Analiza EP: Dijalog Beograda i Prištine ima ograničene rezultate, napretka nije bilo zbog EU i SAD
Dijalog Beograda i Prištine tokom 10 godina sastanka u Briselu imao je izvesne početne uspehe, ali se proces otegao, i sada pokazuje ograničene rezulatate, konstatuje Analitički centar Evropskog parlameneta.
Ima više razloga za ograničene rezultate dijaloga, od unutrašnje političke situacije u obe strane u procesu, do dvosmislenih i različitih očekivanja od sporazuma o normaliazciji, navodi se u danas objavljenoj analizi analitičara pri Evropskom parlamentu.
U analizi, namenjenoj za internu upotrebu i informisanje evropskih parlamentaraca, podseća se da su i Beograd i Priština iskazali želju da postanu deo EU i naglašava da su regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi ključni za proces pristupanja Evropskoj Uniji za sve zemlje Zapadnog Balkana.
Uprkos početnim uspesima, kao što je bio Briselski sporazum iz 2013. godine, dijalog Beograda i Prištine, koji je počeo pod pokroviteljstvom EU 2011. godine se otegao. Dijalog je ponovo pokrenut 2020. godine što je podržala međunarodna zajednica.
- Međutim, zbog nedostatka koordinacije i komunikacije između EU i SAD nije bilo pravog napretka - piše u danas objavljenom tekstu.
Analitičari pri Evropskom parlamentu navode da ima više razloga za ograničene rezultate dijaloga Beograda i Prištine, pri čemu fokus stavljaju na unutrašnje političke situacije u obe strane u procesu, ali i na "dvosmislena i različita očekivanja od sporazuma o normalizaciji.
- Cilj Kosova je jasan - priznanje državnosti od strane Srbije, dok za Srbiju normalizacija odnosa predstavlja ekonomsku normalizaciju, a vrlo je ograničen prostor van toga - navodi se u tekstu.
Dodaje se da Srbija naglašava da proces normalizacije odnosa mora da ostane u okvirima definisanim Ustavom Srbije koji Kosovo smatra sastavnim delom srpske teritorije, kao i u okvirima Rezolucije SB UN 1244.
Trenutno, najosetljivije pitanje je usporavljanje (formiranja) Zajednice/ Asocijacije srpskih opština na Kosovu, što je dogovoreno 2013. godine.
- To pokazuje da su izazovi duboko ukorenjeni u istoriji i imaju širi regionalni kontekst - zaključuje Analitički centar Evropskog parlementa.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Pogledajte kako izgleda sajam antikviteta u Ljubljani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boban
Normalno da nema napretka jer kad nekom otmes kucu pa ga ucenjujes da ti je prepise vlasnistvo normalno da nece biti nikakvog napretka.... Kad eu i ostala bagra shvati da Kosovo nikad ne moze niti ce ikada biti drzava tada ce im biti lakse da razumeju da ne mozes otimati necije i davati drugome da bi ti on bio veciti sluga...
Podelite komentar
nikolas
PROBLEM SU BRISEL I WASINGTON JER NE POSTUJU REZOLUCIJU SAVETA BEZBEDNOSTI 1244-GAZE MEDJUNARODNO PRAVO I ZELE VELIKU ALBANIJU -RAT NA BALKANU !!!!
Podelite komentar
ANTE BAN
Napretka u dijalogu bilo bi jedino da su Srbiji vratili kompletno Kosovo, ali- bez 2 mil Albanaca!
Podelite komentar