regionu govori o srpsko-albanskim odnosima, u odnosu na neke druge u regionu, i da oni svakako mogu biti bolji ukoliko jedni drugi u nevolji pomažemo.
- U tim situacijama se pokazuje da li je ta saradnja ispravna - rekao je Seferi i dodao da bi sve to značilo i za albanskog premijera jer je, kaže, često bio kritikovan zbog Otvorenog Balkana.
Analitičar Dejan Vuk Stanković ocenjuje da je "Otvoreni Balkan" promocija duha saradnje i zajedništva među balkanskim narodima koji, kako kaže, često zaslepljenji nacionalnim egoizmom ne vide da se uzajamnim poštovanjem, saradnjom i ekonomskom saradnjom na uzajamnu korist može čuvati mir i stabilnosti i ujedno sticati korist koja je neophodna kako državama tako i njenim gradjanima.
- Otvoreni Balkan je prostor ekonomske, međunacionalne saradnje i korak u susret evrointegracijama i zato puna posvećenost projektu koju pokazuje Vučić je put u prospreritet i evropsku budućnost u vreme rata i tenzija - kaže on.
Saglasan je da je u teškim trenucima korist veća jer, kako kaže, zemlje koje nisu u EU, a nemaju dovoljno resursa, a na ovim prostorima nijedna nema, uzajamnom saradnjom rešavaju probleme svog snabdevanja i ujedno kriz duh saradnje čine svoje odnose boljim što smanjuje mogućnost prelivanja ukrajinskog rata na politički trusno područje Zapadnog Balkana.
- Za Srbiju je značajno da ekonomski sarađuje sa regionom i da bude njegov oslonac jer je vodeća zemlja regiona po svim parametrima. Istovremeno važno je potencirati ono sto povezuje zemlje regiona, a u drugi plan stavljati potencijalne razmirice i stvarne prepreke u normalnim odnosima - rekao je Stanković.
Zaključio je da je Zapadnom Balkanu potreban politički konsenzus o miru i stabilnosti jer je to preduslov ekonomskog prosperiteta.
- Srbija zbog svojih nacionalnih interesa treba da bude ključni činilac tog poduhvata. Mi imamo značajne ekonomske koristi od saradnje sa svim zemljama regiona i zato povećanje te saradnji i odmerene političke poruke jesu put Srbije u bolju budućnost - istakao je Stanković.
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Oki
Pa jel nemamo nekome drugome da izvezemo nego bas njima?
Podelite komentar
ЗБ
Баш тако.И они су, Албанија, Македонија, Црна Гора, поуздани партнери Србије.
Podelite komentar