Nepovredivost granica važi i za Srbiju: Ministar Selaković o "non pejperu" i nastavku dijaloga

  • 4
Nikola Selaković, Sergej Lavrov Foto: Tanjug/AP

Ako se zalažete za nepovredivost granica to onda znači da ne možete da dirate ni granice Srbije, poručio je danas ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković komentarišući navodni non pejper kojim se predlažu promene granica na Zapadnom Balkanu.

- Šta da mislim o tome? Ne znamo ni da li postoji takav non-pejper. Nagađati odakle je, ko je autor, ne vredi - rekao je Selaković na TV Prva upitan šta misli o tom papitu ako postoji.

On je dodao da želi da ukaže na to da svi strani sagovornici sa kojima je razgovarao kao ministar spoljnih poslova ističu nepovredivost granica, ali da na to svi drugačije gledaju.

A kada je reč o tom papiru, kako primećuje, u Srbiji imate deo čaršije koja je spremna da kaže da KiM nije deo Srbije.

- Ja kažem da jeste, i ako se zalažemo za nepovredivost granica to onda znači da ne možete da dirate ni granice Srbije. I ko god da napada ovaj papir, treba to da ima na umu. Ako hoćes da štitiš sebe, štiti i one oko sebe. To je ono što Srbija pokazuje, i uvek kaže da poštuje teritorijalni integritet BiH. Tačka. To znači da poštujemo Dejtonski mirovni sporazum - naglasio je Selaković.

Upitan da prokomnentariše reči lidera Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović da je spreman da "stane ispred ljudi" ako bude novog rata u BiH, kaže da o tome ne želi ni da razmišlja.

- Dok su drugi spremni da pričaju o ratu, o čemu ne želim ni da razmišljam, moja sfera interesovanja je koliko autoputeva možemo da napravimo, koliko plate možemo da podignemo, da poboljšamo stvari, da pričamo o vakcinaciji...Čak je i nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas govorio pohvalno o našoj vakcinaciji. Gde ćete veće priznanje od toga - ukazao je Selaković.

Upitan da prokomentariše to što iz međunarodne zajednice nema reagovanja povodom novih izjava iz Prištine o "reprogramiranju" dijaloga, Selaković kaže da ih poziva i da će uvek pozivati one u EU koji imaju osećaj sopstvene odgvornosti za to što nazivaju kosovskom državnošću da ih opomenu i vrate na pravi put, ali konstatuje da ih ne opominuju zato što su ih oni i stvorili.

Selaković kaže da još i ne zna kada će biti nastavljeni razgovori sa Prištinom, ali da Srbija insistira na tome.

On kaže da stav pet zemalja Evropske unije da ne priznaju takozvanu nezavisnost Kosova je garancija da će pregovori biti vođeni na fer i korektan način.

- Da ne živimo u bajkama, 22 od 27 članica EU su priznale takozvanu nezavisnost Kosova. To su zemlje koje nas posmatraju kao ravnopravne strane. Pet zemalja ne dele taj stav i podržavaju pregovore. Upravo ta razlika je garancija da će pregovori biti vođeni na fer i korektan način. Očekivati od nekoga ko je priznao secesiju dela suverene države da promeni stav, nije realno, naravno da do toga neće doći - ocenio je ministar.

Pominje se i vraćanje na "nultu tačku", osam godina posle postizanja Briselskog sporazuma, kojim se predviđa stvaranje Zajednice srpskih opština.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Gost kafića pravio probleme, policija upala u lokal, pa nastao haos: Makljaža u Novom Pazaru!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mihailović

    24. april 2021 | 16:05

    Na promenu granica imali su najviše prava Srbi u Hrvatskoj i Bih gde je nad Srbima u 2.SR izvršen genocid, a 90.sa istim ustaškim oznaka u Hrvatskoj opet krenuli na Srbe i na kraju završili ono šta je započeo Pavelić... I pre su imali saveznika Hitlerovu Nemačku kao i 1990.isto Nemačku...

  • nikolas

    24. april 2021 | 21:56

    NECE BITI VELIKE ALBANIJE !!! OVO JE GODINA PROMENA I SVAKO CE SE ZABAVITI O SVOM JADU !!

  • Cane

    24. april 2021 | 14:21

    Istorija pokazuje da kada se rat izgubi, izgubi se i teritotija.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA