"Mali Šengen će ubrzati pristup EU": Ključne poruke sa četvrtog Regionalnog foruma mladih lidera
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici i ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib rekli su u Novom Sadu da se EU uvek suočavala sa brojnim izazovima, ali da je uvek bila spremna i sposobna da na njih odgovori i prevaziđe ih.
- Evropska unija takozvani "mali Šengen" posmatra kao element koji će olakšati pristupanje zemalja Zapadnog Balkana Uniji, ne kao kočnicu ili smetnju u procesu integracija - rekao je u Novom Sadu za N1 Fabrici.
Kako je naveo, za njih je važno da ta inicijativa bude otvorena za sve, odnosno za kompletnu "balkansku šestorku", koja pored Srbije, Albanije i Severne Makedonije, obuhvata i Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu i Kosovo.
- Mislim da je inicijativa usklađena sa onim što zemlje već rade u procesu evrointegracija. Jedini novi element je putovanje sa ličnom kartom. To je jedina dodatna stavka. Jasno je da je politički okvir tu i sve dok je on u skladu sa pravilima proširenja, podržavamo to - kaže Fabrici.
Među izazovima sa kojima se EU trenutno suočava su klimatske promene, upravljanje migracijama, ekonomska i energetska stabilnost, naveli su Fabrici i Šib na plenarnoj sesiji - "Quo Vadis, EUrope? (Kuda ideš, Evropo), koja je održana u okviru četvrtog Regionalnog foruma mladih lidera.
Fabrici je naveo da EU trenutno razmišlja o načinima na kojima treba da se suoči sa klimatskim promenama, što možda zvuči kao jednostavniji izazov ali, kako kaže, nije, a kada je u pitanju ekonomska stabilnost, kaže da se gleda u pravcu da svi budu u dobiti.
- Pored toga, tu je i pitanje upravljanjem migracija. Mnogi izazovi su pred EU, a u poslednjih nekoliko godina videli smo dosta populističkih odgovora na to, a ono što je nama važno jeste što smo na izborima dobili proevropski odgovor - rekao je Fabrici.
Istakao je da je kod suočavanja i prevazilaženja izazova važno da politika određena za prevazilaženje istih bude prihvaćena od ljudi, posebno od mladih. Poručio je mladima u Novom Sadu da je EU od velike važnosti da čuju upravo njihova mišljenja o tome šta žele i očekuju od EU.
Ambasador Šib je podsetio da je EU svoj glavni cilj kao mirovni projekat ispunila i istakao da je EU uvek imala pred sobom izazove, ali da je uvek bila sposobna da reaguje i prevaziđe te izazove.
Kako je naveo, EU će se i u 2020. godini baviti temama među kojima su klimatske promene, industrija, trgovina, evrozona.
Istakao je digitalizacija kao jednu od veoma važnih tema i dodao da će se poseban akcenat staviti na socijalnu dimenziju - smanjenje nezaposlenosti, migracije.
- Cilj nam je da napravimo EU mnogo efikasnijom da odgovori na sva ta pitanja - kazao je Šib.
Forum mladih lidera počeo je u petak, a juče su na njemu učestvovali predsednici Srbije, Slovenije i Severne Makedonije Aleksandar Vučić, Borut Pahor i Stevo Pendarovski. Četvrti Regionalni forum mladih lidera okupio je oko 200 društveno angažovanih mladih ljudi sa prostora Zapadnog Balkana, koji su diskutovali s političarima i liderima regiona o aktuelnim temama i izazovima koji opterećuju svakodnevicu.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boban
Pita kuda ide evropa, pa ona ide u propast a hteli bi i nas da povuku sa sobom..sve te fabrike sto se ovde otvaraju ili bar vecina je vec postojala ali su ih ti isti unistili tokom bombardovanja a ono sto i nisu uspeli da uniste to su na drugi nacin unistili tako sto su potplatili politicare da prodaju fabrike za 1 din ili neku drugu cenu pod izgovorom stranci ce zaposliti nase ljude...Ne zelimo mi u taj sengen sa Albancima koji su nas ubijali tokom rata na Kosovu, tako da vi pravite sa njima sta hocete a nama to ne treba.Sad bi ameri da lakse drogu iz Albanije prevoze dalje u evropu preko nas pa im se svidela odmah ideja...
Podelite komentar
Milorad Vujicic
Mali Sengen sa EU samo ekonomski nikako politicki niti pod kojekakvim obavezujucim uvjetima.
Podelite komentar
Deka
Ako to kaže i g-đa Liht, onda nam nema spasa.
Podelite komentar