Albanci počeli razgovore sa Vladom Srbije, prioritet obrazovanje

 
 ≫ 
  • 1

Sastanak je održan u Bujanovcu i nastavak je sprovođenja plana od sedam tačaka koji je Vlada Srbije usvojila još u junu 2013. godine, a čije sprovođenje je prekinuto zbog reforme pravosuđa

Dani Kapetana Lešija, okkupljanja Albanaca u Bujanovcu, Albanci, Bujanovac Bujanovac / Foto: Slađana Tasić/arhivske fotografije

Predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Ragmi Mustafa rekao je da su počeli razgovori sa Vladom Srbije o pravima Albanaca i da je na prvom sastanku prioritet dat obrazovanju kao hitnoj potrebi albanskih učenika i studenata, prenosi Reporteri.

Sastanak je organizovala ministarka za ljudska i manjinska prava i socijalni dijalog Gordana Čomić u saradnji sa Koordinacionim telom Vlade Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa uz podršku Misije OEBS u Srbiji i prisustvo ambasadora Jana Bratua, kao i uz učešće prvog potpredsednika vlade i ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branka Ružića.

Kako se navodi, sastanak je održan u Bujanovcu i nastavak je sprovođenja plana od sedam tačaka koji je Vlada Srbije usvojila u junu 2013. godine, a čije sprovođenje je prekinuto zbog reforme pravosuđa. Taj plan je usvojen na osnovu platforme „Hitne mere za afirmaciju albanskih prava Preševske doline“ koju je usvojila Skupština albanskih odbornika u martu 2013. godine.

Vladin plan se odnosi na priznavanje diploma svih obrazovnih institucija sa Kosova, otklanjanje problema nostrifikacije diploma iz Albanije i Severne Makedonije, rešavanje nedostatka udžbenika za osnovne i srednje škole i nastavnih planova i programa, rešavanje pitanja polaganja stručnih ispita, razmatranje mogućnosti za otvaranje novih visokoškolskih ustanova u Preševu i Bujanovcu i na albanskom jeziku, stipendije za studente koji studiraju na Kosovu i u Albaniji i nastavak postdiplomskih studija na srpskim univerzitetima za albanske diplomce na Kosovu i u Albaniji.

Takođe, plan se odnosi na unapređenje kvaliteta nastave srpskog jezika u školama na albanskom jeziku, formiranje posebne jedinice pri Školskoj direkciji u Leskovcu koja bi se bavila samo pitanjima obrazovanja na albanskom jeziku, kao i na omogućavanje učešća predstavnika albanske nacionalne manjine u radu Nacionalnog prosvetnog saveta i Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

Mustafi je rekao da se većina albanskih političara saglasila da se dijalog održi i da su dobili obaveze od Ministarstva prosvete za rešavanje niza pitanja i rokove za njihovo ispunjenje. Naveo je da su zatražili i da se Vlada Srbije obaveže rokovima u vezi za ispunjenjem plana.

Video: Godinu dana Vlade Ane Brnabić: Uz izazove sačuvana ekonomska stabilnost

(Telegraf.rs)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bezimenko

    18. novembar 2021 | 01:32

    Pa sve to super, ali nastava u Srbiji mora biti na srbskom jeziku, hoce da studiraju na albankom to moze posle nastave. Kakve budalastine da se sada sve menja jer oni nece da nauce jezik svoje zemlje gde su rodjeni

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA