Iz EU poručuju: Sastanci Beograda i Prištine odvijaće se dok se sva pitanja ne reše zauvek
Sastanici na ekspertskom i viskopolitičkom nivou u okviru dijaloga Beograda i Prištine nastaviće se dok se ne nađu obostrano prihvatljiva rešenja za sva otvorena pitanja jednom i zauvek, poručio je portparol EU Peter Stano.
Stano je nakon pitanja briselskih dopisnika da pojasni o čemu se juče tačno razgovaralo na sastanku eksperata Beograda i Prištine, nakon kojeg su obe strane izlašle sa oprečnim izjavama, ponovio da EU kao posrednik ne želi da komentariše "svaki korak" u procesu.
- Cilj ekspertskih razgovora da se pripremi sledeći sastanak na visokom političkom nivou koji će biti u septembru u Briselu između predsednika Srbije i premijera Kosova, ali i da se razgovara o svim otvorenim pitanjima koja moraju da se reše kako bi se napredovalo sa normalizacijom odnosa i kako bi došlo do potpisivanja pravno-obavezujućeg sporazuma gde će sav otvoran pitanja biti rešena jednom zauvek - kaže Stano.
Portparol EU dodaje da je zadatak EU, kao glavnog posrednika u dijalogu Beograda i Prištine, da omogući i olakša obema stranama da razgovaraju jedna sa drugom, nađu rešenja za sva otvorena pitanja i dođu do sporazuma o normalizaciji odnosa.
- Evropska budućnost Srbije i Kosova vodi kroz dijalog kome posreduje EU u okviru koga se sva otvorena pitanja rešavaju. Mi pomažemo obema stranama da nađu zajednička rešenja i kompromise kako bi zatvorili ova pitanja - kaže Stano.
Upitan za agednu sastanka lidera Beograda i Prištine 4. septembra u Vašingtonu i ulozi SAD u normalizaciji odnosa dve strane, Peter Stano ponavlja da je dijalog pod pokroviteljstvom EU "fokusiran na pravno-obavezujući sporazum" i napredak na EU putu Beograda i Prištine.
Pojedinačni ekonomki projekti se rešavaju "uz put".
- Šta god drugo Srbija i Kosovo rade sa drugim stranama, a služi kao podška ovom dijalogu i donosi opipljive i održive rezulate u normalizaciji, modrnizaciji i EU putu, je pozitivno - poručio je Stano.
On naglašava da su SAD važan partner za EU i da se Brisel nada "pozitivnom rezultatu" saradnje i na normalizaciji odnosa Beogrda i Prištine.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nes
Nema od tog posla ništa ,dok EU ne prizna odnosno neke države da su pogrešile sa priznavanjem , i dok se ne vrate na početak i poštujući medjunarodno pravo. Ovako divljački priznati je van svake pameti , više ima pravo Republika Srpska da proglasi svoju posebnu državu nego Šiptari.
Podelite komentar
PR 1
Dokle će se odugovlačiti sa tim priznanjem,zvuči loše za Srbe ali drugog izlaza nema i neka Rusofili zaborave i Rusiju i Kinu.
Podelite komentar