Izbore može da odloži jedino vanredno stanje. Petrović Škero: Ustav je jasan po tom pitanju

 
  • 1

Objasnila je da shodno datumu kada je konstituisan aktuelni saziv Skupštine Srbije, praktično ostaju samo tri vikenda kada izbori mogu da budu održani

Ustav jasno kaže do kog datuma moraju da budu okončani parlamentarni izbori u redovnom terminu, objasnila je za N1 bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije Vida Petrović Škero i naglasila da se izbori ne mogu održati nakon tog termina, osim ukoliko bi se uvelo vanredno stanje.

Komentarišući izjavu lidera Dveri Boška Obradovića, da je jedina tema razgovora sa delegacijom Evropskog parlamenta bilo pomeranje datuma izbora, ona je objasnila da shodno datumu kada je konstituisan aktuelni saziv Skupštine Srbije, praktično ostaju samo tri vikenda kada izbori mogu da budu održani.

- Mimo toga izbori ne mogu biti održani, sem da se menjaju zakoni i Ustav. Šta bi se u tom slučaju dešavalo nakon isteka mandata poslanicima, ko bi vršio funkciju parlamenta, izabrao novu vladu - pita se Petrović Škero, čije se ime nedavno našlo u fokusu kada je na sednici Glavnog odbora DS formirana Građanski demokratski klub - savetodavni formu koji čine prijatelji Demokratske stranke.

Vida Petrović Škero Foto: MC Beograd

Na spisku je navedeno više od 30 istaknutih pojedinaca, a među njima i Vida Petrović Škero. Neki od njih, međutim, istakli su da se njihovo ime našlo na spisku, ali da nisu članovi tog stranačkog tela.

Obradović ipak tvrdi da postoji mogućnost odlaganja

Lider pokreta Dveri Boško Obradović tvrdio je da ipak postoji mogućnost da izbori ne budu održani u predviđenom terminu.

Boško Obradović Foto: Tanjug/Tanja Valič

- Za pomeranje termina izbora postoji rešenje u pravnom smislu, a to je leks specijalis. Ako su ti posebni zakoni toliko puta do sada rešavali razna krizna politička pitanja, ne vidim zašto to ne bi moglo biti i ovog puta. Dakle, leks specijalis kojim bi bio potvrđen sporazum o slobodnim i poštenim izborima između vlasti i opozicije, utvrđene garancije da će taj sporazum zaista biti primenjen i određen termin izbora nakon devet meseci od donošenja tog zakona. S obzirom na to da bi iza toga stale sve političke opcije, to bi bila potpuno normalna aktivnost koja bi vodila ka smirivanju tenzija i rešavanju ovog pitanja na pravim demokratskim izborima - istakao je Obradović u izjavi za N1.

Lider Dveri je izneo pravno tumačenje da bi sve do trenutka potvrđivanja mandata novim poslanicima, stari saziv parlamenta bio nosilac zakonodavne aktivnosti, bez obzira na to što bi mu istekao mandat. Upitan da objasni po kom osnovu bi bio produžen mandat aktuelnom sazivu parlamenta, ukoliko nije proglašeno ratno ili vanredno stanje, Obradović je odgovorio:

- Ako mene pitate, ovo su vanredne političke okolnosti i mi u Srbiji već dugo živimo u vanrednom stanju.

Ustav Srbije propisuje da izbore za narodne poslanike raspisuje predsednik Republike, 90 dana pre isteka mandata Skupštine, tako da se izbori okončaju u narednih 60 dana. To praktično znači da parlamentarni izbori moraju biti održani najkasnije 30 dana pre isteka poslaničkih mandata.

Zakon o izboru narodnih poslanika predviđa da od dana raspisivanja do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 45, ni više od 60 dana. Aktuelni saziv srpskog parlamenta konsituisan je 3. juna 2016. godine, što prema slovu zakona znači da izbori za narodne poslanike mogu biti održani samo u terminu između 19. aprila i 3. maja 2020. godine.

(Telegraf.rs/N1)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • DEDA RAKA

    11. decembar 2019 | 14:38

    Joj opozicijo, da li znaš za narodnu poslovicu : BABI SE SNILO ŠTO JOJ JE MILO !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA