Zoran Milivojević: Amerika je procenila da treba više da se angažuje oko Kosova i Metohije
Poseta specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka Americi rezultat je nekog dogovora postignutog nedavno u Briselu kada je došlo i do odluke o povlačenju ROSU jedinica sa severa KiM, smatra nekadašnji diplomata Zoran Milivojević koji dodaje da se na taj način pokazuje i da se kosovsko pitanje ne može rešiti bez Sjedinjenih Američkih Država.
Milivojević za Tanjug kaže da Lajčak sasvim sigurno nije slučajno u Americi, kao i da će iz te posete proizaći nešto detaljnije i angažovanje kada je reč o saradnji Vašingtona i Brisela po pitanju Kosova i Metohije.
- Očigledno je da je američka strana procenila da treba više da se angažuje, kao i da i izbor Gabrijela Eskobara za specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan i izbor više specijalnih izaslanika ovde predstavlja odraz interesa Amerike da se ovde više angažuje - naveo je Milivojević.
Ističe i da se šalje poruka da se bez Amerike ne može rešavati pitanje Kosova i Metohije i dodaje da je i pri dogovoru o povlačenju Rosu jedinica sa severa Kurti na to pristao pod pritiskom i Vašingtona i Brisela, pri čemu je težište bilo na Vašingtonu.
Milivojević ukazuje na to da Amerikanci ne mogu direktno da učestvuju u rešavanju kosovskog pitanja jer bi to bila promena formata s obzirom da EU posreduje u dijalogu Beograda i Prištine.
- Amerika ne može da se priključi, to bi bila promena formata, onda bi se vratila i Rusija i Kina, onda se vraćamo na Savet bezbednosti UN, svi to znaju, ali će po onoj staroj formuli sa strane da to participiraju i daju sugestije i da na neki način utiču na sam dijalog. Svakako, očigledno je da mora da postoji američko prisustvo i kontrolni mehanizam, s jedne strane da bismo imali neki uspeh, a s druge strane Amerika neće da se odrekne svoje pozicije da bude konačni arbitar - naglašava Milivojević.
Prema njegovim rečima, Lajčakova poseta Americi je sigurno i u funkciji toga da se iskoristi ovaj momentum u Briselu gde je došlo do postizanja jednog kompromisnog rešenja i to situacije koju ocenjuje kao najopasniju na Kosovu i Metohiji ako se izuzme pogrom 2004. godine i jednostrano proglašenje nezavisnosti 2008. godine.
Treba imati u vidu i da je predsednik SAD Dzožef Bajden zainteresovan da u prvom mandatu reši kosovsko pitanje, ukazuje Milivojević i dodaje da koliko god da su se globalni odnosi preneli na Pacifik, centralnu Aziju i Daleki Istok, ovo je ipak jedan segment u mozaiku globalnih odnosa kojeg Amerika neće zanemariti i neće dozvoliti da joj stvari "iskliznu iz ruku" zbog globalnih rivala Rusije i Kine, a i Evrope i NATO-a.
Milivojević kaže i da je očigledno da na američkoj strani postoji interes da se kosovsko pitanje dinamičnije i brže rešava u prilog potvrde kosovskoj državnosti.
- Razlozi tome su i dosadašnja neaktivnost EU i slab efekat njenog angažovanja, zatim stupanje na snagu nove administracije koja sada postaje funkcionalna i počinje da deluje - dodaje.
Takođe, smatra da je jedan od razloga i to što je vidljivo da stvar sa priznavanjem nezavinosti Kosova ne ide i da praktično sve što se događalo u poslednje vreme po tom pitanju slabo funkcioniše i ne ostavlja rezultat.
Posebnu važnost ima to što pet članica EU ne priznaje nezavisnost Kosova, kaže Milivojević i dodaje da treba očekivati pritisak na EU jer je Unija ključni mehanizam.
- Amerika će prepustiti Uniji da vodi pregovore, ali EU mora da bude efikasnija i da daje neke rezultate i zato će se Amerika više angažovati i da direktnije koordinira nastup sa EU, što znači jači pritisak na nas da se to pitanje reši - kazao je Milivojević.
Video: Oslobođena jedna kolovozna traka: Snage KFOR-a stigle na Jarinje
(Telegraf.rs)
Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ZAC
Ameri ratuju 70 god. I gde su uspostavili mir. Nigde samo nevolje i razaranja.
Podelite komentar
mihailovic
Procenite vi postojeci Ustav Srbije po pitanju Kosova i Metohije. Uporedite sta je dozvoljeno a sta zabranjeno Ustavom Srbije. Ustav Srbije se najgrublje krsi od zlocinackog drzavnog udara 5 oktobra 2000 Slobodana Milosevica
Podelite komentar
Oni
Se u svaki .I. mesaju !!!
Podelite komentar