Šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu: Javnost ne vidi koliko NATO i Srbija rade zajedno
Šef NATO vojne kancelarije za vezu u Beogradu, brigadni general Tomaso Vitale, ocenio je da javnost ne vidi koliko toga NATO i Srbija rade zajedno tokom gotovo 15 godina od potpisivanja Partnerstva za mir.
- Nikad ne smemo zaboraviti prošlost, ali možemo je prevazići i to je ono što NATO i Srbija rade ovim partnerstvom, gledamo ka boljoj budućnosti - rekao je on u intervjuu za za portal Saveta za strateške politike (cfsp.rs).
Šef misije NATO nije želeo da komentariše otvaranje vojne kancelarije Ruske Federacije u Beogradu, okarakterisavši to kao "pitanje za srpske ili ruske organe". Naglasio je da NATO u potpunosti poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije.
General Vitale smatra da su odnosi između Srbije i NATO stabilni, obostrano korisni i zasnovani na uzajamnom poštovanju.
- Vrlo smo zadovoljni nivoom saradnje koji imamo sa Srbijom. Srbiju vidimo kao cenjenog partnera. Na Srbiji je da odluči kako i u kom pravcu želi da razvija ovo partnerstvo. Trenutno, u skladu sa sopstvenim potrebama, Srbija ima izbor od preko 1.400 različitih aktivnosti koje može raditi sa NATO - naveo je on.
Na molbu da komentariše najavu otvaranja vojne kancelarije Ruske Federacije u Beogradu, on je rekao da NATO potpuno poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije, kao i njenu odluku "u pogledu bezbednosnih aranžmana".
- Možemo da imamo jake odnose sa partnerima, kao što su Austrija ili Finska, iako oni nisu članice. Što se tiče vašeg konkretnog pitanja, za komentar ćete morati da se obratite srpskim ili ruskim organima - dodao je on.
- Mi visoko cenimo javno mnjenje u Srbiji. Percepcija i perspektiva naroda su za nas ključni faktori, i uzimamo ih u obzir u obavljanju naših svakodnevnih aktivnosti. U potpunosti uvažavamo i to da je NATO ovde i dalje kontroverzna tema - rekao je general Vitale.
- U isto vreme, partnerstvo između NATO i Srbije je stabilno i nastavlja da se razvija na transparentan, pouzdan i obostrano koristan način. Ovo je poruka koju želimo da prenesemo građanima Srbije - dodao je on.
Prva operativna misija generala Vitalea je bila učešće u KFOR tokom koje je, kako kaže, "video patnju i teškoće sa kojima se suočava lokalno stanovništvo, ali istovremeno i izuzetno dostojanstvo".
Naglasio je i da, u skladu sa mandatom Ujedinjenih nacija, KFOR ostaje potpuno posvećen zaštiti Dečana, kao bitne svetinje za srpsku zajednicu, i da je imao sreće da je proveo vreme i osetio gostoprimstvo oca Save i monaha manastira Visoki Dečani.
Video: Telegraf u glavnom štabu i komandi Kfora: Postavili smo 3 ključna pitanja komandantu o bezbednosti Srba na Kosovu
(Telegraf.rs)
Video: Dete nas je spasilo! Svi su spavali, a ono je vikalo "gori baraka"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ANTE BAN
VRLO DOBRO, zapravo- ODLIČNO! Ovo samo-DOKAZUJE- da je Srbija već jednom nogom u NATO-u! Ostaje još jedino i da se potpisima ozvaniči ta pozitivna činjenica, pa da i naše komšije budu nosioci svjetskog mira, tolerancije i poštovanja prava, pravde i humanosti! Jer to se može raditi jedino kao NATO-članica!
Podelite komentar
Dend
Nekad je nacistička Nemačka za vreme II svetskog rata imala oficire dostojne nošenja čina pa samim tim i poštovanje prema žrtvama u direktnom sukobu a današnji oficiri NATO -a su sve sem oficira dostojni činova koji nose ?
Podelite komentar