"Razmena teritorija je u drugom planu, razgovor je ključan": Varhelji o dijalogu BG i PR
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji ocenjuje da je u dijalogu Beograda i Prištine neophodno da se postigne dogovor koji je "obostrano prihvatljiv" i koji "ne predstavlja rizik za druge zemlje u regionu".
- Razmena teritorija je u drugom planu, ono što je primarno jeste da imamo dve strane za stolom spremne da razgovaraju i dođu do rešenja - kaže Varhelji.
Varhelji je, odgovarajući na pitanja poslanika Spoljnopolitičkog odbora o izjavi šefa diplomatije EU Đozepa Borelja koji u intrevjuu za regionalne medije, navodno, nije isključio razmenu teritorija kako rešenje za kosovsko pitanje, poručio da je pozicija Evropske komisije od početka bila jasna.
- Ključno je da se dve strane dogovore o rešenju koje je obostrano prihvatljivo i koje ne predstavlja rizik po druge zemlje u regionu. Kada dođemo do te tačke onda možemo da razmtramo različite elemente rešanja - kaže Varhelji.
Komesar za proširenje dodaje da u pokretenju dijaloga Beograda i Prištine kao i u dolasku do dogovora očekuje veliki doprinos specijalog prestavnika EU Miroslava Lajčka.
- Njegovo iskustvo u regionu i znanje će nam puno značiti. Radimo zajedno na dolasku do rešanja između Beograda i Prištine koliko god je to brže moguće - poručio je Varheji.
Povodom izjave šefa diplomatije EU da "EU ne može biti veći katolik od pape" kada je reč o dogovoru Beograda i Prištine, iz kancelarije Đozepa Borelja za Tanjug kažu da je konstatacija da je Visoki predstavnik time podržo ideju o razmeni granica "novinarska interpretacija" Boreljovog odgovora.
"Pratimo stanje medija i demokratije u Srbiji"
Komesar za proširenje Olivre Varhelji zadovoljan je brzom reakcijom srpskih vlasti kojom su povučene mere centralizovanja javnih informacija tokom pandemije i zatvoren sluaj novinarke Ane Lalić.
Odgovarajući na pitanje šefice Delegacije EP za Srbiju Tanje Fajon o stanju demokratije i slobode medija u Srbiji, komesar Varhelji naglašava da Evropska komisija prati situaciju u Srbiji što će i nastaviti u narednom periodu.
- Komisija je odmah reagovala povodom slučaja novinarke Ane Lalić. Izrazili smo zabrinutost, a vlast je odmah odgovorila i povukla sve mere, a slučaj je zatvoren - kaže Varhelji.
Na pitanje poslanice Kati Piri o izveštaju Fridom hausa koji govori o nazadovanju demokratija u Srbiji i Crnoj Gori, Vraheji je kazao da će Komisija svoj stav o napretku svih zemlja Zapadnog Balkana dati u junu u redovnom godišnjem izvešatju.
- Pogledaćemo izveštaj Fridom hausa i analiziracemo ga. Međutim, Fridom haus ne vodi politiku proširenja EU, već Komisija, koja ima svoj izvestaj. Objavićemo izveštaje o svim zemljama Zapadnog Balkana u gošinjem paketu proširenja i tada ćemo saopštiti naš stav - kaže Varhelji u obraćanju pred Spoljnoplitičkim odborm EP.
Evropski komesar je u dogovoru na pismo evropskih poslanika koji su sredinom aprila izrazili zabrinutost zvog poštovanja ustavnih i ljudskih prava u Srbiji za vreme vanrednog stanja, naveo da su mnoge vlade širom sveta, uključujući i Srbiju, uvele sveobuhvatne mere za zaštitu zdravlja građana.
- Evropska komisija prati situaciju i u svakodnevnom smo kontaktu sa vlastima u Srbiji kao i sa EU Delegacijom na terenu kako bi se osiguralo uspešno rešavanje izazova koje je donela pandemija. To je naš prioritet u ovom trenutku - navodi Varhelji u svom odgovoru poslanicima.
Komesar za proširenje zaključuje da se proces pristupnih pregovora sa Srbijom nastavlja, a da brzina tog porocesa zavisi od primene reformi u oblasti vladavine prava dok je sloboda medija uvek ključna.
"Fer i demokratski izbori u Srbiji za nastavak reformi"
Komesar za proširenje Oliver Varhelji kaže da su Srbiji neophodni fer i demokratski izbori kako bi država, između ostalog, mogla da nastavi rad na reformskim procesima.
- Slobodini i fer izbori su neophodni Srbiji, trenutnoj vlasti i predsedniku. U suprotnom biće teško nastaviti reforme bez legitimnih rezultata izbora - ocenio je Varhelji.
Odgovarajući na pitanja izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimira Bilčika i šefice Delegacije za odnose sa Srbijom Tanje Fajon o uslovima za održavnje izbora u Srbiji, komesar Varhelji je naglasio i važnost prisustva međunarodnih posmatrača.
- Ne znam kako će to biti moguće organizovati u vremenu korona virusa. Evropska komisija daje podršku i učiniće sve da pomogne da posmatrači budu raspoređeni - kaže Varhelji.
On dodaje da je "u interesu svih" da međunarodni podmatrači budu na terenu tokom izbora u Srbiji zakazanih za 21. jun.
Prethodno je šefica Delegacije EP za Srbiju Tanja Fajon izrazila zabrinutost oko mogućnosti raspoređivanja međunarodnih posmatrača na izborima u Srbiji zbog pandemije i ograničenih mogućnosti putovanja.
Ona je naglasila da će posmatrači Evropskog parlamenta sa partnerima iz drugih posmatračkih misija razmotriti situaciju, kako bi videli da li će ograničenja zbog COVID19 omogućiti njihovo raspoređivanje u Srbiji u cilju ocenjivanja opštih ulova za sprovođenje izbora u junu.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Sve je spremno za prve, jače snežne padavine: Zimska služba JKP "Beograd put"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Čiča
Da vidim ko sme da potpiše.
Podelite komentar
Milovan
A mi da menjamo nase za nase ? NERAZUMEN !!!
Podelite komentar
Logika
Ma šta ovaj priča, šta da menja i čiju teritoriju da menja, dal je njegovo, špa nisu to čarape.
Podelite komentar