Ljajić ocenio da bi dogovor sa Zaevim i Ramom bio od koristi za ceo region
Sastanak sa premijerima Albanije i Severne Makedonije koji će se, kako je najavio predsednika Aleksandar Vučić, održati 9. i 10 oktobra u Novom Sadu, biće prvi korak, nakon što su takse PR ubile sve inicijative, da se ponovo krene u otklanjanje barijera u poslovanju na dobrobit svake pojedinačne ekonomije u regionu, kaže ministar trgovine Rasim Ljajić.
- Prištinske takse unele su ogromnu štetu privrednicima Srbije i BiH pa i Prištini, jer su ubile sve regionalne inicijative. Sve inicijative su zamrznute i taj sastanak koji je najavio predsednik, je nakon uvođenja taksi, prvi korak da se krene u nešto što je suigurno dorobiti svake pojedinačne ekonomije u regionu - rekao je Ljajić za Tanjug.
Na pitanje da prokomentariše mogućnost formiranja "malog šengena", što je predsednik juče najavio u Njujorku nakon razgovora sa Zoranom Zaevim i Edijem Ramom Ljajić, veruje da bi se ta inicijativa, ako uspe mogla proširiti na ostale zemlje regiona.
- To bi bio prvi nukleus gde bi i ostlale ekonomije mogle da se priključe - rekao je Ljajić i podsetio da je Srbija od samog pocetka Berlinskog procesa insistirala na formiranju zajedničkog ekonomskog prostora zemalja Zapadnog Balkanam, ali je postalo jasno da ukidanje vancarinskih i carinskih barijera ide veoma sporo.
Srbija je zato, kako dodaje, krenula u bilateralne razgovore sa BiH i Severnom Makedonijom sa kojom je otklonjeno devet od 13 barijera, a rešavanje dve je u toku.
- Na bilateralni način pokušavamo da rešimo probleme, a pravi korak bi svakako bio taj sastanak sa Zaevim i Ramom koji bi bio bi od velike koristi - rekao je.
Ljajić podseća da bi formiranje tržišta CEFTA plus, za koje se Srbija zalagala, značilo i potpuno slobodan protok roba bez zaustavljanja kamiona što bi, kako dodaje u velikoj meri privrede regiona učinilo konkurentnim.
Prema njegovim rečcima, sa druge strane to bi povećalo izvoz svake pojedinačne zemlje.
- Svi smo imali korist od CEFTE dok je funkcionisala i svaka je zemlja povećala izvoz za 75 odsto. Dodatno uklanjanje barijera učinilo bi naše zemlje konkurentnim i na mejdunarodnom tržištu, jer dugračije je kada delujete sa tržištem od 20 mliona ljudi, a drugačjie ako se zatvorimo - rekao je Ljajić.
Kako dodaje, nijedna džava manja od 10 mliona stanovnika ne može da oseti rast životnog standarda ako učescće izvoza u BDP ne čini najmanje 50 odsto, a prosek u regionu je 28 odsto. I tu se, kako kaže, upravo vidi koliko kao region zaostajemo.
Ljajić podseća da je predsednik Vučić, u cilju poboljšanja siutacije i u Trstu predložio stvaranje zajedničkog ekonomskog prostora, ali da se nije mnogo odmaklo jer su mnogi tu inicijativu pogrešno videli kao supstituciju za članstvo u EU.
- Svaka zemlja regiona želi da bude deo EU, a dotle naše ekonomije moramo da osposobimo, korak ka tome je da uklanjamo barijere koje postoje u većem ili majnem obimu i naše proizvode čine skupljim za pet do šest odsto u odnosu na iste ptroizvode drugih zemalja - rekao je Ljajić.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tvoje ime
Da mi siptari slobodno hodaju oko kuce,djavo neka vas nosi. Kakvi su ovo idiotluci.
Podelite komentar
Teofil
Sa Albanijom i SMakedonijom. Da li smo mi normalni?
Podelite komentar