"Zemlje regiona imaju istu budućnost, trebalo bi da se držimo zajedno": Dačić o odnosima na Balkanu
Prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić poručio je danas da region Zapadnog Balkana ima istu budućnost, da bi trebalo da nastupa zajedno kako bi se obezbedio mir i stabilnost i da mladi ljudi, lišeni balasta prošlosti, imaju značajnu ulogu u obezbeđivanju bolje saradnje.
Dačić je na konferenciji posvećenoj projektu "Unapređenje dijaloga i socijalna kohezija u i između BiH, Crne Gore i Srbije", koji sprovode UNDP, UNICEF i Unesko, kojom počinje ovogodišnji Beogradski bezbednosni forum, rekao da su tri zemlje prijateljske i da mladi, koji nemaju negativni "bekgraund" i koji su lišeni problema koji se stvaraju kada se stalno gleda unazad, mogu da konačno gledaju napred.
- Interes svih nas bi trebalo da bude da naše zemlje bolje sarađuju, da budemo zajedno, da izgradimo blok - rekao je Dačić i dodao da se često dešava da na sastancima širom sveta zemlje jedna drugu napadaju, umesto da zastupaju zajedničke interese i podržavaju jedne druge.
- Mislim da vi koji ste mladi imate interes da region bude region mira i stabilnosti i bolje budućnosti za sve - poručio je on.
Mladima koji su prisustvovali konferenciji rekao je da želi da oni stalno dolaze u Beograd i da naši ljudi odlaze u njihove zemlje.
- Kada sam bio premijer, u Crnu Goru se putovalo vozom 34 sata. Do Sarajeva auto-put ne postoji, sada se gradi, zato mislim da je budućnost u našem međusobnom povezivanju. Neka se region zove kako hoće, nekada je bila Jugoslavija, sad zovemo Zapadni Balkan, ali kako god se zvao, živimo zajedno, dišemo isti vazduh i imamo, na žalost ili na sreću, istu budućnost. Nadam se da će ona biti lepa, zbog vas, pre svega - poručio je Dačić.
On je istakao i da mladi imaju jednu od najvažnijih uloga u izgradnji svakog društva i da je, kako bi im se to omogućilo, potrebno obezbediti kvalitetno obrazovanje i zapošljavanje.
Rekao je da razvoj svakog društva diktira da svi građani, a posebno mladi, budu aktivni učesnici u društvu i pokretači promena, koji će doprineti razvoju politika, s ciljem da se prevaziđu ključni izazovi sa kojima se Srbija i region suočavaju.
Kako je rekao, projekat “Unapređenje dijaloga i socijalna kohezija u i između BiH, Crne Gore i Srbije”, koji sprovode UNDP, UNICEF i Unesko, a čiji je najvažniji cilj jačanje dijaloga i poverenja i unapređenjivanje veza i saradnje, posebno među mladima, sigurno može pozitivno da utiče na dinamiku u regionu i stvori uslove koji će omogućiti širu saranju, prijateljske odnose i bolju budućnost u regionu Zapadnom Balkanu.
On je naveo da dijalog za budućnost prepoznaje značajnu ulogu mladih što je neophodan preduslov za napredak društva i njegovu stabilnu bududućnost. Navodeći da je osnaživanje mladih neizostavni deo Agende 2030, on je rekao da većina usvojenih ciljeva obuhvata i pitanje mladih, odnosno njihovu bolju inkluziju izgradnjom jačih institucija, kvalitetnog obrazovanja, rodne ravnopravnosti, obezbeđivanje pristojnog posla i ekonomskog rasta u narednih 15 godina u svetu.
- Gledajući iz sadašnje perspektive, ključni faktor za uspešnu socijalnu integraciju jeste kvalitetno obrazovanje i zapošljavanje. Opredeljenje Srbije da se posveti pitanju mladih potvrđeno je i usvajanjem Nacionalne strategije za mlade za perod od 2015 do 2025. koja predstavlja ključni mehanizam za promociju i koordinaciju politika mladih, koje treba da stvore uslove da se ojačaju i priznaju inicijative mladih i osigura njihovo veće učešće u društvu - rekao je Dačić.
On je istakao i važnu ulogu mladih u izgradnji trajnog mira i ekonomskog prosperiteta društava u kojem žive.
- Dužni smo da im obezbedimo uslove, kako bi uspesno odigrali svoju ulogu, promovišu i primene aktivnosti s ciljem izgradnje poverenja, prevazilaženja izazova, pronalaženja rešenja i jačanja socijalne kohezije u Srbiji i regionu - izjavio je on.
Nacionalna platforma za dijaog je deo zajedničkog regionalnog programa “Dijalog za budcuhnsot-promocija dijaloga i socijalne kohezije u i između BiH, Crne Gore i Srbije” koju implementiraju UNDP, UNICEF i Unesko. Platforme za dijalog su mehanizmi koji omogućavaju interakciju između građana i donosioca odluka kroz dijalog, a trebalo bi da ohrabre mlade, civilno društvo, aademsku zajednicu, medije i građane da zajednički promovišu i aktinvosti u izgradnji saradnje i jačanja društvene kohezije.
U Beogradu je počeo Deveti Beogradski bezbednosni forum pod nazivom "U potrazi za pravdom u svetu podela", na kojem će predstavnici međunarodne i domaće političke i diplomatske scene, kao i istraživači i naučnici razmatrati mogućnosti i izazove sa kojima se suočavaju svet, Evropa i svet.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Locarno
Zemlje regiona su ili u EU ili Nato i imaju jednu budućnost a mi sa istokom imaćemu drugu,svetliju ili tamniju budućnost.
Podelite komentar
lav
Politika ti ide kao maslo puter LEP SI KAD SE VOZIS SA PALMOM NA SKUTER. TI SI NASA PRAVA DIKA SVI TE VOLE IZ JAGODINE CRNOH VRHA A NAJVISE IZ LOZOVIKA
Podelite komentar
NN
Zemlje regiona nemaju nikakvu perspektivu.
Podelite komentar