Dačić: Azerbejdžan i Jermenija su naše prijateljske zemlje

   ≫ 
  • 7
Ivica Dačić, multilateralizam Foto: Tanjug/Ministarstvo spoljnih poslova/Ognjen Stevanović

Potpredsednik srpske vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je večeras da azerbejdžansko-jermenski sukob može da nam bude upozorenje kako je malo potrebno da se raspali neki rat tamo gde to tinja godinama, piše Tanjug.

O najnovijim događajima između Azerbejdžana i Jermenije, Dačić kaže da je "situacija dosta komplikovana" s obzirom na to da je u pitanju "tinjajući sukob" zbog kojeg je još pre oko dvadesetak godina formirana tzv. "Minska grupa" koja, kako navodi, kao što se vidi ništa nije uradila za to vreme.

- Jermensko-azerbejdžanski sukob može da nam posluži kao upozorenje koliko je malo vremena potrebno da se raspali ponovo neki ratni sukob, i koliko je potrebno voditi računa o svojim nacionalnim interesima i stabilnosti region - rekao je Dačić u emisiji "Ćirilica" na Hepi tv.

Ističe da su i Azerbejdžan i Jermenija naše prijateljske zemlje i u obema je, kaže, boravio kao predsedavajući OEBS.

- Naš interes je da se taj sukob što pre obustavi, ali to je lako reći - kaže Dačić, uz napomenu da je Turska "zainteresovana" za Azerbejdžan, a da je Rusija netralna.

Ne isključuje, međutim, mogućnost širenja sukoba.

- Rusija se drži neutralno, ali Azerbejdžan je uvek optuživao Rusiju da je na strani Jermenije, gde žive pravoslavci - rekao je Dačić.

Dodao je da su svi nezadovoljni radom te "Minske grupe", koja se, kako navodi, bavi nečim što se uobičajeno naziva "političkim turizmom".

Dačić napominje da je reč o grupi koju čine uglavnom "zapadnjaci" i njima je, smatra, na neki način da ti sukobi što duže traju.

- Ako nema ozbiljnog rada na sklapanju mira i ako neko tome nije posvećen, kao što je to bio problem sa nakadašnjom Republikom Makedonijom, gde su takođe postojale grupe koje su se time bavile, dok EU prstom nije mrdnula u vezi promene imena te države - rekao je Dačić.

Ako, kako kaže, te situacije uporedimo sa zainteresovanošću velikih sila u regionu, to mešanje je nekada loše, ali je nekada i dobro, jer može da natera sve strane da se posvete miru.

Podsetio je da je Srbija još ranije otvorila Ambasadu u Azerbjdžanu, a u Jermeniji je taj proces u toku i za sada imamo samo jednog diplomatu u Jerevanu, koji obavlja funkciju srpskog diplomate.

Video: Prvi snimci haosa u Nagorno-Karabahu: Tenkovska borba Jermenije i Azerbejdžana

(Telegraf.rs)

Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sava

    28. septembar 2020 | 23:43

    Diplomatskim recnikom receno Azerbejdzan i Jermenija su nama dve prijateljske zemlje, a narodskim recnikom receno Azerbejdzan je prijateljska zemlja Siptarima i oni njoj, a Jermenija nama Srbima i mi njoj.

  • Boban

    29. septembar 2020 | 02:37

    Rusija je uvek neutralna, oni su samo aktivni kada treba da se prodaje oruzje a kada treba da se brani neka drzava uvek su suzdrzani, tako je bilo i kad su nas trebali da brane niko nije mrdnuo prstom... Sto se tice ovog sto dacic prica on to namerno prica da bi rekao u prevodu da mi moramo sa siptarima da se "dogovorimo" oko Kosova inace bi i mi mogli ratovati ponovo....

  • Neprijatelj

    29. septembar 2020 | 09:09

    Naseg prijatelja je nas neprijatel.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA