Ambasador Srbije u Švedskoj nam je objasnio u čemu je tajna "švedskog modela" u borbi protiv korone
Sa kojim zahtevima srpskih državljana, koji su ostali u Švedskoj posle zatvaranja granica se sreće naša Ambasada u Stokholmu, koliko je Srba zaraženih korona virusom u ovoj zemlji, šta je sa onima koji su usled novonastale situacije ostali bez posla, kao i u čemu je tajna "švedskog modela" borbe protiv ove opake bolesti, za Telegraf.rs objasnio je ambasador Srbije u Švedskoj, Dragan Momčilović.
- Koliko se naših državljana do sada javilo ambasadi sa željom da se vrati u Srbiju i koje zahteve imaju oni koji su ipak odlučili da se ne vraćaju?
U saradnji sa Air Serbia, Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije je organizovalo dva humanitarna leta preko Stokholma, putem kojih je prebačeno oko 250 naših građana iz skandinavskih zemalja. Za povratak u Srbiju, Ambasadi u Stokholmu dodatno se javilo oko 200 naših državljana. Ambasada redovno evidentira njihove zahteve i razloge za povratak, koji se, u najvećoj meri, svode na potrebu lečenja zbog hroničnih bolesti, nabavku lekova, gubitak posla i sl.
- S obzirom na to da nisu uvedene restriktivne mere, da li se primetila neka promena u svakodnevnom načinu života u Švedskoj?
Primećena je promena, jer restriktivne mere postoje i one se odnose na zatvaranje univerziteta i srednjih škola, uz njihov prelazak na onlajn nastavu, uvođenje rada od kuće gde god je to moguće, zabranu poseta domovima za stare, poštovanje socijalnog distanciranja i dr.
S obzirom na ovakve restriktivne mere, znatno je smanjen broj ljudi na ulicama, kao i u javnom prevozu, dok je trećina građana Stokholma prešla na rad online.
- U čemu je tajna "švedskog modela" borbe protiv korona virusa?
Prema zvaničnicima švedskog Ministarstva zdravlja i socijalnih pitanja, nije reč ni o kakvom jedinstvenom švedskom modelu borbe protiv Covid - 19, niti je Vlada Švedske donela odluku da bude drugačija od drugih zemalja u suočavanju sa ovim izazovom. Švedski pristup u savladavanju pandemije obuhvata kombinaciju preporuka sa obaveznim merama, na bazi saveta struke i polazi od principa "uvođenja pravih mera u pravo vreme". Prema ocenama švedskih eksperata i nadležnih organa, preduzete mere su u ovom trenutku dovoljne, pri čemu je izražena i fleksibilnost u pogledu daljih mera, shodno razvoju situacije. Takođe, nadležni švedski funkcioneri ukazuju da, u ovom trenutku, niko sa sigurnošću ne može da potvrdi koje su preduzete mere ispravne, kao i da "ne mora da znači da su najstrožije restrikcije uvek i najdelotvornije".
- Kako teče proces testiranja, odnosno lečenja u Švedskoj (od pojave prvih simptoma, javljanja u bolnice, testiranja i cela procedura)?
U Švedskoj je do sada testirano oko 75.000 lica i, prema zvaničnim najavama, u sledećem periodu se planira masovnije testiranje, uz sprovođenje oko 100 000 dodatnih testova. Poslednjih dana, primetno je smanjivanje broja umrlih, uz stabilizovanje statističkih trendova u pogledu broja zaraženih. U proteklom periodu, testiranja su se fokusirala na zdravstvene radnike, pacijente i rizične grupe, poput starih lica.
U okviru najava povećanja broja testova, predočeno je da će njima, dodatno, biti obuhvaćene i osobe koje su angažovane na drugim društveno važnim funkcijama. Proces lečenja započinje pozivanjem telefonskog broja nadležne službe, preko koga se, zavisno od procene simptoma i stadijuma, mogu dobiti medicinske preporuke i uputi u pogledu daljeg tretmana. Pri tome, klinička slika potrebna za testiranje je akutna infekcija sa temperaturom, respiratornim simptomima i izraženom potrebom za bolničkim lečenjem.
- Koje su preporuke nadležnih u cilju zaštite i sprečavanja širenja zaraze?
Preporuke nadležnih organa u Švedskoj obuhvataju socijalno distanciranje, posebno za građane starije od 70 godina, ograničenje okupljanja do 50 lica, izbegavanje putovanja po Švedskoj i u inostranstvo, održavanje socijalne distance u restoranima i zabranu poseta staračkim domovima.
- Imate li podatke o broju zaraženih Srba koji žive u Švedskoj?
U Švedskoj se ne objavljuju podaci o broju obolelih od korona virusa prema njihovoj nacionalnoj pripadnosti, te ne raspolažemo brojem eventualno zaraženih Srba.
- Da li su vam se javljali naši državljani koji su ostali bez posla (a odlučili su da se ne vrate u Srbiju)? Kako je to regulisano i šta se sa njima sada dešava?
Ambasada Republike Srbije u Stokholmu nema informacije o toj grupi naših građana. Ukoliko naši državljani (koji imaju boravišnu dozvolu i regulisan status u Švedskoj) ostanu bez posla, oni imaju mogućnosti da traže i druge poslove u Švedskoj.
Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta: https://www.telegraf.rs/covid-19
(J.N./I.N.)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Igy
Lako je meni za Švedsku,oni šta god da urade,kod njih se neće promeniti ništa,a posebno ne život gradjana na loše,oni nisi želeli da muce i zatvaraju svoje gradjane,ko će da se pazi,pazice se,a ko neće,svačije pravo,daleko smo mi od Švedske po svemu....
Podelite komentar
Stockholm
Sve sto si rekao lepo si “upakovao”znam da zbog pozicije u kojoj si ovdje moras tako al jako malo je istine u tome sto isprica.
Podelite komentar
Peki
Valjda je sada jasnije svima..... U Srbiju se vracaju ini sto su dosli na 3 nesexa. Niko ko ima boravisnu dozvolu nece niti je napustio Svedsku...
Podelite komentar