Bećirović o pregovorima sa Prištinom: "Ovakav dijalog i način na koji je vođen ne zaslužuje pažnju"
- EU je porazila samu sebe na Kosovu, a da ne spominjemo propalu misiju Euleksa na Kosovu - rekao je direktor Instituta IFIMES iz Ljubljane
Direktor Instituta IFIMES iz Ljubljane Zijad Bećirović ocenio je danas da se ne sme potcenjivati važnost dijaloga između Beograda i Prištine, ali i da je verovatno budući premijer privremenih institucija u Prištini, Aljbin Kurti u pravu kada kaže da mu dijalog nije prioritet ako se gleda, kako napominje, u kontekstu EU.
- Ovakav dijalog i način na koji je vođen ne zaslužuje nikakvu pažnju, a kamoli prioritet. EU je porazila samu sebe na Kosovu, a da ne spominjemo propalu misiju Euleksa na Kosovu - rekao je Bećirović za Kosovo onlajn.
On podseća da je na KiM potrošeno preko dve milijarde evra i pita gde je nestao taj novac poreskih obveznika EU?
- Iskreno se nadam da će se o tome jednog povesti i provesti istraga unutar EU i utvrditi vinovnici neviđenog kriminala i korupcije od strane zvaničnika EU - rekao je Bećirović.
On međutim ukazuje da treba biti svestan činjenice o važnosti okončanja dijaloga, jer, kako kaže, zbog njega trpe ne samo zvanični Beograd i Priština nego ceo region.
- Ne smemo potcenjivati važnost dijaloga. EU može popraviti svoju grešku, tako da obe zemlje postanu članice EU potpisivanjem pravno-obavezujućeg sporazuma. Bez toga neće biti okončanja dijaloga, jer sasvim sigurno je već jasno da Srbija neće ništa potpisati blanko - istakao je Bećirović.
On smatra i da su izborni rezultati na Kosovu i pobeda Samoopredeljenja očekivani, kao i da bi ovo mogle biti prve značajnije promene još od 1999. godine.
Bećirović navodi da je uspeh Samoopredeljenja i njenog lidera Aljbina Kurtija pokazao da su se građani oslobodili straha.
- Taj strah su produkovale političko-mafijaške strukture, koja su bukvalno harale Kosovom. Potezi koje treba povući moraju biti odmereni i mudri, kako bi došlo do demontaže režima Hašima Tačija, a to znači da Ramuš Haradinaj ne bi smeo biti deo novih vladajućih struktura, jer on simbolizuje ono što je najgore na Kosovu, a to su počinjeni ratni zločini i kriminal. Ko želi bolju budućnost Kosova treba bežati od Haradinaja, jer sa njim nema bolje budućnosti, nego je to samo vraćanje na staro - upozorio je Bećirović.
O tome hoće li Kurti napraviti širu koaliciju i imati dve trećine poslanika za izbor predsednika, direktor IFIMES-a navodi da je od suštinske važnosti da Ramuš Haradinaj ne bude deo naredne vlasti.
- Ukoliko Alijansa za budućnost Kosova i Ramuš Haradinaj budu deo nove vladajuće većine ta vlada će biti u startu inficirana i paralizovana - navodi Bećirović i napominje da Kurti mora pokazati "veličinu modernog političara" i velikodušnost prema manjinama i praviti inkluzivno društvo njihovim učešćem u novoj vladi.
- Pitanje izbora predsednika tzv. Kosova je daleko šire i tu je snažan uticaj međunarodne zajednice, posebno SAD, tako da se i tu može osigurati dvotrećinska većina. Praksa je pokazala da je tako bilo u prošlosti", zaključio je Bećiri za Kosovo onlajn.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
FANTOM
Zašto bi on stvarao koaliciju sa Haradinajem? Kurti ima 56 zastupnika od 120 i potrebna su mu još petorica zastupnika da oformi vladu. Neka bude u koaliciji sa Srpskom listom koja je osvojila svih deset mesta koja pripadaju Srbima na Kosovu i tako će imati solidnu većinu. Uz neko nevažno ministarsko mesto za Srbe, koje će ovi histerično prihvatiti, i potkupiti još nekog iz liste a koji nije zadovoljan što on nije ministar imaće i blagonaklonost EU jer je pružio ruku Srbima. Nema više Olivera, Vučiću čuvaj se Senjske ruke?!!
Podelite komentar