Da li se obavezan vojni rok definitivno vraća u Srbiju? Načelnik Mojsilović: To je dugoročno rešenje
Vojska Srbije (VS) je danas, imajući u vidu šta smo od naoružanja uveli u upotrebu i za šta smo se obučili, mnogo jača nego što je bila prošle godine, a naredne godine bićemo znatno jači, izjavio je načelnik Generalštaba Milan Mojsilović, ocenivši da je obavezan vojni rok dugoročno rešenje za neutralnost Srbije.
U intervjuu za današnju Politiku, general Mojsilović je posebno zahvalio vrhovnom komandantu VS, predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, i Ministarstvu odbrane za uložene napore i energiju na jačanju vojske u celini.
Upitan da kaže dokle se stiglo sa analizom ponovnog uvođenja obaveznog služenja vojnog roka, on je rekao da je u strategiji odbrane izraženo opredeljenje da se zaštita i ostvarivanje odbrambenih interesa zasniva na modelu totalne odbrane.
- Iako je sadašnji model dobrovoljnog vršenja vojne obaveze dao pozitivne efekte u prvim godinama primene, prvenstveno zbog velikog interesovana mladih da se po odsluženju vojnog roka zaposle u VS, ali i zbog činjenica da je kandidatima ženskog pola pružena mogućnost da služe vojni rok, primenom principa dobrovoljnosti deo ukupnog regrutnog potencijala nije osposobljen za odbranu zemlje. Zato se podmlađivanje i adekvatna popuna rezervnog sastava nameću kao imeprativ u podizanju odbrambenih sposobnosti VS - izjavio je načelnik.
On je dodao da se vraćanja obaveznog vojnog roka nisu odrekle ni mnoge bogatije države.
Ocenio je da je "vraćanje vojnog roka jedno od rešenja za unapređenje kvaliteta kadrovske i starosne strukture ratnih jedinica VS, uz istovremeno osposobljavanje najšireg dela stanovništva za odbranu zemlje i postupanje u vanrednim situacijama".
- Lično smatram, a to je i stav Generalštaba VS, da je u uslovima vojne neutralnosti i obaveza služenja vojnog roka sa oružjem dugoročno rešenje koje će zadovoljiti potrebe mirnodopske i ratne vojske. Naravno, odluka o vraćanju vojnog roka nije isključivo vojno pitanje i potreban je širi društveni konsenzus - kazao je Mojsilović.
Naglasio je da će, međutim, profesionalni vojnici i dalje biti ključni oslonac komandi i zadataka VS.
- Ukoliko se donese odluka o vraćanju obaveznog služenja vojnog roka, model popune VS biće kombinovani. Profesionalnim vojnicima se mora pružiti izvesnost, kada je reč o radnom odnosu. Jedna od ideja je da im se posle određenog broja trogodišnjih ugovora o zaposlenju na određeno vreme, recimo tri, obezbedi zaposlednje na neodređeno i mogućnost da, po ispunjenju uslova, odu u penziju iz VS - rekao je, između ostalog, Mojsilović.
Video: Jedinice Kopnene vojske VS prikazuju vatreno dejstvo savremenih oklopnih borbenih vozila
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan
Skinite plate poslanicima i ostalim dzabalebarosima pa dajte 100 hiljada vojnicima profesionalnim pa da vidis koliko bi bilo vojnika.Ovako vojnik dzabe za tri obroka i marendu .
Podelite komentar
Kale
Treba im jeftina radna snaga, kakvo crno služenje vojnog roka. Uložite pare u obrazovanje
Podelite komentar
Boban
U ovoj drzavi su sve privatizovali pa i vojsku a sad kad su videli da je propala sad odjednom pomazi narode da se spasi sta se spasiti moze. U vojsku nece niko jer svi znamo kako zavrse vojnici nakon rata, drzava ih sutre i gladni zedni, bolesni ili ranjeni crkavaju u mukama a drzava od njih okrene ledja jer joj vise nisu potrebni takvi.
Podelite komentar