Da li SAD preuzimaju kormilo od EU kada je Balkan u pitanju?
Na političkoj sceni Balkana svetske sile odavno lome koplja, naročito kada je reč o kosovskom pitanju. Stručnjaci tvrde da je sada više nego ikad očigledna klackalica na kojoj su, s jedne strane Evropska unija, a s druge Sjedinjene Američke Države, dok se između nalaze Beograd i Priština.
Pitanje je ka kojoj strani je bolje prevagnuti?
Teorija o "borbi" između Evrope i SAD za preuzimanje primata u regionu i rešavanja kosovskog pitanja dobila je neku vrstu potvrde posle zvaničnih poseta specijalnog izaslanika SAD za Kosovo Ričarda Grenela i šefa diplomatije Evropske unije Žozepa Borelja.
Najpre je Grenel posle sastanka sa predsednikom Srbije poručio da Beograd i Priština moraju da se vrate za pregovarački sto i postignu dogovor inače će se SAD povući, da bi nekoliko dana kasnije Borelj rekao da je "Vašington moćan, ali ne može da ponudi stolicu u UN", što su mnogi procenili kao poruku da je EU bitniji faktor u regionu od SAD.
U trenutku kada je aktuelna priča oko toga da Donald Tramp "pobeđuje EU na njenom terenu", ali i teorija da ove posete američkih i evropskih zvaničnika znače neku vrstu borbe za prevlast na Balkanu, Borelj je posle sastanka sa predsednikom Srbije govorio o tome ko je više, u ekonomskom smislu uložio u Beograd i Prištinu.
- Evropa se ne takmiči sa Amerikom, ali Unija je, sa ekonomske tačke gledišta, uložila više novca i u Beograd i u Prištinu, nego što su to učinile SAD. Nastavljamo da pomažemo. Svi treba da doprinesu procesu dijaloga i jednoga dana možda će biti normalni odnosi među ljudima na Zapadnom Balkanu, kao što je u Evropskoj uniji danas, gde su granice nevidljive - rekao je on.
Nekoliko dana pre njega, u Beogradu je boravio specijalni izaslanik SAD za Kosovo Ričard Grenel koji je preneo jasnu poruku Vašingtona.
- Nadamo se da će obe strane sesti za pregovarački sto, a ako se Beograd i Priština ne dogovore, mi ćemo se povući - rekao je u jednom trenutku, odgovarajući na pitanja novinara.
Da je EU ispustila kormilo na Balkanu, odavno se može čuti u diplomatskim krugovima, a dogovor o ponovnom pokretanju avio-linije Beograd-Priština tu teoriju je podgrejao.
Američki predsednik Donald Tramp je zasenio Evropsku uniju na "domaćem terenu", konstatovao je briselski analitičar inače član Saveta za politiku demokratizacije i stručnjak za spoljnu politiku EU Tobi Vogel.
- Neuspeh EU da pokrene stvari u Briselskom dijalogu "otvorio" je prostor za Trampa da proglasi uspeh u postizanju dogovora o uspostavljanju direktne avio-linije Beograd-Priština. Razgovori o uspostavljanju avio-linije, a zatim i železničkog saobraćaja između Beograda i Prištine odgirali su se potpuno "van formata Briselskog dijaloga" i bez učešća EU. To je dovelo do toga da Amerikanci tvrde da su uspeli u nečemu gde je EU omanula - kaže Vogel.
U prilog tome ide i činjenica da je primetna promena politike Trampove administracije prema rešavanju pitanja KiM, koja sve intenzivnije pokazuje razumevanje za interes Srbije
Stručnjaci, ipak, tvrde da Evropa i te kako drži čvrstu poziciju u regionu.
Razlika između diplomatije Evropske unije i SAD može se sumirati u jednoj rečenici, "EU radi sporo, ali su rešenja dugoročna, dok SAD rešava probleme brzo, ali rešenja mogu prouzrokovati druge probleme" - rekao je direktor Instituta za evropske poslove Naim Leo Beširi u razgovoru za Telegraf.rs.
- SAD se nameće kao partner u rešavanju problema ukazujući da više od decenije pregovora koje moderira EU nisu dali očekivane rezultate. Međutim, dokle je EU glavni investitor, glavni uvoznik i mesto izvoza, najveći donator garant stabilnosti na Balkanu, SAD će imati ograničen doseg - objasnio je.
Ipak, pravno obavezujući sporazum između Beograda i Prištine ipak zahteva održivo rešenje, pa makar se do njega sporo dolazilo i tu više može da pomogne EU nego SAD, naglasio je Beširi u izjavi za naš portal.
Prioritet EU nastavak dijaloga
Kada je u pitanju nastavak pregovora, Borelj, koji je prilikom stupanja na dužnost šefa diplomatije EU naglasio da će mu pronalaženje rešenja između Beograda i Prištine biti lični prioritet, rekao je da dijalog mora biti otvoren i da je na Evropskoj uniji je da pomogne u tome.
- Mislim da moramo biti aktivni. Ako se ništa ne uradi, problem će ostati nerešen, a put Srbije ka Evropskoj uniji biće doveden u opasnost. Znam da su proteklih meseci napetosti skočile između dve strane, kada je reč o taksama i diplomatskim aktivnostima. Moramo da spustimo tenzije, da se vratimo na situaciju u kojoj je dijalog moguć. Za nas u Evropskoj uniji to je investicija, ne radimo to zbog sebe već zbog pomirenja i mira. To bismo voleli da se dogodi na Zapadnom Balkanu - zaključio je on posle posete Beogradu.
Bez sastanka Borelja i Grenela
Na raniju konstataciju medija da se Borelj nije sastao sa Grenelom, iako su obojica, u vreme američke inicijative o uspostavljanju direktnog transporta između Beograda i Prištine, bili zajedno u Briselu i Berlinu, u EU ukazuju da se kontakti održavaju na "na različitim nivoima", a da se Borelj sastao sa američkim državnim sekretarom Pompeom.
Stav briselske administracije o tome da EU jeste i biće primarni put, ali i instrument postizanja napretka i stabilnosti na Zapadnom Balkanu podržavaju i evropski analitičari.
(Telegraf.rs)
Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Рус
Daj Karadžića,daj Mladića,daj Miloševića,,,pa šta SRBIJA treba još da da,pa stvarno nema smisla....SRBI... odlučite...
Podelite komentar
DEDA RAKA
Veći su nam prijatelji Kenija i Zimbabve neko kauboji. Oni se prave ludi i hoće da se uvuku na Balkan !
Podelite komentar
👤
ЕУ, Америка, ЕУ, Америка....само смо ми неми посматрачи у целој овој причи....
Podelite komentar