Nemačka levica i ultradesnica AfD su saglasne da je priznanje Kosova bilo velika greška
Levica i Alternativa za Nemačku, nemačke stranke krajnje levog i krajnje desnog političkog spektra u Bundestagu, oduvek su bile skeptične, kako prema projektu Evropske unije, tako i prema prejakom spoljnopolitičkom uticaju Nemačke, naročito na području zapadnog Balkana.
Pogledi ovih stranaka koje će najverovatnije ući u Bundestag nakon današnjih izbora u Nemačkoj, na zapadni Balkan, posebno u svetlu diplomatske ofanzive koju je Berlin početkom ove godine pokrenuo kako bi taj region i dalje održao na listi spoljnopolitičkih prioriteta, kako Nemačke, tako i Evropske unije - iznenađujuće se poklapaju po pitanju priznanja Kosova.
U vezi sa nerešenim pitanjem odnosa Srbije i Kosova, Žaklin Nastić, poslanica Levice u Bundestagu i potpredsednica parlamentarnog Nemačko-južnoevropskog odbora potvrđuje staru skepsu nemačke krajnje levice kada je u pitanju priznanje novonastalih zemalja na području bivše Jugoslavije.
- Kao stranka međunarodnog prava i dalje smo protiv diplomatskog priznanja Kosova čije odvajanje od Srbije nije bilo u skladu s međunarodnim pravom. Na konzularnom nivou možemo i dalje s Kosovom da održavamo kontakte, ali ambasada mora da bude zatvorena. Tim korakom bi bili takoreći u trendu: u poslednjih pet godina 15 zemalja povuklo je priznanje Kosova, dok ih je samo pet priznalo Kosovo - izjavila je Nastić za "Dojče Vele".
Ona oštro kritikuje ulogu Nemačke na jugoistoku Evrope.
- Briselski proces koji je pokrenut 2014. i koji je trebalo da rezultira približavanjem vlada u Beogradu i Prištini, praktično je potonuo. Kada su 2018. srpski predsednik Vučić i tadašnji predsednik Kosova Tači najavili razmenu teritorija, Berlin je ponovo morao da se umeša kako bi sprečio dogovor. Nemačka je u poslednjih 30 godina često bila deo problema, a retko deo rešenja na Balkanu. Umesto još jedne diplomatske ofanzive koja ionako ništa neće da promeni, potreban nam je temeljni socijalni i ekonomski preokret u regionu do kojeg bi trebalo da dođe uz zajedničke napore EU, Kine, Rusije i SAD, kao i snaga na licu mesta.
Na drugom kraju političkog spektra u Bundestagu je poslanička grupa stranke Alternativa za Nemačku (AfD), koja zauzima krajnje desnu poziciju. Bivši portparol predsednice te stranke Alis Vajdel i aktuelni potpredsednik Nemačko-južnoevropske parlamentarne grupe Markus Fronmajer, u jednom pitanju se slaže Levicom: Kosovo nikada nije trebalo priznati. Fronmajer potvrđuje ono što je još pre nekoliko godina u razgovoru za DW rekao spoljnopolitički portparol AfD Armin-Paulus Hampel.
- Priznanje Kosova bila je velika greška. Ta državna tvorevina nije u stanju sama da preživi. Već duže vreme ta zemlja je primalac pomoći, a Nemačka tu snosi najveći trošak. Ogroman novac troši se na projekte koji čak pojačavaju migracije prema Nemačkoj, a to nije prihvatljivo - smatra političar AfD, koji takođe, kao i Žaklin Nastić iz Levice, smatra da razmena teritorija u svrhu poboljšanja odnosa nije rešenje koje bi trebalo tako lako odbaciti, kao što je to učinila nemačka vlada.
Video: Vučić ispratio Angelu Merkel iz Srbije u Tiranu
(Telegraf.rs)
Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ANTE BAN
I mi- u Hrvatskoj- uvidjamo da smo napravili kardinalnu grešku priznavši lažnu državu Kosovo! Zato naredne sedmice predsjednik Zoki Milanović pokreće inicijativu da vlada povuče priznanje lažne države Kosovo!
Podelite komentar
Antun pokatoliceni srbin
Gledao sam jednom na demostracijama AFD nose Rusku zastavu oni su nezadovoljni sa CDU isto radikali ali presvuceni.
Podelite komentar
M. K.
Kosovo nikad nece biti drzava... Rezolucija 12 44 vazi za sva vremena , cak i Gerhard Schröder iz SPD je to priznao.
Podelite komentar