U Subotici održana akademija u čast godišnjice ulaska oslobodilačke srpske vojske u grad

 ≫ 
  • 1
Subotica panorama grada Foto: Shutterstock

Povodom 13. novembara 1918. godine, kada je oslobodilačka srpska vojska ušla u Suboticu, danas su položeni venci na spomen-ploču na Železničkoj stanici, kao i kod Spomenika junacima palim za oslobođenje i ujedinjenje 1912-1918. godine, na Puškinovom trgu, gde je održan pomen za poginule borce.

U ime subotičke lokalne samouprave i gradonačelnika Stevana Bakića venac na Spomenik junacima palim za oslobođenje i ujedinjenje 1912-1918. godine položili su član Gradskog veća Srđan Samardžić i šef Kabineta gradonačelnika, Sava Stambolić.

Sinoć je na sceni „Jadran“ subotičkog Narodnog pozorišta održana svečana akademija "Braća uvek - uvik zajedno“, manifestacija koja se održava od 1991. godine, kada je obnovljena povelja o bratimljenju Srba i Bunjevaca i dogovorena saradnja o zajedničkom obeležavanju važnih istorijskih datuma.

Akademiji je prisustvovao je i gradonačelnik Subotice Stevan Bakić koji je, obraćajući se prisutnima, rekao da smo, kao i svake godine u poslednje tri decenije, sabrani i večeras na ovoj svečanosti da se sa ponosom i poštovanjem prisetimo novembarskih dana 1918. godine u Subotici, dana oslobođenja i ujedinjenja kada su se ostvarili tri veka sanjani snovi ovdašnjih Srba i Bunjevaca o slobodi, ravnopravnosti, poštovanju jezika, pisma i nacionalne kulture.

- Sve je to na ove prostore donela Kraljevina Srbija, kojoj se Subotica direktno prisajedinila, zajedno sa celom Bačkom, Baranjom, Banatom i Sremom. Jugoslovenska avantura donela je mnogo neizvesnosti i stradanja i danas ponovo nastavljamo od tog slavnog 13. novembra, kada je ušla srpska vojska i kada je došla srpska država. Bunjevci su, u državi sa jugoslovenskim predznakom, izgubili pravo na svoj identitet, dok danas u Srbiji, u gradu Subotici imaju pravo na službenu upotrebu svog jezika koji je ove godine, posle vekova upotrebe među Subotičanima, konačno ozvaničen pred gradskim institucijama. Važno je setiti se da je i to tekovina 13. novembra 1918. godine - istakao je gradonačelnik Bakić.

Novembarski dani, dodao je, doneće Subotici još jednu veliku radost – velelepni spomenik kralju Petru Prvom Oslobodiocu, u čije ime je Drugi bataljon Osmog pešadijskog puka Dunavske divizije doneo i mir, i poredak, u Suboticu.

- Spomenik će biti otkriven krajem ovog meseca, ispred Sokolskog doma posvećenog njegovom stradalnom sinu. Posebna je čast i privilegija za sve nas koji smo u tome učestvovali, da ostvarimo želju starih Subotičana koji su 1920. godine doneli odluku u Skupštini grada o podizanju spomenika poslednjem srpskom kralju, baš u blizini Železničke stanice, na koju su vozom pristigli i bez ispaljenog metka u grad ušli junaci Solunskog fronta - rekao je Bakić.

Podvukao je da "mi sve to činimo sledeći viziju predsednika Srbije Aleksandra Vučića“ koji je "započeo veliko delo obnove srpske državotvorne svesti i nacionalnog dostojanstva“.

- Vizija obnove i unapređenja spomeničke baštine praćena je i usmerenjem ka obnovi svih vrednosti koje kameni i mermerni likovi naših velikana simbolizuju. Uz duhovne vrednosti obnavlja se i naša ekonomija, pa će, u godinama koje dolaze, i naša Železnička stanica preći iz 1918. godine u 21. vek, u kojem će naš stari kralj dočekivati ispred parka neke nove subotičke goste, spajajući slavnu prošlost i perspektivnu budućnost ovog grada. U to ime, neka nam je srećan dan oslobođenja i ujedinjenja - naglasio je gradonačelnik Stevan Bakić.

Video: Vek od povratka srpske vojske kući, ovako je izgledalo probijanje Solunskog fronta

(Telegraf.rs)

Video: Dačić: Policija obezbedila dovođenje ljudi koje je tužilaštvo tražilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Da se ne zaboravi

    13. novembar 2021 | 15:55

    imali smo I imamo dosta neprijatelja koji su nam otimali I otimaju tetotoriju

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA