Tanasković: Albanija će u Unesku raditi na pripremi terena za ponavljanje kandidature tzv. Kosova
Mesto u Izvršnom savetu Organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu Ujedinjenih nacija - Unesko, Albanija bi mogla da iskoristi za otvaranje novog kruga lobiranja za prijem u članstvo tzv. Kosova, prenose Novosti.
Poznavaoci procedure i ukupnih prilika u Unesku ovako komentarišu albansku kandidaturu za članstvo u izvršnom telu ove organizacije. Iako želja Tirane da jača svoje međunarodne veze nije sporna, iskustvo bliske prošlosti govori da bi zvanični Beograd trebalo budno da motri na poteze Albanije.
Želja Albanije da se bolje pozicionira u telima organizacije koja brine o kulturnom blagu sveta neminovno podseća na neskrivenu nameru Prištine da obnovi svoju kandidaturu i na velika ili mala vrata dođe do članske karte Uneska.
Da Tirana nastoji da u što većoj meri iskoristi svoj uticaj za novi pokušaj učlanjenja tzv. Kosova, do čega može da dođe već sledeće godine, upozorava nekadašnji ambasador Srbije u Unesku profesor Darko Tanasković.
- Sasvim je sigurno da kandidatura Albanije ukazuje na zainteresovanost ove države da neposrednije učestvuje u raspravama i odlučivanju u "vladi" Uneska. S obzirom na to da je jedan od deklarisanih prioriteta spoljne politike Albanije podrška međunarodnoj afirmaciji "Kosova", kao i na ulogu predlagača koju je Tirana imala u neuspešnom pokušaju da nepriznata država uđe u članstvo 2015. godine, nema sumnje da će albanska delegacija biti veoma aktivno angažovana na pripremanju terena za ponavljanje kandidature. Kao članica Izvršnog saveta, Albanija bi za to dobila nešto veći, mada ne i presudan, diplomatski manevarski prostor - kaže Tanasković
Tanasković podseća na nedavni diplomatski uspeh Srbije - na zasedanju Generalne konferencije Uneska, kao kandidat elektoralne grupe zemalja u kojoj je i Albanija, za predsednika Izvaršnog saveta izabrana je ambasadorka Srbije Tamara Rastovac Siamašvili.
- Ni Srbija nije bez aduta. Nisam, međutim, upoznat kako se delegacija Srbije postavlja prema kandidaturi Albanije za članstvo u Izvršnom savetu, jer mi nije poznato ni kako se Albanija postavila prema predlogu da naš stalni predstavnik bude kandidovan za predsednika Izvršnog saveta. Ako je Albanija podržala našu kandidaturu, onda ćemo možda i mi podržati njenu, a ako se uzdržala, onda ćemo se verovatno i mi uzdržati. To je stvar diplomatstke taktike i fer-pleja. Ukoliko kandidatura "Kosova" za članstvo u Unesku bude obnovljena, bez sumnje vodiće se žestoka politička i diplomatska borba, u kojoj verujem da su izgledi Srbije, bar zasada, bolji - kaže Tanasković.
Karanović: Srbija sa oprezom da prati poteze Albanije
Da će Albanija lobirati za članstvo tzv. Kosova u Unesku u meri u kojoj to bude prihvatljivo velikim silama, pre svega SAD, ukazuje Ognjen Karanović, direktor Centra za društvenu stabilnost. On je saglasan da je Beograd danas u boljoj poziciji nego što je bio tokom odmeravanja snaga 2015. godine.
- Priština i Tirana tada na Generalnoj skupštini nisu obezbedile podršku za članstvo tzv. Kosova, koje je protivno i Statusu Uneska i Povelji UN. U međuvremenu je 18 država povuklo priznavanje Kosova, pa su šanse za tako nešto danas manje nego tada. Ipak, Srbija bi trebalo da s povišenim oprezom prati poteze Albanije, jer nije nerealno da ponovo pokrenu proces lobiranja za prijem - napominje Karanović.
Video: Sednica UN na kratko prekinuta, Rusija tražila da Priština ukloni zastavu tzv. Kosova
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ko je albanija
Saka jada kao I ovih siptara azilanata na Kosmetu
Podelite komentar
☦
Članice mini šengena su to ovlastile albaniju da radi.
Podelite komentar