"Cilj pritisaka na Srbiju je priključenje NATO-u i priznanje nezavisnog Kosova"
Integracija Zapadnog Balkana u NATO potpuno je potisnula proces evrointegracija zemalja regiona, kaže Miša Ðurković iz Instituta za evropske studije uz ocenu da Vašington i Brisel koordinisano vrše pritisak na Srbiju da oslabi saradnju sa Rusijom i Kinom, a sve sa ciljem potpunog priključenja evroatlantskoj bezbednosnoj zajednici.
Češto pominjanje bliske saradnje sa Rusijom i Kinom, Ðurković vidi kao deo geopolitičkog uslovljavanja i pritisaka SAD i EU iz kojih ''čita'' insistiranje na potpunom priključivanju Srbije evroatlantskima integracijama, njenom priznavanju nezavisnosti Kosova i na tome da ''digne ruke'' od srpskog naroda u okruženju.
- Pošto EU apsolutno nije zainteresovana za dalje proširenje, što se vidi i po finansijskom planu za period 2021-2027, NATO integracije su potpuno zamenile priču o evropskim integracijama. To se videlo i u Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, a sada se vrši pritisak na Srbiju i BiH, odnosno na Republiku Srpsku, da smanje vojnu i spoljnopolitičku saradnju sa Rusijom i Kinom i postanu članice NATO - rekao je Ðurković za Tanjug.
Pritisci na Srbiju su sve učestaliji jer je, ocenjuje Ðurković, u Briselu naraslo samopouzdanje posle pobede Džozefa Bajdena na američkim izborima i očekivanog povratka u administraciju onih koji su napravili karijere na Balkanu, a za koje su Srbi po definiciji problem.
- U Briselu su se četiri godine osećali "odstranjeno'' jer nisu bili saveznici Trampove politike, a sada smatraju da su dobili novi vetar u jedra i da treba koordinisano krenuti sa pritiscima na Srbiju - kaže Ðurković.
On očekuje da će se koordinisani pritisci na Srbiju nastaviti i u pogledu onoga što, kaže, EU na čelu sa Nemačkom naziva ''potrebom'' da se završi priča o Kosovu tako što će Srbija potpisati pravnoobavezujući sporazum i priznati nezavisnost Kosova.
- Srbija zna šta su njeni interesi i treba da ih brani, a pogotovo sada kada više ne postoji mogućnost brzog ili relativnog brzog priključenja u EU - kaže Ðurković.
Blokadu proširenja EU vidi kao posledicu unutrašnjih problema te zajednice, pre svega Bregzita koji još nije završen, ali i ekonomskih poteškoća i strahovitih potresa koje je izazvala pandemija kovida-19.
Ðurković kaže da su za EU izazov i parlamentarni izbori u Nemačkoj, koji treba da se održe do septembra sledeće godine, a koji su, smatra on, važniji od izbora Evropske komisije jer se "tiču pitanja liderstva u EU''.
- Zbog svih tih problema, EU se okreće sama sebi i ne želi da priključuje Zapadni Balkan, koji smatra potencijelno problematičnim prostorom, i zato će pronaći bilo kakav izgovor da se zaustavi proces proširenja - navodi Ðurković.
Smatra da Srbija bez obzira na sve okolnosti i pritiske koji će se pojačavati, mora da štiti svoje nacionalne interese u dosadašnjim okvirima vodeći računa o položaju Srba u regionu, boreći se za KiM i braneći Republiku Srpsku.
- U tom kontesktu važno je da se relaksiraju unutrašnji odnosi u našem društvu, a pre svega u političkom životu - navodi Ðurković.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Polaganje venaca na spomenik junacima Mojkovačke bitke
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Цеца
НАРОД НЕ ЖЕЛИ НИ У НАТО НИ У ЕУ ОКРЕНУТИ СЕ РУСИЈИ НАЈБОЉЕ
Podelite komentar
Chicago
Ovo se sve znalo odavno, jednostavno svako gleda svoj interes, samo mi se nadamo da ce nam neko pomoci, svet je surov prema tome use u svoje kljuse!!!
Podelite komentar
Navaljni nemacki placenik
Ta fasisticka organizacija koja nam je sve porusila I potrovala nas daleko im lepa kuca
Podelite komentar