Brnabić dodelila zahvalnice Vlade naučnim insitucijama za doprinos u borbi protiv korona virusa

 ≫ 
  • 0

Premijerka Srbije Ana Brnabić uručila je zahvalnice predstavnicima 20 naučnih institucija u Srbiji za izuzetan naučni doprinos u borbi protiv COVID-19.

Na svečanosti u Palati Srbija prisustvovao je i ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević.

Premijerka je rekla da joj je čast što je imala priliku da tokom borbe protiv korona virusa sarađuje sa njima i čestitala im je na svemu što su uradili, te zahvalila na trudu, znanju, želji, upornosti i neizmernoj hrabrosti.

- I danju i noću ste radili kako bi pružili podršku lekarima i zdravstvenim ustanovama koji su se borili za zdravlje i živote građana - istakla je premijerka i navela da je sada krajnje vreme da svi pričamo o tim ljudima koji, dodala je, tiho i nenametljivo čuvaju i grade nauku u Srbiji.

- Da postanemo svesni kakvo blago i vredan resurs imamo u vama - rekla je Brnabić istakavši da je u poslednje tri godine urađeno dosta na poboljšanju stanja u nauci.

Dodala je da je danas otvoren novi poziv Fonda za nauku Kovid 19 za finansiranje projekata iz oblasti prirodno-matematičkih nauka, medicine i društveno humanističkih nauka.

Prisutnima su se obratile i Jelena Begović iz Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, koordinatorka laboratorije "Vatreno oko", Marija Gnjatović iz Instituta za primenu nukelarne energije i Sonja Pavlović iz Instituta za molekuralnu genetiku i genetičko inženjerstvo, koje su govorile o projektima koje su vodile tokom krize izazvane korona virusom.

Sonja Pavlović iz Insituta za molekularnu genetiku i genetičko inžinjerstvo rekla je da smatra da su svi u proteklim mesecima bili naučnici i da su svi pokazali da su kadri steći i uteći i na strašnom mestu postojati.

Ana Brnabic, dodela priznanja Sonja Pavlović iz Insituta za molekularnu genetiku i genetičko inžinjerstvo - Foto: Tanjug/Slobodan Miljević

- Mi smo produkovali svoje radove, neki su objavljeni, neki su citirani i na to sam veoma ponosna. Pokazali smo kakav nam je potencijal. Želim da kažem da smo dobili podršku za sekvenciranje genoma 200-500 predstavnika populacije Srbije što će biti značajno da se donesu zaključci kako se uspešnije suočiti sa korona virusom - kazala je ona i dodala da je to značajno i za napredan nauke i uštedu zdravstvenom sistemu.

Marija Ignjatović iz Instituta za primenu nuklearne energije rekla je da je INEP sve svoje kapacitete stavio u svrhu borbe protiv pandemije korona virusa.

Ana Brnabic, dodela priznanja Marija Ignjatović iz Instituta za primenu nuklearne energije - Foto: Tanjug/Slobodan Miljević

- Činjenica da želimo da obezbedimo građanima Srbije testiranje i sprovođenje epidemiološke analize bez obzira na to kakvo je stanje na tržištu. Testova nije bilo dovoljno, prodavali su se nepouzdani testovi, znali smo da imamo kapacitet da se protiv toga borimo. Institutu INEP je falila jedna komponenta, a tehnologiju i znanje smo imali - rekla je ona i dodala da sada Srbija ima prototip testa za korona virus.

- Ključ je bio u tome što se nismo plašili. Proizvodnja domaćeg testa je i do 10 odsto jeftinija od svega što može da se kupi na tržištu. Nadam se da smo svojim primerom pokazali kolegama koliko je važno da se stečena znanja plasiraju i u trenucima kada su specifične situacije - kazala je ona.

Jelena Begović iz Insituta za molekularnu genetiku i genetičko inžinjerstvo je rekla da se obraća kao bivši koordinator laboratorije "Vatreno oko" i da takvu laboratoriju niko nema u regionu.

- Htela bih lično da se zahvalim pre svega državi koja je u kratkom roku odlučila i prepoznala koliko je bitno da jedna država ima ovakav centar. Nadam se da ulazimo u malu fazu mira i ova laboratorija nije samo za detekciju korone već će biti istraživački i dijagnostički centar koji će pokriti i Srbiju, a i region - kazala je ona.

Ana Brnabic, dodela priznanja Jelena Begović iz Insituta za molekularnu genetiku i genetičko inžinjerstvo - Foto: Tanjug/Slobodan Miljević

Zahvalnice su dodeljene: Medicinskom fakultetu Univerziteta Beogradu, Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković, Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Insitutu za molekularnu genetiku i genetičko inžinjerstvo, Institutu za nuklarne nauke Vinča, Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Insitutu za primenu nuklearne energije, Fakultetu za inženjerkse nauke, centru za bioinženjering Univerziteta u Kragujevcu, Institutu za higijenu i tehnologiju mesa, Naučnom institutu za veterinarstvo Novi Sad, Medicinskom fakultetu Univerziteta u Nišu, Insititutu za međunarodnu politiku i privredu, Insititutu za opštu i fizičku hemiju, Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Fakultetu za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu, Veterinarskom specijalističkom institutu Kraljevo i Veterinarsko-specijalističkom institutu Šabac.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Podkast "Glasno", EP 4: Gost Nemanja Dević

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA