Američki profesor podržao Srbe: Centralizacija BiH i rušenje Dejtona destabilizuju tu državu

 ≫ 
  • 17
Dejtonski mirovni sporazum Foto: Wikimedia/The Central Intelligence Agency

Američki profesor antropologije, prava i međunarodnih odnosa Robert Hajden sa Univerziteta u Pitsburgu, smatra da nisu opravdani predlozi sa zapada o centralizaciji Bosne i Hercegovine.

- Kao što i priliči uspešnom mirovnom sporazumu, Dejtonski sporazum iz novembra 1995. godine kojim je okončan bosanski rat obeležen je na njegovu dvadeset petu godišnjicu naletom međunarodnih konferencija. Čudno, iako je opšte priznato da je sporazum održao mir, većina poziva na radikalnu "reviziju Dejtona", sa obrazloženjem da su bosanske institucije previše glomazne, sklone korupciji i politički nepravedne prema manjinama - smatra profesor, pišu Novosti.

- Još neobičnije, dato je mnogo predloga za rešavanje ovih problema demontiranjem samih struktura koje su donele i održavale mir. Umesto toga, snage NATO-a trebale bi nametnuti Hrvatima i Srbima u Bosni, polovini stanovništva i većinu na 60 procenata njene teritorije, centralizovanu državu protiv koje su oni ratovali, tj. da bi je sprečili. Budući da nema naznaka da će mnogi Hrvati i Srbi to prihvatiti, NATO trupe će biti verovatno smatrane okupatorskom silom, ulogom koja nije dobro funkcionisala u Avganistanu ili Iraku - kaže on.

On ističe da je podela BiH na tri entiteta bila ključ, ne samo za okončanje rata, već i za održavanje mira.

Mnogi bosanski problemi, međutim, nisu posledica Dejtonskog sporazuma ili nepristupanja NATO-u, smatra profesor.

On je istakao da je, prema zvaničnim istraživanjima, korupcija u BiH manja nego u nekim državama članicama NATO pakta (Severna Makedonija i Albanija), a daleko manja nego u Iraku i Avganistanu, gde Hajden ističe da su dugotrajne američke okupacije dovele do manje održivih država nego što je BiH.

Profesor ističe i da se na popisu u BiH samo 1 odsto građana izjasnilo se kao nacionalno neutralni "Bosanci".

Dejtonski mirovni sporazum Dejton - Foto: Wikimedia/NATO

- Dejtonski ustav u suštini je ovu podeljenu kuću proglasio etažnom susvojinom, uprkos tome što su dva od tri stanara odbila suvlasništvo. Kondominijum se može nastaviti samo ako su ta dva stanara, Hrvati i Srbi iz BiH, zadovoljni što treći neće pokušati da preuzme njihove delove kuće. Većina predloga američkih analitičara za "popravljanje Bosne" jesu da NATO pomogne Bošnjacima u takvom preuzimanju države, namećući centralizovanu vladu Hrvatima i Srbima. Teško je zamisliti bolji način za destabilizaciju Bosne. Još je teže naći opravdan razlog za takve predloge - piše profesor Hajden u tekstu za Nacionalni interes i zaključuje:

- Bosna nije takva kakva je zbog Dejtona; nego je Dejton takav kakav je zbog prirode bosanskog društva. Dejtonski sistem održava mir dvadeset i pet godina. Zašto sada destabilizovati Bosnu?

(Telegraf.rs)

Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Неки тамо

    11. januar 2021 | 21:12

    Република Српска је вечна, и апсолутно је немогуће да и покушају да је такну, ако нешто покушају, то аутоматски значи рат и немири, а и геополитика се полако мења, ускоро се српска припаја Србији.

  • ChatNick

    11. januar 2021 | 21:06

    Ma sve oni rade samo da je protiv srba, pa cak i rat nebi ih sprecio, ali RS nikada nece biti pod sarajevom NIKADA (!)

  • Lala

    11. januar 2021 | 22:31

    Ne mora Dejton da se menja ali treba ugraditi sistem da ekonomija u prirodno bogatoj drzavi BiH proradi i da ne moramo vise zdravim,pravim, i skolovanim ljudima da finansijski pomazemo. Zaduzuju se vise od 20 godina jer se bave sporednim stvarima (nacijama, granicama, cirilicom, latinicom, brojanjem krvnih zrnaca) i nesposobni su da naprave efikasnu privredu. Sramota. Sa sadasnjim pristupom politicara ne bi ni japanska produktivnost izdrzala. Tuzno je da takvi uopste dobijaju glasove na izborima. Narode probudi se ako mislis bolju buducnost i da zaustavis bezanje omladine. Treba optuziti aktuelne politicare u Sarajevu , Mostaru I Banja Luci za sabotazu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA