Najvažnija poruka posle sastanaka u Briselu: Kakva je budućnost Balkana?
Najvažnija poruka nakon sastanka u Briselu i radne večere predsednika Srbije Aleksandra Vučića i lidera Zapadnog Balkana sa Federikom Mogerini je da se okrenemo sami sebi, da povećamo regionalnu razmenu, trgovinu i ekonomiju, standard, ocenjuje Slobodan Zečević, profesor Instituta za evropske studije, jer, kaže, da je očigledno da Evropska unija nema jasnu koncepciju oko proširenja.
- Neophodna je bliska saradnja zemalja Zapadnog Balkana i bez podrške Unije. Treba doći do pravno obavezujućeg akta koji bi omogućio brži protok i brže kretanje ljudi, robe, kapitala i usluga - istakao je Zečević za Tanjug.
Albanija, Severna Makedonija i Srbija, kaže on, bi trebalo da budu "lokomotive" koje povlače i druge zemlje za sobom, a kasnije bi se mogle priključiti i Bosna i Hercegovina, Crna Gora i možda još neko.
Zečević smatra da funkcioneri EU više nemaju šta da obećaju i da kažu, što je pokazao primer Severne Makedonijei Albanije o čijem su otvaranju pregovora o pristupanju EU sve priče pale u vodu.
- Bila je ideja da Srbija bude sigurna da će ući u EU do 2025. godine, ali vidimo da od toga nema ništa. Mi smo suverena država koja nastavlja svoj evropski put, ali, istovremeno, kako je i predsednik podvukao, želi da sarađuje i sa Kinom i sa Rusijom, koja će, naprimer, kupovati oružje tamo gde je najpovoljnije, gde imamo konkretnu saradnju - kaže Zečević.
Prema njegovim rečima, jasno je da EU, nažalost zbog konfuzije u spoljnoj politici, ne može da ima jednu i jedinstvenu politiku koja bi se nazivala politikom većine.
- Francuska predlaže da mi intenziviramo našu regionalnu saradnju, kao i da je potrebno reformisati Uniju i da se zato ovaj proces na neki način odlaže - napominje on.
Konkretno u slučaju Srbije, koja je prema rečima Zečevića integrisana u prostor EU u mnogim segmentima i okružena zemljama članicama, to znači da bi u slučaju bilo kakve krize EU tražila od nas da ponašamo kao punopravni član EU, mada to nismo.
Ali Zečević skreće pažnju da kada se status Srbije pominje u kontekstu partnerstva, da to nije u skladu sa mestom koje joj pripada u EU.
- Ako vam neko kaže vi ste partner, to je moguće reći Turskoj, drugačije istorije i kulture, ali to reći Srbiji poprilično zvuči strašno - napomenuo je Zečević.
Upitan koji je to regionalni lider koji je podržao regionalnu inicijativu i vid regionalne integracije, što je,iznenadilo predsednika Vučića, kako je sam rekao, Zečević kaže da nema informaciju ko bi to mogao biti, ali je dodao da bi "voleo da je u pitanju Milo Ðukanović", "jer su nam sa Crnom Gorom potrebni najbliži odnosi".
Od sastanka na Ohridu 10. novembra, koji je najavljen kao nastavak susreta lidera Srbije, Severne Makedonije i Albanije koji je ovog meseca održan u Novog Sadu, očekuje, kaže, pismeni sporazum u formi međunarodnog ugovora, kojim bi se konkretizovalo ono što je dogovoreno u Novom Sadu.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Raša
Pošto vidimo da od EU nema ništa do 2025 ,ubrzati i ojačati veze koje nam više koriste.
Podelite komentar