Ovo su članovi novog saziva Evropske komisije, neki od njih će "krojiti sudbinu Srbije"
Evropski parlament podržao je novi saziv Evropske komisije koji će svoj petogodišnji mandat zvanično započeti 1. decembra, na čelu sa predsednicom Ursulom fon der Lajen, koja je predstavila svoj izabrani tim, kao i program rada za period njenog predsedavanja.
Kao prvi od fokusa nove Komisije, Fon der Lajen je navela proširenje EU na Zapadni Balkan, poručivši da vrata bloka za ovaj region "ostaju otvorena".
U timu se nalaze predstavnici 27 država članica, a zaduženi za portfelj proširenja u narednih pet godina će direktno uticati na evropski put zemalja kandidatkinja, među kojima je i Srbija. Fon der Lajen imaće tri izvršna potpredsednika koji će ujedno biti i komesari.
Holanđanin Frans Timermas, koji je nakon izbora za EU parlament u maju ove godine važio za jednog od glavnih kandidata za poziciju na kojoj se da sada nalazi Fon der Lajen, biće zadužen za sprovođenje "Evropskog zelenog dogovora" i baviće se klimatskom politikom.
Margaret Vestager iz Danske kordiniraće agendu "Evropa koja odgovara digitalnom dobu", a biće i komesar za konkurenciju, podržan od strane Generalnog direktorata za konkurenciju. Valdis Dombrovskis iz Litvanije biće za zadužen za finansijske usluge i kordiniraće program "Ekonomija koja odgovara ljudima".
Mesto pet redovnih potpresednika dobili su i Đuzep Borelj Fonteljes (Španija), koji će biti zadužen za spoljne poslove, zatim Vera Juorova (Češka), Margaritis Šinas (Grčka), a Fon der Lejenova je uz sebe ostavila i Maroša Šefčoviča (Slovačka), koji će u Komisiji odraditi svoj treći mandat. Hrvatica Dubravka Šuica biće potpredsednica vlade za demokratiju i demografiju.
Komesari:
Johanes Han (Austrija) - komesar za budžet i administraciju
Didije Rejnders (Belgija) - komesar za pravdu, uključujući pitanje vladavine prava
Marija Gabrijel (Bugarska) - komesarka za inovacije i mlade
Stela Kiriakides (Kipar) - komesarka za zdravstvo
Kadri Simson (Estonija) - komesarka za energetiku
First family photo minus 1 (one Commisioner had to shake more hands than the others in the plenary and therefore is missing in the photo 😉) pic.twitter.com/43aqfSEwfL— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 27, 2019
Juta Urpilainen (Finska) - komesarka za međunarodno partnerstvo
Tijeri Breton (Francuska) - komesar za unutrašnje tržište i odbranu i svemir
Oliver Varhelji (Mađarska) - komesar za susedstvo i proširenje
Fil Hogan (Irska) - komesar za trgovinu
Paolo Đentiloni (Italija) - komesar za ekonomiju
Virginijus Sinkevičius (Litvanija) - komesar za prirodnu sredinu, okeane i ribarstvo
Nikolas Šmit (Luksemburg) - komesar za radna mesta i socijalna prava
Helena Dali (Malta) - komesarka za ravnopravnost
Januš Vojćehovski (Poljska) - komesar za poljoprivredu
Eliza Fereira (Portugalija) - komesarka za koheziju i reforme
Adina Valean (Rumunija) - komesarka za transport
Janez Lenarčič (Slovenija) - komesar za upravljanje krizama
Ilva Johanson (Švedska) - komesarka za unutrašnje poslove
Ko će krojiti sudbinu Srbije?
O proširenju EU će voditi računa Mađar Oliver Varhelji, još jedan od kandidata koji je prešao trnovit put do zelenog svetla od Parlamenta.
Nasledniku Austrijanca Johanesa Hana koji je do sada obavljao tu funkciju, predstoji težak periodu u kome je sama EU "podeljena" kada je reč o unutrašnjoj reformi i proširenju, i suočena sa pitanjima kako će taj proces izgledati.
Srbiji bi mogli da ide na ruku to što je budući komesar Mađar, čija se zemlja snažno zalaže za proširenje Unije na Zapadni Balkan, i koja je uvek bila protivna raznim "kočenjima" i tapkanjima u mestu.
Međutim, upravo je nacionalnost Varhelja umalo koštala komesarske pozicije. On je morao da uloži poseban napor da ubedi poslanike da će raditi nezavisno od mađarskog premijera Viktora Orbana, koji u Briselu nije na dobrom glasu.
Pored Varhelja, Srbija velike nade polaže i u novog šefa diplomatije Đuzepa Borelja. Katalonac bez dlake na jeziku ne podržava otcepljenje, što katalonsko, što kosovsko, i već se "posvađao" sa Kremljem i Londonom.
Nakon njegovog imenovanja odmah se postavilo pitanje kakav će stav Borelj imati o najvećoj "boljci" Srbije - nerešenom kosovskom pitanju.
Optimističan pogled proizašlo je od činjenice da Španija ne priznaje kosovsku nezavisnost, što bi moglo da ide na ruku naše zemlje.
Iako će Johanes Han u novom sazivu biti zadužen za bužet, kao bivši komesar za proširenje mogao bi da utiče na odluke koje se tiču naše zemlje. On se tokom svog mandata zalagao za proširenje bloka na Zapadni Balkan, a prilikom svake posete Srbiji upućivao joj je reči podrške za reforme sprovedene na evropskom putu.
(Telegraf.rs/Blic)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Brane
Skrojili su oni nama sudbinu odavno, a sada će nas parati, jer tako hoće gazde preko okeana.
Podelite komentar
nikolas
POLITICARI EU FANATICI SU DOZVOLILI DA NAM SUDBINU KROJE SRBOFOBI!!!
Podelite komentar
Crno-plavo
Ova crnka sam ja, plavusa je za evroatlanske integracije.
Podelite komentar