Provokacija Azema Vlasija: Bolje da ustoličenje Porfirija ne bude u Pećkoj patrijaršiji
Advokat Azem Vlasi u izjavi za Kosovo onlajn poručio je da očekivanu ceremoniju uvođenja u tron srpskog patrijarha Porfirija ne bi trebalo održati u Pećkoj Patrijaršiji, kako se to po tradiciji simbolično čini, već predlaže da to bude u Hramu Svetog Save u Beogradu.
Vlasi ocenjuje da je "Srpska pravoslavna crkva instrument vlasti u Srbiji, o čemu svedoče i poslednja dešavanja u Crnoj Gori", gde je, kako kaže, od ustoličenja mitropolita Joanikija umesto verske ceremonije napravljen politički događaj.
- S obzirom na političku ulogu koju igra SPC bolje bi bilo da se ta ceremonija obavi u hramu Svetog Save u Beogradu nego na Kosovu, kao što je bilo mnogo bolje da se ceremonija ustoličenja mitropolita Joanikija obavila u hramu u Podgorici nego na Cetinju. Dakle, nema razloga da bude zabrane od strane kosovske vlasti, ali to će podstaći i podići tenzije, a nikakvu pomiriteljsku ulogu neće imati - zaključuje Vlasi.
Poslednji događaji u Crnoj Gori su, prema mišljenju Vlasija, izrazili velike podele koje postoje u ovoj zemlji, a koje nisu dobre ni za stabilnost same Crne Gore, a ni za odnose u susedstvu.
- Crnogorska javnost je ogorčena na činjenicu da Srpska pravoslavna crkva tamo više igra političku ulogu, ona negira državnost Crne Gore, njihov nacionalni identitet i naravno da to podstiče nezadovoljstvo kod Crnogoraca. Mislim da je mnogo bolje da se crkva vrati svojoj funkciji, kao verska zajednica, a ne kao politička institucija.
To je izazvalo veliki raskol između državnog rukovodstva Srbije i crnogorskog etničkog korpusa, bez obzira što premijer i jedan potpredsednik vlade sa albanskim imenom pokušavaju da igraju ulogu koja im je nametnuta, jer ta vlada je proizvod parlamentarne većine od jednog glasa u Crnoj Gori, aminovana je od strane pokojnog mitropolita Amfilohija, a to iritira većinsku Crnu Goru - navodi Vlasi.
On ne osporava značaj Srpske pravoslavne crkve, ali istovremeno podseća na opseg njenog delovanja.
- Uloga crkve bi trebala biti pomiriteljska, a ne da svađa ljude. Ne znam koja je to verska ceremonija gde popovi pevaju pesme “Da se vojska na Kosovo vrati”, to nas podseća na nešto što smo videli pre 30-ak godina, što je naslutilo mnoga zla koja su se posle i desila.
- To je izazvalo, sasvim opravdano nezadovoljstvo i na Kosovu kod Albanaca, Srpska pravoslavna crkva se na taj način pokazuje više kao instrument vlasti Srbije, nego kao verska zajednica, koja treba da deluje smirujuće, da ne podstiče i ne podgreva podele, već naprotiv - ističe Vlasi.
Video: Nismo došli bilo šta da ukrademo: Poruka patrijarha sa Cetinja
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
milano
Ne brini daće Bog do godine u Prizrenu!
Podelite komentar
Tane
Komunisti još uvek misle da njihovo nije prošlo.Grakćite gavrani crni iz doba tita, to vam je jedino preostalo.
Podelite komentar
Leka
Biće, biće, Azem.
Podelite komentar