Lajčak i Palmer poručili: EU i SAD nisu rivali, imamo istu viziju za Zapadni Balkan

 ≫ 
  • 10
Miroslav Lajčak i Metju Palmer Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić, Tanjug/Zoran Stanić

Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Metju Palmer i specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, poručili su danas da SAD i EU nisu rivali i da imaju iste ciljeve i vizije za region Zapadnog Balkana.

Na video konferenciji "Balkanski dijalozi", u organizaciji "Konkordie", "Ist Vest instituta" (EWI) i Beogradskog fonda za političku izuzetnost (BFPE), Palmer je rekao da će SAD ostati angažovane u regionu kako bi se osigurao krajnji cilj, odnosno normalizacija odnosa Beograda i Prištine.

- Imamo zajedničke ciljeve i zajedničku viziju za Zapadni Balkan i mi smo partneri po tom pitanju - rekao je Palmer i podvukao da SAD i EU rade zajedno u regionu, ne samo po pitanju Srbije i Kosova.

Podsetio je i na dogovor u Mostaru, koji je omogućio građanima da izađu na demokratske izbore prvi put posle mnogo godina, što, kako je naveo, ne bi bilo moguće bez bliske saradnje i partnerstva SAD i EU, kao i na junski dogovor u Albaniji, koji je otvorio mogućnost za reformu izbornog sistema.

Palmer je kazao da SAD podržavaju imenovanje Lajčaka i žele da on uspe, ali je ukazao da su carine, koje je Priština uvela na robu iz Srbije, bile prepreka za dijalog.

- Američki napori su doveli do njihovog ukidanja i sada smo u boljem položaju što se tiče dijaloga nego pre šest meseci - objasnio je on.

Metju Palmer, SAD, Balkan, Kosovo i Metohija Metju Palmer - PHOTO TANJUG/ ZORAN STANIC/ bk

Palmer je ukazao da je bitno jedinstvo EU i SAD, ali i da je u prošlosti problem bio što su unutar same Unije postojali različiti glasovi, koji su pokazali da je EU podeljena.

Lajčak je rekao da je saglasan sa Palmerom da SAD i EU nisu rivali, već da su uvek bili partneri i da su poslednjih godina postignute dobre stvari na Balkanu zbog saradnje EU i SAD.

Kaže da nije ni srećan ni nesrećan zbog toga što nije održan sastanak predstavnika Beograda i Prištine u Vašingtonu 27. juna, o kojem se, dodaje, čulo mnogo, od toga da je istorijski sastanak, do toga da će biti reči samo o ekonomiji.

Lajčak je istakao da dijalog nema alternativu i da nema nijedne osobe koja smatra da je status kvo dobar, ni za Beograd ni za Prištinu.

Kaže da postoji novi trenutak sa novim rukovodstvom EU koje je privrženo Zapadnom Balkanu. On je istakao da u Beogradu sada postoji vlada koja je snažnija nego ikada, te da, ako sada ne može doći do rezultata, to neće moći nikada.

Miroslav Lajcak Miroslav Lajčak - Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Lajčak je preneo da je tokom posete Prištini i Beogradu preneo poruke da se dijalog drži po strani političkih poruka i da je neophodno pripremiti javnost i kazao je da je predao sve datume i da je sada sve spremno za nastavak dijaloga.

Lajčak je poručio da ponavlja članicama EU da je evropska perspektiva jedino što može biti podsticaj, a to nije nešto što može doći iz Beograda ili Prištine i istakao da dijalog ulazi u desetu godinu i da ne želi da bude potrebno daljih 10 godina.

- Važno bi bilo da strane ne posmatraju kosovski problem kao bilateralno pitanje, već pitanje odnosa sa EU - poručio je on.

Predsednik Minhenske bezbednosne konferencije Volfgang Išinger smatra da Lajčak ima težak, ali i zadatak koji ima izglede na uspeh.

On je ocenio da je neophodno da se to pitanje rešava u duhu nekadasnje Kontakt grupe, koja je rešila rat u BiH.

- Verujem da ako EU i SAD budu jedinstveni kao ranije, onda je moguće postići rešenje. Zajedno smo okončali jedan rat i verujem da sada moramo ponovo biti jedinstveni i podržati napore Lajčaka - podvukao je Išinger, dodajući da, ako postoji nejedinstvo, kao nedavno, niko neće imati uspeha u raspletu ovog pitanja.

Što se nemačkog predsedavanja EU tiče, Išinger je izrazio uverenje da će, iako je zbog korona virus krize Balkan pao u drugi plan, biti napora da se reši kosovsko pitanje.

Ukazao je da je potrebno da se promeni svest u Beogradu i Prištini, gde se poslednjih godina mislilo da se pobeđuje kod „kuće“ ako se odbije kompromis.

- Ima mogućnosti da uspemo time što bi obe strane shvatile da dobijaju nešto ne malo, već istorijaki važno - naglasio je Išinger, koji se nada da će Lajčak do kraja nemačkog predsedavanja moći da prikaže napredak u dijalogu.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Skup povodom osnivanja pokreta za narod i državu u Jagodini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nikolas

    1. jul 2020 | 21:32

    NAMA JE VEC 2 DECENIJA JASAN CILJ ZAPADNE DENOKRATIJE -STVARANJE VELIKE ALBANIJE ZBOG BAZE BONDSTIL KAO OSLONCA ZA NATO OSVAJANJA SVETA!!! SADA IMAMO BILOSKI RAT SA VELIKOM EKONOMSKOM KRIZIMOM NESAGLEDIVIH RAZMERAMA !!!

  • pele

    1. jul 2020 | 20:01

    Naravno da imate istu viziju da unistite do kraja samo zli ljidi mogu to da rade držite na kratkoj uzici kad god vam se digne možete da zapalite opet ceo Balkan pa da opet dodjete da delite demokratiju da bombama ne istekne rok trajanja

  • Raspucin

    1. jul 2020 | 21:06

    Oni cak i javno govore da se dogovaraju kako cemo mi ziveti i u kojim granicama i da nam oni kroje sudbinu a mi tapsemo hahahah cudan smo narod

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA