Vlada Srbije usvojila Strategiju za prevenciju nasilja nad decom

 ≫ 
  • 0
Konferencija, Aleksandar Vucic Foto: Tanjug/Zoran Žestić

- Vlada Srbije usvojila je Strategiju za prevenciju nasilja nad decomPosebna zahvalnost Unicefu Srbije na podršci u izradi ovog važnog dokumenta - napisala je juče premijerka Srbije Ana Brnabić na svom Tviter profilu.

Brnabić je dodala i da se Srbija raduje nastavku saradnje na impelmentaciji strategije i istakla da je to važan dokument za prevenciju i suzbijanje nasilja u školama.

- Radimo dalje - zaključila je Brnabić.

Njenu objavu je, između ostalih, prokomentarisao i osnivač Fondacije Tijana Jurić, Igor Jurić.

- Vrlo važna i bitna stvar za bezbedniju budućnost naših najmlađih. Čestitam na usvajanju strategije, sada sledi mnogo ozbiljniji zadatak, a to je da se strategija i sprovodi onako kako je napisana - napisao je Jurić.

Usvojena Strategija za prevenciju i zaštitu dece od nasilja za period od 2020. do 2023. godine, sa dvogodišnjim akcionim planom

Prema rezultatima popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. godine u Republici Srbiji živi 1.263.128 dece. Deca čine oko 21% stanovništva. Sprečavanje i suzbijanje nasilja nad decom i zaštita dece od nasilja predstavljaju jedan od prioriteta nacionalne politike Vlade Republike Srbije. Nasilje nad decom je fenomen koji je prisutan u svim društvima, kulturama i delovima sveta, navodi se u saopštenju Ministarstva za rad , zapošljanje, boračka i socijalna pitanja.

U saopštenju se navodi da veliki broj dece svakodnevno trpi nasilje, što predstavlja grubo kršenje prava deteta. Nasilje izaziva patnju deteta, ozbiljno ugrožava razvoj, dobrobit, pa i sam život deteta, a posledice su često teške i dugotrajne, mogu se protezati i u odraslo doba, pa i u sledeće generacije putem mehanizma tzv. međugeneracijskog prenošenja nasilja.

Silovanje, nasilje, maltretiranje, stop, dete Foto ilustracija: Shutterstock

Pravo na zaštitu od svih oblika nasilja predstavlja osnovno pravo svakog deteta, a utvrđeno je Konvencijom UN o pravima deteta i nizom međunarodnih i regionalnih ugovora u oblasti zaštite ljudskih prava koje je Republika Srbija potvrdila. Sistem zaštite dece od nasilja može biti uspešno unapređen kroz partnerstva organa državne uprave, teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, javnog sektora (sistema obrazovanja i vaspitanja, sistema zdravstvene zaštite, sistema socijalne zaštite, unutrašnih poslova i dr), pravosuđa, civilnog društva, porodice i pojedinaca, navodi se u saopštenju ministarstva.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je, na inicijativu Saveta za prava deteta, a uz podršku UNICEF, izradilo Nacrt strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja 2020-2023. sa Akcionim planom za 2020. i 2021. godinu za njeno sprovođenje.

Na predlog Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Vlada Republike Srbije je na sednici 21. maja 2020. godine usvojila Strategiju za prevenciju i zaštitu dece od nasilja za period od 2020. do 2023. godine sa Akcionim planom za 2020. i 2021. godinu za primenu navedene strategije.

Donošenjem ovog planskog akta Vlada Republike Srbije je još jedanput potvrdila svoju posvećenost unapređenju položaja dece, poštovanju prava deteta kao osnovi za stvaranje boljeg, pravednijeg i prosperitetnog društva, navodi se u saopštenju ministarstva.

(Telegraf.rs)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA