Evropski parlament sutra glasa o Rezoluciji o Srbiji: Na dnevnom redu "Linglong" i ekologija
Evropski parlament na plenarnom zasedanju 16. decembra glasaće o Rezoluciji o prinudnom radu i ekološkim protestima u Srbiji.
Tekst kojim se izražava duboka zabrinutost zbog stanja ljudskih prava vijetnamskih radika u Srbiji, korupcije i vladavine prava u oblasti zaštite životne sredine, uticaja kineskih standarda i investicija, kao i nasilja huligana nad mirnim protestanitima, uvršćen je u hitnu proceduru Evropskog paralmenta, a po inicijativi grupe evropskih Liberala, saznaje Tanjug u Briselu.
Parlamentarna grupa Liberala (Rinju) na čelu sa poslanikom Klemenom Grošeljem, podžana od strane evropskih Socijaldemokrata i Zelenih, a pod konstatacijom da se radi o kršenju ljudskih prava, demokratije i vladavine prava, po hitnoj proceduri na agendu poslednjeg plenarnog zasedanja EP uvrstila je debatu o Srbiji.
Poslanici ovih političkih grupa u EP, na čelu sa Violom fon Kramon, Klemenom Grošeleljem i Toninom Piculom, već su kroz otvorena pisma u kojima su izrazavali zgroženost izveštajima o trgovini ljudima u svrhu radne eksploatacije u Srbiji odnosno, kao u slučaju fon Kramon, posećivali Srbiju da bi dali podršku eklološkim protestima u zemlji.
Početne verzije nacrta rezolucije koje su predstavili evropski Liberali, Zeleni i Socijademokrate, a u koje je Tanjug imao uvid, donekle su ublažene u zajednički usagalšenom tekstu koji potpisuje i Evropska narodna partija, kao najsnažnija parlamentrana grupa, ali i Evropski konzervativci i refromisti i Levičari.
U usaglašenom nacrtu Rezolucije, u koju je Tanjug imao uvid, a koja bi sutra trebalo da se nađe pred evropskim poslanicima, izrazava se dubika zabrinutost zbog navoda o prinudnom radu, kršenju ludskih prava i trgovini ljudima u slučaju vijatenamskih 500 radinika iz kineske fabrike Linglong u Zrenjaninu.
- Vlasti Srbije se pozivaju da istraže ovaj slučaj i obezbede poštovanje osnovnih ljudskih prava, posebno prava radnika u fabrici, i rezultate o tome dostave EU - navodi se u zajedničkom tekstu Rezolucije koji su usagalsile sve poslaničke grupe.
Srbija se dalje poziva da poboljša uskalđivanje sa EU radnim pravom, prilagodi svoje zakone i inspekcijski nadzor u oblasti nelegalnog zapošljavanja.
U drugom delu teksta izražava se duboka zabrinutost zbog ozbiljnih problema korupcije i vladavine prava u oblasti zaštite životne sredine, kao i zbog generalnog nedostataka taranspratentnosti i uticaja infrastrukturnih projekata na okolinu i društvo, ukljucujući kineske investicije i zajmove, ali i multinacionalnih kompanijaa kao što je Rio Tinto.
- Izražavamo duboku zabrinutost zbog sve većeg nasilja ekstremista i huligana protiv mirnih ekoloških demonstranata, žalimo zbog sile primenjene od strane policije protiv demonstranata - navodi se u daljem tekstu u koji je Tanjug imao uvid.
Neki od predloga, kao što su osuda neuklanjanja murala Ratku Mladiću, koju je tražila grupa Socijaldemokrata, se ne nalazi u zajedničkom tekstu Rezolucije, ali je uvršćena osuda pogoršanja stanja u medijskim slobodama kao i verlabalnih napada, govora mržnje i zastrašivanja upućenih opoziciji, nezavisnim intelektualcijima, novinarima i NGO.
Srbija se u zaključku poziva da radi na efikasnim i dokazivim reformama u oblasti strukturnih reformi i vladavine prava , a kroz novootvoreni klaster 4 i na punoj primeni EU standarda u oblasti Zelene agende.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
beast
Sta cemo bez evropske pozrtvovanosti majko sveta, kolko oni brinu o nama.
Podelite komentar
Piši kad stigneš
Liči da zapadne gazde nekom daju otkaz... Prvo Ameri, sad i ovi.
Podelite komentar
Neka ih
sto dalje od nas
Podelite komentar