"Srbija je za Francusku ključna zemlja Zapadnog Balkana"
Srbija je za Francusku jedna od ključnih strateških država na zapadnom Balkanu, ocenjuje naučni savetnik u Institutu za evropske studije Slobodan Zečević uoči radne posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Parizu.
Zečević za Tanjug ističe da bez obzira što se radi o radnoj poseti koja nema formu diplomatskih i tzv. zvaničnih poseta u kojima postoji protokol, doček na aerodromu uz intoniranje himni... dva predsednika bi trebalo da otvore čitav set značajnih kako političkih tako i ekonomskih tema.
- Francuska administracija ima relativno dobre odnose sa novom administracijom predsednika SAD Džozefa Bajdena, naročito sa Entonijem Blinkenom, novim državnim sekretarom, inače francuskim đakom. U tom smislu, može da bude interesantan kontakt između Makrona i Vučića i da li postoje neke koordinirane akcije, nove ideje i predlozi između francuske i američke administracije povodom Kosova, a koji bi mogli sutra da budu izneti Vučiću - kaže Zečević.
Druga tema o kojoj će biti reči su evropske integracije, u kojima se, kako smatra, otvara mogućnost da Srbija iskoristi novi model pregovaranja i otvori mnogo više poglavlja nego što je to do sada bio slučaj.
- Ali, to je povezano sa rešavanjem pitanja Kosova i napretkom u dijalogu vezano za demokratizaciju društva u Srbiji, što se odnosi na izbore, izborne uslove, medije... - kaže sagovornik Tanjuga.
Kada je reč o ekonomskim pitanjima, Zečević apostrofira činjenicu da je Francuska postala jedan od ozbiljnijih investitora u srpsku privredu uopšte.
- Tu su projekti oko prerade otpada u Vinči, beogradskog Aerodroma, a imamo i najnoviji projekat beogradskog metroa koji je ogroman, od minimum 4,4 milijarde evra koji će biti ''raširen'' u pogledu realizacije na 8-10 godina. U pitanju su veliki poslovi za francuska preduzeća - ocenjuje Zečević.
On dodaje da postoji dosta prostora za razgovore o privrednoj saradnji u sektoru vodoprivrede i vodovodnih projekata, vezanih i za gradske vodovode, kao i za razne ekološke projekte.
Pitanje naoružanja, francusko-srpske saradnje u toj oblasti i eventualne diversifikacije naoružanja bi, po rečima Zečevića, moglo da bude takođe važna tema, u svetlu činjenice da je Srbija, kako navodi, u ogromnoj meri okrenuta ruskom naoružanju.
Na pitanje o geostrateškom kontekstu u razgovorima Vučić-Makron, Zečević upućuje na činjenicu da je Francuska podržala Grčku u njenom, kako je rekao, političkom i geostrateškom obračunu sa Turskom.
- U tom smislu, Srbija takođe može da igra ulogu ''zaleđine'' i podrške toj evropskoj politici prema Turskoj i jačanju evropske bezbednosti - objasnio je Zečević.
Upitan očekuje li da će predsednik Makron Vučiću sutra preneti neke primedbe ili sugestije, a možda i upozorenja, vezane za evropski put te šta bi to moglo biti, odgovara da bi nekih primedbi i sugestija moglo da bude na planu demokratizacije društva i odnosa sa Rusijom i Kinom.
- Tu je rešavanje pitanja uslova za izbore 2022. godine. Dijalog će o tome početi verovatno u martu mesecu. Mislim da Srbija ne može da nepreduje na planu evropskih integracija ako ne reši to pitanje u narednom periodu i mislim da ćemo morati da imamo neki dogovor između vlasti i opozicije - kaže Zečević.
Na pitanje da li je i dalje aktuelna ideja predsednika Francuske Emanuela Makrona o organizovanju samita predstavnika Beograda i Prištine u Parizu, Zečević kaže da ne može da predviđa, ali naglašava da je potrebno naći neko rešenje i napredak u pregovorima koji bi "opravdali" sazivanje samita koji se, kako kaže, dugo najavljuje.
- Ako bude opipljivog napretka onda će možda i biti samita u Parizu - zaključio je Zečević.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gost kafića pravio probleme, policija upala u lokal, pa nastao haos: Makljaža u Novom Pazaru!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pista
Ja jos nisam cuo od nijednog francuza da Im je Srbija najbitnija drzava na Balkanu
Podelite komentar
dg
Jeste kad treba gradit metro.
Podelite komentar
Boban
Da jako smo im bitni zato su nas 1999 godine i bombardovali sa ostalom bagrom...
Podelite komentar