Stav Francuske po pitanju KiM jasan: Ukinuti takse i nastaviti dijalog, status kvo neodrživ
Bivši ambašador Francuske u Srbiji i direktor Direkcije za kontinentalnu Evropu Frederik Mondoloni je danas, komentarišući jučerašnje aktivnosti kosovskih specijalnih snaga ROSU na severu KiM, pozvao je sve strane da budu uzdržane i naglasio da je status kvo situacija po pitanju KiM opasna.
- Situacija je potencijalno zapaljiva. I to je razlog zbog koga mi mislimo da je jedini put da se sve strane vrate dijalogu i da se uzdrže od svih onih mera koje bi mogle da budu loše interpretirane i da dovedu do prelivanje sukoba - istakao je Mondoloni za Tanjug na marginama Beogradskog bezbednosnog foruma 2019.
Upitan kakve korake Pariz planira da preduzme, imajući u vidu da je i francuski predsednik Emanuel Makron najavio angažovanje po pitanju Kosova nakon izbora u Prištini, Mondoloni je istakao da Francuska želi da se što pre steknu uslovi, da se ukinu takse kako bi se održao novi samit.
- Želimo da damo politički impuls i da se u Parizu održi jedan novi sastanak. Za nas je veoma jasno da takse treba da budu ukinute ukoliko nova vlada u Prištini želi da razgovara sa Beogradom kako bi se našao kompromis u dobro veri - dodaje Mondoloni.
On kaže da Francuska i francuski predsednik žele da se dijalog nastavi što pre, ali da je njihova pozicija jasna o tome da takse treba da se ukinu kako bi se išlo ka kompromisom rešenju između Beograda i Prištine.
Komentarišući politiku proširenja EU i ne postizanje dogovora na Savetu ministara po pitanju dodeljivanja datuma za pregovore sa Severnom Makedonijom i Albanijom, bivši francuski ambašador kaže da je tačno da još nema kompromisa u okvirima EU, ali da je reč o važnom procesu.
- Naša pozicija je veoma jasna, budućnost Zapadnog Balkana je u Evropskoj uniji. I mi podržavamo integraciju zemalja Zapadnog Balkana u EU. To je jasno rečeno nekoliko puta i mi to nazivamo evropskom perspektivom Zapadnog Balkana - kaže Mondoloni i podseća da je to rekao i Makron tokom posete Srbiji.
Kaže da je u slučaju Srbije i Crne Gore proceš evropskih integracija u toku, dok je u slučaju Severne Makedonije i Albanije pitanje da li taj proceš treba da otpočne odmah.
- Mi se zalažemo da se otvore pregovore sa Skopljem i Tiranom kada oni ispune uslove, kada potpuno primene kriterijume i reforme - objašnjava on.
A druga stvar je, naglašava on, što u Evropi takođe smatraju da treba da se urade određene reforme u samoj politici proširenja.
- Reč je o je debati koja bi trebala da se održi među Evropljanima kako bismo imali jednu konkretniju politiku proširenja, koja bi bila na dobrobit i građana i Evrope. Poslednje što bih rekao na tu temu, to nije “ne” za Albaniju i Severnu Makedoniju, već jedno "da, ako" - zaključio je Mondoloni u razgovoru za Tanjug.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milorad Vujicic
Jedva cekam da Le Pen dodje na vlast.
Podelite komentar
Milorad Vujicic
Ruske i Kineske vojne baze sa nuklearnim oruzjem i S500 instalirati pod hitno preko cele Srbije i dodati supersonicne rakete i ostalo napredno oruzje odmah.
Podelite komentar
Gane
Kao što reče Milijana Baletić. Hvala ti emotivni prijatelju.
Podelite komentar